دسته بندی

سبد خرید  

هیچ محصولی ثبت نشده

هزینه پستی 0ريال
مجموع 0ريال

اتمام خرید

نماد اعتماد اینترنتی نماد ساماندهی
http://nashrcdn.ir/i/o_1bu2s8cim79h1ecu1ihlq5i1qaac.jpg

نماز غریبانه

بیژن کیانی شاهوندی(مولف)
ناشر : موسسه فرهنگی پیام آزادگان
سال چاپ : ۱۳۸۹
تعداد صفحات : ۵۹
شابک : ۹۷۸۶۰۰۵۰۱۳۴۵۰


برای خرید و مطالعه نسخه الکترونیک کتاب از اپلیکیشن پاتوق کتاب، اینجا کلیک کنید.

معرفی کوتاه
نماز ستون دین اسلام و چشمه‌ای است که موجب طهارت روح و جسم انسان مومن می‌شود. این عامل انسان‌ساز، در شرایط سخت زندگی، به مومن قدرت صلابت و صبر و آرامش می‌دهد و تحمل سختی‌ها را آسان می‌کند.
کتاب نماز غریبانه، حکایت پای‌بندی و تعهد آزادگان به اقامه نماز در سخت‌ترین شرایط زندگی در زندان‌های رژیم صدام است و سختی‌هایی که این عزیزان به خاطر برپا داشتن این فریضه الهی تحمل کردند.
معرفی کوتاه
در مقدمه کتاب با عنوان سخن ناشر چنین آمده است:
نماز ستون دین اسلام و چشمه ای است که موجب طهارت روح و جسم انسان مومن می شود. این عامل انسان ساز،در شرایط سخت زندگی به مومن قدرت،صلابت و صبر آرامش می دهد و تحمل سختی ها را آسان می کند.
کتاب نماز غریبانه حکایت پای بندی و تعهد آزادگان به اقامه نماز در سخت ترین شرایط زندگی در زندان های رژیم صدام است و سختی هایی که این عزیزان به خاطر برپا داشتن این فریضه الهی تحمل کردند.
نمازغریبانه روایت هایی است در باب امور معنوی و روحانی اسرای ایرانی و مصائب و مشکلاتی که آنان برای انجام این امور متحمل می شدند.
این کتاب ۴۹ خاطره کوتاه از عزیزان آزاده را در خود جای داده است. برادر بیژن کیانی که جمع آوری،تهیه و تدوین این خاطرات حاصل زحمات اوست،از جمله عزیزان آزاده ای است که اسارت در چنگال دشمن را تجزیه کرده و مدتها رنج اسارت را به دوش کشیده است.
وی که از نزدیک شاهد و ناظر لحظات پرشکوه و معنوی اقامه نماز در اسارت توسط اسیران دربند ایرانی بوده شخصا راوی تعدادی از این خاطره هاست.
از مجموع ۴۹ خاطره کتاب هفت خاطره را شخص نویسنده نقل کرده،شش خاطره را حاج آقا ابوترابی روایت نموده و ۳۰ خاطره نیز از زبان سی تن از آزادگان بازگو شده است.
ضمن آنکه تعداد شش خاطره نیز بدون درج نام و اسامی راویان آنها به چاپ رسیده است لازم به ذکر است نام و مشخصات هریک از راویان در پایان هرخاطره یک یا چند موضوع مربوط به اقامه نماز و چگونگی انجام فرائض دینی توسط اسرای ایرانی و مسائل مرتبط با آن ها مطرح شده است.
بیان اعتقادات،تقید اسرای ایرانی،نقش نماز و دعا در اتحاد و انسجام اسرا و حفظ روحیه در اسارت،ترس و وحشت دشمن از نماز و نیایش اسرا،تنبیه و شکنجه اسرای مومن و مذهبی،ترفندهای دشمن برای سست کردن اعتقادات دینی اسرا،نحوه عمل به تکالیف دینی در اسارت،حالت های روحانی و معنوی حاج آقا ابوترابی در هنگام ادای فریضه نماز،تاثیر نماز و دعای اسرا بر بعضی از نگهبانان،شجاعت اسرای مومن در برخورد با دشمن،عنایات اهل بیت ایثار و فداکاری در اسارت از مهمترین مطالب و مسائلی است که آزادگان سرافراز در خاطراتشان از آنها سخن گفته اند.
یکی از این موضوعاتی که در این خاطره ها بیان شده است،حالات روحانی و معنوی حجت الاسلام والمسلمین حاج آقا ابوترابی در هنگام اقامه نماز در اسارت می باشد.
«پشت ستون در محوطه اردوگاه سجده رفته بود سرش را روی زمین گذاشته بود و در خلوت خودش گریه می کرد و ذکر می گفت.خیلی طول کشید تا سرش از روی خاک برداشت.وقتی به او نگاه کردم دیدم سنگ ریزها در پیشانیش فرو رفته بودند.نماز خواندن حاج آقا ابوترابی به آن حالت های روحانی خیلی دیدنی بود.»
بیژن کیانی درباره سجده های طولانی آن بزرگوار چنین می گوید:«آن قدر سجده های آقای ابوترابی طولانی بود که گاهی فکر می کردیم خوابش برده بخاطر همین سجده های طولانی پیشانیش پینه بسته بود.یک افسر عراقی که خیلی به حاج آقا احترام می گذاشت،هروقت ایشان اورا می دید می گفت:اجازه بده به دکتر بگویم این غده را از پیشانیت بردارد.»
در این کتاب یکی از آزادگان خاطره ای نقل می کند که به خوبی علت عمل دفاع ۸ ساله ملت ایران در برابر متجاوزان بعثی را بیان می کند. ارزش ها و آرمان هایی که ملت ایران برای حفظ و برپایی آن هشت سال به دفاع برخاست و در این راه جان، مال و عمر و همه چیز خود را تقدیم کرد را به روشنی نشان می دهد.
یک گروه تکاور ارتش بودیم که به دست دشمن اسیر شدیم وقتی به پاسگاه رسیدیم ظهر شده بود گفتیم می خواهیم نماز بخوانیم قبول نکردند اصرار کردیم فرمانده مان جلو ایستاد و نماز را به جماعت خواندیم. وقتی نماز تمام شد دیدیم سرباز های اسلحه به دست به زانو نشسته اند و می خواهند به ما تیراندازی کنند. فرمانده شان می خواست دستور شلیک بدهد که یکی از بچه های اصفهان بلند شد و سینه اش را عریان کرد و گفت تیرهایتان را توی سینه ی من خالی کنید ما برای نماز جنگ می کنیم،شما مارا از گلوله های خودتان می ترسانید)«راوی عبدالعلی نظری»
آنچه از این خاطرات استنباط می شود پای بندی و پافشاری اسرای متدین ایرانی بر ارزشهای اسلامی و آموزه های دینی است.
اسرایی که در این خاطره ها تصویر شده اند انسانهای معتقد ، مومن و شجاع هستند که برای رضای حق تعالی به دستورات الهی عمل می کنند. آنان با وجود همه سختی ها کمبودها و گرفتاری لحظه ای از عبادت و یاد خدا غافل نیستند و با شجاعتی ستودنی بر انجام فرائض دینی پای می فشارند و در این راه حتی از ضرب وشتم و شکنجه دژخیمان بعثی نیز ابایی ندارند.
«نماز غریبانه» روزنه ای است به دنیای روحانی اسرای ایرانی که روشنگر جنبه معنوی اسارت است.