دسته بندی

سبد خرید  

هیچ محصولی ثبت نشده

هزینه پستی 0ريال
مجموع 0ريال

اتمام خرید

نماد اعتماد اینترنتی نماد ساماندهی
http://nashrcdn.ir/i/3075.jpg

محتوا گرایی و تولید علم

عماد افروغ(مولف)
ناشر : سوره مهر
سال چاپ : ۱۳۸۶
تعداد صفحات : ۱۹۵
شابک : ۹۷۸۹۶۴۵۰۶۴۵۵۴


مفهوم علم و مبانی نرم افزاری آن در قالب فلسفه علم، جامعه شناسی علم، مبانی متافیزیکی و نسبت آن با فرهنگ و جامعه و سوال هایی مربوط به دانشگاه اسلامی و جامعه شناسی دینی و چالش های مربوط به وحدت حوزه و دانشگاه و آسیب شناسی دانشگاه از جمله مباحث مهمی است که در این کتاب مورد بررسی قرار گرفته است.
ما قابلیت های نظری و مفهومی خود را به رخ غرب می کشیم اما غرب را مرجع داوری تلاش های خود قرار می دهیم. ناموزونی و گسست در عناصر نظام اجتماعی، اهداف و وسایل بود و نبود و مبنا و نما کاملا مشهود است. در سطح هستی شناسی مباحثی مطرح می کنیم و از حکمت متعالیه و انقلاب صدرایی و جامعه ای با فرهنگ و نیازهای خاص سخن می گوییم؛ اما در فعالیت های علمی و تجربی خود از امثال «بیکن»، «حلقه وین» و در بهترین حالت از «پوپر» تبعیت می کنیم. از مقابله و مصاف نرم افزاری با غرب سخن می گوییم و قابلیت های نظری و مفهومی و معنوی و تاریخی و دینی خود را به رخ می کشیم؛ اما غرب را مرجع داوری تلاش های علمی خود قرار می دهیم. این مصیبتی است که امروزه به جان ما افتاده است.
این کتاب در نه بخش به موضوعاتی مانند: وجوه نرم افزاری علم، جایگاه مطلوب دانش و آسیب های آن، دانشگاه و تحول فرهنگی، رئالیسم علمی، امکان جامعه شناسی دینی، سوال ها و چالش های اساسی وحدت حوزه و دانشگاه، امکان دانشگاه اسلامی، وضعیت نظریه پردازی در کشور و جایگاه و فلسفه ی وجودی شورای عالی انقلاب فرهنگی می پردازد.