دسته بندی

سبد خرید  

هیچ محصولی ثبت نشده

هزینه پستی 0ريال
مجموع 0ريال

اتمام خرید

نماد اعتماد اینترنتی نماد ساماندهی
http://nashrcdn.ir/i/o_1btk1o7sp1dnm14l8uoa7glnuq64.jpg

حقوق اسیران جنگی (حمایت از اسیران جنگی در حقوق بین الملل بشردوستانه)

علی داعی(مولف),بیژن کیانی شاهوندی(ویراستار)
ناشر : موسسه فرهنگی پیام آزادگان
سال چاپ : ۱۳۸۷
تعداد صفحات : ۱۸۰
شابک : ۹۷۸۶۰۰۵۰۱۳۳۱۳


برای خرید و مطالعه نسخه الکترونیک کتاب از اپلیکیشن پاتوق کتاب، اینجا کلیک کنید.

معرفی کتاب
در این کتاب با قواعد و ساز کارهای حقوق بین الملل بشر دوستانه در حمایت از اسیران جنگی آشنا می شویم، موارد نقض حقوق اسیران ایرانی در عراق اثبات می گردد و شیوه های جبران خسارت اسیران ایرانی را مورد بررسی قرار داده و توصیه هایی در این زمینه ارائه می شود. بدین منظور باید به سوالات ذیل در فصول مختلف کتاب پاسخ داده شود.
۱/ چه کسی اسیر جنگی محسوب می شود؟
۲/ اصول حاکم بر حمایت از اسیران جنگی کدامند؟
۳/ چه مدت و تحت چه شرایطی این رفتار باید تداوم یابد؟
۴/ چه موسسات و یا سازمان هایی مسئولیت نظارت و اعمال این مقررات را بر عهده دارید؟
۵/ کدام حقوق اسیران جنگی ایرانی در عراق نقض شده است؟
۶/ نتایج آن برای دولت عراق چیست؟
۷/ شیوه جبران خسارت اسیران ایرانی کدامند؟
از خصوصیات این کتاب آنست که نگارنده آن آقای علی داعی دانشجوی دکترای حقوق بین الملل دانشگاه علامه طباطبایی قریب به هشت سال از عمرش را به عنوان اسیر جنگی در بازداشتگاه های عراق گذارنده است. هدف از انتخاب این موضوع بررسی علمی جوانب مختلف مسئولیت های ناشی از نقض حقوق اسیران جنگی ایرانی در بازداشتگاه های عراق است تا مسئولیت دولت عراق به دست فراموشی سپرده نشود و عاملان آن نیز بدانند روزی به دست عدالت سپرده خواهند شد.
معرفی کوتاه
, "توسعه و اجرای حقوق بین‌الملل بشردوستانه در زمینه حمایت از اسیران جنگی حاوی عناصر اخلاقی، سیاسی و نظامی است که رفتار انسانی مهم‌ترین اصل از اصول این حمایت است. بر اساس حقوق بین‌الملل، به ویژه کنوانسیون سوم ژنو، مراقبت و محافظت از اسیران جنگی بر عهده دولت اسیرگیرنده است. این دولت ملزم است امکانات لازم را تامین کرده و از رفتار غیرانسانی با اسیران پرهیز نماید. نگارنده در کتاب حاضر، نخست مخاطب را با پیشینه تاریخی حمایت از اسیران جنگی در حقوق بین‌الملل بشردوستانه آشنا ساخته و سپس به بیان حقوق اسیران جنگی از زمان آغاز اسارت تا پایان آن و وظایف دولت اسیرگیرنده پرداخته است. نیز نحوه نظارت بر حقوق اسیران جنگی و ضمانت اجرای آن را بررسی کرده است."