دسته بندی

سبد خرید  

هیچ محصولی ثبت نشده

هزینه پستی 0ريال
مجموع 0ريال

اتمام خرید

نماد اعتماد اینترنتی نماد ساماندهی
http://nashrcdn.ir/i/o_1a2smjt3sq5c9famdu1ojhnc01o.jpg

اطلس غدیر و عاشورا

پژوهشکده علوم و معارف حدیث(مولف)
ناشر : دارالحدیث
سال چاپ :
تعداد صفحات : ۰
شابک : ۹۷۸۹۶۴۴۹۳۶۱۵۹


غدیر و عاشورا، دو حادثه بزرگ و برجسته در تاریخ اسلام اند. در حادثه نخست، تداوم رسالت اعلام می گردد و دومین حادثه، جهادی است علیه رجعت و انحرافی که در سیره و سنت پیامبر (ص) رخ داد. در میان این دو حادثه، واقعه ای دیگر به وقوع پیوست و آن، خلافت چهار و اندی ساله امیر المومنین (ع) بود. مطالعه و تحلیل این سه حادثه درس آموز، همیشه دغدغه عالمان شیعی بوده است و آثار فراوانی درباره آنها نشر یافته است.

پژوهشکده علوم و معارف حدیث، دو مجموعه با عنوان «دانش نامه امیر المومنین (ع)» و «دانش نامه امام حسین (ع)» را منتشر نموده است. در این دو مجموعه، ابعاد زندگی این دو امام، با استناد به کهن ترین مصادر و همراه با تحلیلهای عمیق و نو، معرفی شده است. یکی از نوآوریهای این دو اثر، طراحی و تدوین نقشه هایی برای رخدادهای زندگی امام علی (ع) و امام حسین (ع) است؛ نقشه هایی مربوط به واقعه غدیر، دوران خلافت امیر المومنین (ع) و حادثه عاشورا.

بخش اول راجع به غدیر خم می باشد و در نقشه مسیر حج پیامبر و حضرت علی (ع) را نشان می دهد. وضعیت کنونی مکان غدیر خم را شرح می دهد بخش دوم به موضوع خلافت امام علی (ع) می پردازد. محدوده جهان اسلام در آن زمان را در نقشه نشان می دهد. محل نبرد های جمل، صفین، نهروان و نقشه سیاسی استانهای حکومت اسلام و نقشه سیاسی استان های مرکزی را در روزگار خلافت امام علی (ع) آورده است. بخش سوم شامل حادثه کربلاست. نقشه تقریبی کوفه هنگام قیام امام حسین (ع) و نقشه خط سیر کاروان حسینی در منطقه مکه و از مدینه تا کربلا و نقشه منطقه کربلا و خط سیر کاروان حسینی از مدینه تا بازگشت به مدینه را آورده است.

تمامی نقشه ها از ترکیب رنگ و وضوح بسیار خوبی برخوردارند.