دسته بندی

سبد خرید  

هیچ محصولی ثبت نشده

هزینه پستی 0ريال
مجموع 0ريال

اتمام خرید

نماد اعتماد اینترنتی نماد ساماندهی
http://nashrcdn.ir/i/o_1buo5b2n91dof1ede9k41fiu1mku2e.jpg

سیاست خارجی قدرت های بزرگ

محمد ستوده آرانی(مولف)
ناشر : نشر المصطفی
سال چاپ : ۱۳۹۳
تعداد صفحات : ۳۶۹
شابک : ۹۷۸۹۶۴۱۹۵۸۹۸۷


برای خرید و مطالعه نسخه الکترونیک کتاب از اپلیکیشن پاتوق کتاب، اینجا کلیک کنید.

توضیحات
سیاست بین‌الملل و مسایل جهانی همواره تحت تاثیر سیاست خارجی قدرتهای بزرگ بوده است، بگونه‌ای که شناخت همه جانبه‌ای از تحولات جهانی بدون توجه به راهبردها، اهداف و منافع این قدرتها امکان پذیر نمی‌باشد. قدرتهای بزرگ نه تنها در زیر سیستم خود بلکه در سیستم توازن قدرت جهانی ایفای نقش می‌نمایند. تاریخ روابط بین‌الملل شاهد ظهور و سقوط قدرتهای بزرگ، رقابت، ائتلاف و بروز بحران و یا جنگ‌های محدود، منطقه‌ای و جهانی میان آنها بوده است. پس از پایان جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۵، جهان میان دو ابر قدرت آمریکا و شوروی تقسیم شد و با فروپاشی شوروی بویژه پس از حادثه یازده سپتامبر ۲۰۰۱ قدرتهای روسیه، انگلستان، فرانسه، آلمان، چین و ژاپن در قالب قدرتهای بزرگ ظاهر شدند. با فروپاشی شوروی و پایان نظام دو قطبی، آمریکا در صدد ایجاد نظام تک قطبی شد اما از مقطع حادثه یازده سپتامبر بتدریج سیاست خارجی روسیه فعالتر گردید و کشورهای انگلستان، فرانسه، آلمان، چین و ژاپن تلاش نمودند در قالب قدرتهای بزرگ در معادلات جهانی ایفای نقش نمایند در اثر حاضر مهمترین محورهای سیاست خارجی این قدرتها مورد بررسی قرار می‌گیرد.
معرفی کتاب
هدف کتاب، مروری بر اهداف، راهبردها، منافع و رقابت کشورهای ابرقدرت و تبیین سیاست خارجی آنان از بعد از جنگ جهانی دوم تا عصر کنونی است. در این اثر به بحث در مورد سیاست خارجی کشورهایی چون: آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، آلمان، ژاپن و انگلستان در بعد از جنگ جهانی دوم پرداخته شده و برخی از طرح ها و اقدامات آنان در عرصه بین الملل برای پیشبرد اهداف و توسعه مردم کشور خویش بیان شده است. نویسنده ابتدا تاریخچه ای از شکل گیری این کشورها ارایه نموده و پس از آن برخی از راهبردها، اهداف و اقدامات آنان را در زمینه های مختلف سیاسی، اقتصادی، نظامی و امنیتی در سراسر دنیا را بررسی کرده است. وی در همین زمینه به سابقه سیاست خارجی این کشورها اشاره نموده و برخی از اقدامات آنان در زمینه های جاسوسی، به سلطه کشیدن کشورهای دیگر، جنگ با ملل دیگر، نفوذ فرهنگی و سیاسی در سایر کشورها، پیشرفت صنعتی و اقتصادی، ایجاد تحولات سیاسی و اجتماعی در درون کشور خویش و مداخله کردن در امور داخلی کشورهای دیگر را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است.
توضیحات
«سیاست خارجی قدرت‌های بزرگ» کتابی است به قلم محمد ستوده آرانی (-۱۳۴۳) برای دوره کارشناسی رشته معارف اسلامی و علوم سیاسی تهیه و تدوین شده‌است، سیاست بین‌الملل و تحولات جهانی همواره تحت تاثیر ساختارها، روندها و عوامل گوناگونی است که شناخت هریک می‌تواند به دریافت و فهم واقع‌بینانه‌ای از سیاست‌ها و مسائل بین‌المللی کمک نماید. در این میان کشورهای بزرگ به دلیل قدرت نظامی، اقتصادی و فرهنگی خود، می‌توانند بر معادلات قدرت در سطح منطقه‌ای و جهانی تاثیرگذار باشند. این قدرت‌ها می‌کوشند تا ساختارها و روندهای جهانی را در مسیر منافع و اهداف خود هدایت نمایند و نیروهای مخالف خود را به شیوه‌های مختلف کنترل و مهار کرده و یا در صورت توان نابود سازند. در پژوهش حاضر به صورت مختصر، به بررسی و توضیح محورهای عمده سیاست خارجی قدرت‌های بزرگ پرداخته می‌شود و سیاست خارجی دو کشور بزرگ آمریکا و روسیه به عنوان قدرت‌های بزرگ پس از مقطع جنگ مورد بررسی قرار می‌گیرد. سپس سیاست خارجی کشورهای انگلستان، فرانسه، آلمان، چین و ژاپن به عنوان قدرت‌های بزرگ نوظهور مطالعه می‌شود.