دسته بندی

سبد خرید  

هیچ محصولی ثبت نشده

هزینه پستی 0ريال
مجموع 0ريال

اتمام خرید

نماد اعتماد اینترنتی نماد ساماندهی
http://nashrcdn.ir/i/default.jpg

فرهنگ و عرصه فرهنگی:اصول، مبانی، ضرورتها، مسئولیت ها

موسسه تحقیقاتی قدر ولایت(مولف)
ناشر : قدر ولایت
سال چاپ :
تعداد صفحات : ۳۷۰
شابک : ۹۷۸۰۰۰۰۰۰۸۵۹۶
گزیده:
این اثر، بحث فرهنگ و عرصه فرهنگی را از کلام رهبر معظم انقلاب اسلامی که به اعتراف فرهنگ شناسان، احاطه و تسلط عمیق و گسترده ای با این مقوله دارند. در معرض افکار و اندیشه مردم مسلمان، به ویژه جوانان و دانشجویان قرار می دهد.
فرهنگ مثل آب، هوا و غذا، از ضروریات زندگی است. فرهنگ شکل و شیوه زندگی، آداب و رسوم و عادات مردم است. فرهنگ تجلی باورهای یک ملت در عرصه حیات فردی و اجتماعی است. به همین جهت مثل آب و هوا و غذا، هرچه پاک تر و سالم تر و مقوی تر باشد، آن ملت، با نشاط تر، سالم تر و سعادتمند خواهد بود.
به عقیده نویسنده، در چنین دنیای بی فرهنگ و سردمداران آلوده و شیطان صفت و شرارت آفرین، نظامی قد برافراشت که مبتنی بر فرهنگ اسلام بود. اسلامی که توانمندی های الهی خود را در انسان سازی و تمدن آفرینی، نشان داده بود. اینک در عصر فرهنگ مادی، این ندای اسلام است که مجددا انسان ها را به هویت فطری و الهی خویش می خواند و بطلان تئوری های غربی را روشن و قطعی می سازد. این اسلام است که جوامع بشری و مسلمانان را به مردم سالاری دینی و احیای ارزش های انسانی و استقامت در برابر آلودگی ها و زورگویی های شیاطین فرامی خواند. جمهوری اسلامی، الگویی ارائه داد که نظام فکری و سیاسی لیبرال دمکراسی غرب را در چالشی عظیم قرار داد. پوچی، دوگانگی و تعفن این نظام آرایش شده را برملا ساخت. قساوت و خونریزی و زیر پا گذاردن تمامی شعارهای حقوق بشری و صلح دوستی و خردورزی غرب به سرکردگی آمریکا، نتیجه دون مایه گی فرهنگ غربی است که در مصاف با فرهنگ اسلامی، بیرون می ریخت.
کتاب حاضر در ۹ دفتر، مطالبی را درباره موضوع فرهنگ و عرصه فرهنگی، مطرح می کند. «تعاریف، جایگاه و الزامات کار فرهنگی»، «تبادل فرهنگی و تهاجم فرهنگی تفاوت ها و پی آمدها»، «تاریخچه مقابله تفکر مادی با تفکر معنوی و دینی، ماهیت فرهنگ منحط و فاسد غرب، ویژگی ها و پی آمدها»، «عوامل، ابزارها و شیوه ها در تهاجم فرهنگی غرب»، «موفقیت غرب در تهاجم فرهنگی در دوران طاغوت و عوامل موثر در این موفقیت ها»، «چرایی تهاجم فرهنگی غرب به جمهوری اسلامی ایران»، «اهداف اصلی غرب در تهاجم فرهنگی»، «راهکارهای مقابله با تهاجم فرهنگی و لوازم و ضرورت ها» و «وظایف اقشار تاثیرگذار و مهم در پیشگیری و مقابله با تهاجم فرهنگ غرب»، عناوین نه گانه دفاتر این اثرند.