دسته بندی

سبد خرید  

هیچ محصولی ثبت نشده

هزینه پستی 0ريال
مجموع 0ريال

اتمام خرید

نماد اعتماد اینترنتی نماد ساماندهی
http://nashrcdn.ir/i/9202.jpg

شرح حدیث عنوان بصری(بندگی حقیقی و حقیقت علم)

محمد باقر تحریری(مولف)
ناشر : نشر حر
سال چاپ :
تعداد صفحات : ۰
شابک : ۹۷۸۰۰۰۰۰۹۲۰۲۳


این کتاب در پنج بخش که هر کدام به فراخور مطالب خود دارای فصول متعددی است، که به تبیین مراحل سیر عملی یک انسان از دیدگاه حضرت امام جعفر صادق(علیه السلام) می پردازد.

مولف که خود از اساتید صاحب نام عرصه تعلیم و تربیت نفوس سالکان راه حق می باشد، با قدرت کم نظیر علمی به یادگار مانده از اساتیدی چون مرحوم علامه طباطبایی(رحمه الله علیه) و حضرت آیت الحق مرحوم سعادت پرور(رحمه الله علیه)، مطالب معرفتی ناب توحیدی را از زبان کتاب و سنت استخراج کرده و در سفره کریمانه ای به عاشقان سیر و سلوک اسلامی عرضه نموده است.
آشنایی کامل به راه ها و موانع سلوکی و بصیرت کامل به چگونگی طی مراحل سلوک، این استاد دردآشنا را بر آن داشته است تا در کنار جلسات اخلاقی پربار و تربیت شاگردان مستعد، با تدوین کتاب هایی همه تشنگان معارف ناب اسلامی بریده از دنیای دنی را گرداگرد معارف مکتب اهل بیت(علیه السلام) جمع نماید. آثار تربیتی استاد تحریری در سه سطح تقسیم بندی شده است. سطح اول و دوم شامل کتاب هایی است که نیاز به ارتباط با استاد تربیتی خاص ندارد ولی مطالب مورد نیاز برای تعلیم و ورود به عرصه مباحث سلوکی را در دو سطح متفاوت در بردارد.
کتاب حاضر که در نظر مولف گران قدر مطالب سطح دوم را بازگویه می کند؛ مطالب خود را بر مبنای تبیین معارف نظری و مسایل عملی و تربیتی تدوین نموده و گویای هدف بندگی و راه کارهای اساسی و کلی آن است.
عنوان بصری از شاگردان مالک بن انس است. اشتباه عنوان از تعریف ماهیت علم موجب شد تا تصمیم بگیرد هم چنان که از مالک علم می آموخته، از محضر امام نیز کسب علم کند. اما برخورد تربیتی امام باعث شد تا عنوان به حقیقتی رهنمون شود که تا به حال به ذهنش نیز خطور نکرده بود و وارد دنیای دیگری شود که تا دیروز در خواب هم نمی دیده و آن شناخت حقیقت علم است که در نظر مولف محترم بهترین مقدمه سیر الی الله قلم داد شده است.
بیانات کوتاه ولی پر ارزش امام صادق(علیه السلام) نه فقط برای عنوان، که برای هر فردی است که می خواهد سالک راه حق باشد.
شرح این حدیث خواننده را با معارف حقیقی آشنا کرده و مکتب عرفان اصیل اسلامی را معرفی می نماید و مقدمه می شود برای ورود به سطح ۳ تالیفات حضرت استاد که در این سطح باید ادامه کار تحت نظر استاد خاص به انجام برسد.
شیوه استاد در بیان مطالب که با استفاده از منابع کتاب و سنت است پیشاپیش جواب گوی افرادی است که ناآگاهانه مبانی عمیق معرفتی را از ساحت مکتب اهل بیت(علیه السلام) جدا کرده و با برچسب عقاید صوفیانه، موجب می شوند مردم از حقایق ناب اسلامی جدا باشند و اسلام را همان جسم خشک و بی روح مورد نظر خودشان تعریف کنند.
تالیفات متعدد آیت الله تحریری که عمدتا در راستای تفهیم مبانی نظری اهل بیت(علیه السلام) که در قالب ادعیه، مناجات ها و احادیث به ما رسیده ما را به این باور می رساند که اسلام کامل ترین دین و پاسخ گوی هر مسئله ای است و عمیق ترین مبانی عرفانی در این دین متجلی شده است.
اشاره فهرست وار بر فصول کتاب آشنایی بیشتری از محتوای کتاب ارایه می دهد:
۱ مقدمه و متن حدیث به همراه ترجمه آن دیباچه کتاب را تشکیل می دهد.
۲ سنجش اول: حاوی مقدمات لازم برای سالک در سیر الی الله است.
۳ بخش دوم: بیان این که تعلیم و تحصیل علم بهترین مقدمه سیر الی الله است. این بخش در چهار فصل به تبیین اقسام علمی، عوامل موثر در رشد علمی، اوصاف عالمان حقیقی و آفات علم می پردازد.
۴ بخش سوم: هدف اصلی آفرینش، ابعاد و اقسام عبودیت و آفت ها و راه های علاج طریق بندگی دو فصل این بخش را شامل می شود.
۵ بخش چهارم: این بخش اختصاص دارد به آثار تحقق بندگی، این بخش در ۵فصل نشانه های بندگی، دوری از تعلقات دنیوی، راه های دوری از مکاید شیطان جنی و انسی و لزوم مدیریت معنوی توسط سالک را بیان می کند و با نشانه های حصول حالت تقوا و شیوه های آن به پایان می رسد.
۶ بخش پنجم: آخرین بخش کتاب شامل دستورالعمل های ویژه امام صادق(علیه السلام) به ره پویان عرصه توحید است. این دستورات در ۴فصل وظایف سالک را در مسیر رشد و تکامل معنوی بیان می نماید. توجه به برنامه های جسمی، اخلاقی و عملی و تنظیم برنامه های عملی از جمله سفارشات حضرت می باشد.