دسته بندی

سبد خرید  

هیچ محصولی ثبت نشده

هزینه پستی 0ريال
مجموع 0ريال

اتمام خرید

نماد اعتماد اینترنتی نماد ساماندهی
http://nashrcdn.ir/i/default.jpg

حزب الله و رهبری سید حسن نصرالله


ناشر : قدر ولایت
سال چاپ :
تعداد صفحات : ۱۱۸۸
شابک : ۹۷۸۹۶۴۴۹۵۳۰۵۷


با نظری هر چند اجمالی به تاریخ فلسفه در هشت قرن اخیر در ایران می‏توان دو تجلی متفاوت از مکتب اشراق را مشاهده کرد: نخست خود تعالیم این مکتب که سرچشمه آن کتابهایی نظیر حکمه ‏الاشراق و هیاکل‏ النور شیخ شهاب‏ الدین سهروردی است و دیگری نفوذ این مکتب در نحله ‏های فلسفی پس از خود مانند حکمت متعالیه صدرالمتالهین.
سهروردی در ابتدای کتاب خود حکمه ‏الاشراق تذکر می‏ دهد که اقدام وی در نوشتن این کتاب "اصرار برخی از اصحاب معنوی او بوده است که مکررا از او خواسته ‏اند تا آنچه او در خلوت از طریق ذوق و مکاشفه برایش حاصل شده به صورت مکتوب بنگارد".
سهروردی تاکید می‏کند که حصول حکمت اشراق از طریق برهان صرف به دست نمی‏ آید. به نظر او در اصول اساسی علم انوار بزرگان گذشته حکمت مانند هرمس، افلاطون، سقراط و حکمای ایران باستان نظیر جاماسب و بوذرجمهر با وی همراه و هم عقیده‏ اند.
کتاب "شرح حکمه ‏الاشراق" در واقع یکی از آثاری است که می‏توان آن را در چارچوب تجلی نخست مکتب اشراق دانست که می‏کوشد اندیشه اشراقی را طرح کند. این کتاب شامل متن حکمه‏ الاشراق و دو شرح اساسی بر آن در نسلی بعد از او توسط قطب‏ الدین شیرازی و شمس‏ الدین محمد شهرزوری است که هر دو علاوه بر این تفاسیر، اثری دایره‏ المعارف گونه در فلسفه نگاشته‏ اند که رنگ قوی اشراقی دارد یعنی دره‏ التاج و الشجره‏ الالهیه.
چاپ سنگی شرح قطب‏ الدین شیرازی بر حکمه‏ الاشراق به انضمام تعلیقات صدرالمتالهین در سال ۱۳۱۵ قمری با تصحیح مرحوم شیخ اسدالله یزدی (از مدرسین حکمت در مشهد) به چاپ رسید. تنها چاپ جدید از این کتاب و بدون تعلیقات نیز به اهتمام دکتر مهدی محقق صورت گرفته است است.
سید محمد موسوی ویراستار این کتاب علاوه بر این دو مورد به نسخه‏ های دیگری نیز مراجعه کرده، هر چند هیچیک را به عنوان نسخه اصل در نظر نگرفته است. وی همچنین به حواشی ملاصدرا، آقا علی مدرس و سید جلال‏ الدین آشتیانی در ویرایش این کتاب توجه داشته است.