دسته بندی

سبد خرید  

هیچ محصولی ثبت نشده

هزینه پستی 0ريال
مجموع 0ريال

اتمام خرید

نماد اعتماد اینترنتی نماد ساماندهی
http://nashrcdn.ir/i/7629.jpg

مهار قدرت در مردم سالاری دینی (بر اساس دیدگاه های امام خمینی (ره) و قانون اساسی)

پرویز امینی(مولف)
ناشر : مرکز پژوهشگاه فرهنگی و اجتماعی
سال چاپ : ۱۳۸۸
تعداد صفحات : ۲۲۴
شابک : ۹۷۸۹۶۴۷۸۶۷۱۸۴


در این کتاب بیانات مقام معظم رهبری به همراه قانون اساسی و دیدگاه های امام خمینی (ره) به عنوان منابع اصلی مردم سالاری دینی مطرح شده اند. قانون اساسی نتیجه دیدگاه های اکثریت فقهای مجلس خبرگان است، که از این دیدگاه قانون اساسی نه تنها یک متن حقوقی، بلکه «متن نظری» به حساب می آید و نشان دهنده دیدگاه جمعی مجتهدان به نظام سیاسی اسلام است. همچنین امام خمینی (ره) به عنوان بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران، طرح کننده نظام «جمهوری اسلامی» است و یک دهه نیز رهبری نظام سیاسی جمهوری اسلامی را به عهده داشته است. دیدگاه های مقام معظم رهبری نیز از این نظر در متن نظریه مردم سالاری دینی قرار می گیرد که طرح کننده اصلی «مردم سالاری دینی» و بسط دهنده آن بوده اند.
امام خمینی(ره) مجتهدی بود که توانست براساس علم خود، نظریه ها را از متن دین استخراج و مدل اسلامی مردم سالاری دینی را طرح کند و پایبند به آن باشد، این نظریه ها به عنوان منبع اصلی مطرح اند که منتقدین با استناد به این دیدگاه ها می توانند نظرات خود را مطرح کنند.
موضوعات و مسایلی که در مردم سالاری دینی به همراه نظریه های رقیب مطرح اند در این کتاب به چالش کشیده می شوند تا به سوالاتی که در حوزه مردم سالاری دینی عنوان می شود، پاسخ دهند. در حقیقت این کتاب از نظر طرح چالش ها نسبت به مردم سالاری دینی، نقد نقد مردم سالاری دینی است که بر اساس دیدگاه های رهبری و امام خمینی(ره) در یک بافت نظری، تئوریزه می شوند.