دسته بندی

سبد خرید  

هیچ محصولی ثبت نشده

هزینه پستی 0ريال
مجموع 0ريال

اتمام خرید

نماد اعتماد اینترنتی نماد ساماندهی
http://nashrcdn.ir/i/o_1a4f94m2f1tsee5e1ri71soq1gno1d.jpg

مدنیت، عقلانیت، معنویت در بستر اربعین

مسعود معینی پور(به اهتمام)
ناشر : سوره مهر
سال چاپ : ۱۳۹۴
تعداد صفحات : ۲۸۰
شابک : ۹۷۸۶۰۰۰۳۰۲۷۲۶


در این مجموعه مقالات تلاش شده تا با رویکردی جامعه شناختی ظرفیتهای فرهنگی و تمدنی اربعین به مثابه یکی از مهمترین مناسک دینی بررسی شود.

کتاب «مدنیت، عقلانیت، معنویت در بستر اربعین» به چهار فصل تقسیم می شود؛ فصل نخست این کتاب با عنوان «مدنیت و امت در بستر اربعین» به موضوعاتی از قبیل ظرفیت های تمدنی کنگره اربعین، مدنیت و معنویت در آن و تلاش های راهبردی در تاثیرات راهپیمایی اربعین بر تمدن سازی اسلامی پرداخته شده است.

فصل دوم این کتاب با عنوان «ظرفیت های کلان اجتماعی یک آیین دینی» موضوعاتی از قبیل ظرفت های گردهمایی اربعین، فرصت های پنهان آن مدیریت رسانه ای آن، اصلاح الگوی زیارت گردشگرانه و ... را مورد بازاندیشی قرار داده است.

کتاب «مدنیت، عقلانیت، معنویت در بستر اربعین» در فصل سوم خود با عنوان «آیین حسینی؛ ظرفیت های فرادینی» درباره نقش آیین اربعین به منزله گفتمانی برای تعامل و تفاهم گفتمان های متنوع مذهبی، آیین اربعین و جهانی سازی و ظرفیت های فرادینی و بین المللی مراسم اربعین حسینی(ع) بحث می کند.

فصل چهارم و پایانی این کتاب هم که عنوان «الگویی برای مطالعات آینده اربعین پژوهشی» را به خود گرفته با محور قرار دادن مطالعات و پژوهش هایی که درباره این رویداد بزرگ صورت می گیرد تلاش می کند تا یک الگوی نظری برای این پژوهش ها بازشناسی کند.

کتاب «مدنیت، عقلانیت، معنویت در بستر اربعین» جزو اولی تلاش های فکری اندیشه ای در زمینه نظریه پردازی درباره رویداد بزرگ و گردهمایی عظیم شیعیان در آیین اربعین حسینی(ع) است. رویدادی که از چند سال پیش هر ساله به مناسبت اربعین صورت می گیرد و از همان آغاز نشانگر ظرفیت های عظیم فرهنگی تمدنی در جهان تشیع و حتی فراتر از آن در کلیت جهان اسلام بود.