دسته بندی

سبد خرید  

هیچ محصولی ثبت نشده

هزینه پستی 0ريال
مجموع 0ريال

اتمام خرید

نماد اعتماد اینترنتی نماد ساماندهی
http://nashrcdn.ir/i/o_1bvrqe1ag1aaj1u4ecbn4f5lf837.jpg

روان شناسی و آموزش مهارتهای زناشویی و بلوغ افراد نابینا

مریم اصغری(مولف)
ناشر : آوای نور
سال چاپ : ۱۳۹۳
تعداد صفحات : ۱۸۴
شابک : ۹۷۸۶۰۰۳۰۹۰۱۸۷


برای خرید و مطالعه نسخه الکترونیک کتاب از اپلیکیشن پاتوق کتاب، اینجا کلیک کنید.

معرفی کوتاه:
در جامعه، اغلب به افراد با آسیب جسمی یا ذهنی به عنوان افررادی کره امیرال و احساسات جنسی ندارند، نگاه می شود. درست است که مساله ی جنسی با جذابیت جسمانی و جوانی مرتبط است و اگر این گونه نباشد، این جذابیت کمتر می شود، ولی نباید بره صرف نداشتن جذابیت جسمی و نیز فقدان حواس پنجگانه در افراد با مشکل جسمانی، از نیازهای جنسی این افراد غفلت کرده و اگر شاهد بروز آن باشیم، این امر برایمران جدیرد و غیرر قابرل براور باشد. اگر ما به این باور برسیم که تظاهرات جنسی یکی از بخرش هرای طبیعی و ضروری زندگی بشر است، دیگر انکار نیازهای جنسی افراد معلول به ویژه افراد برا آسیب بینرایی ، انکار حق اساسی گروه بزرگی از انسانها خواهد بود. از آن‌جا که مادر، پدر و اعضای تعیین‌کننده‌ی خانواده، نقشی موثر در پرورش رفتارهای جنسی سالم فرزندان‌شان به عهده دارند، آنان باید سعی کنند با شناخت مراحل رشد جنسی کودکان و نوجوانان، واقعیت‌های ظریف و آداب تربیتی مرسوم فرهنگ و جامعه‌ی خود را به فرزندان شان منتقل کنند. آموزش‌های زود‌هنگام و ناشیانه‌ی مسائل جنسی به کودکان و نوجوانان، گاه آنان را چنان دچار دلهره و اضطراب می‌کند که اصول بهداشت روانی خانواده را خدشه‌دار می‌سازد. از طرف دیگر، اگر این آموزش‌ها دیر‌هنگام، نا‌کافی و غیر‌واقعی باشند، نمی‌توانند مفید واقع گردند. اگر پدر و مادر بتوانند به پرسش‌ها و کنجکاوی‌های جنسی فرزندان خود پاسخ‌های مناسب و سنجیده بدهند، می‌توانند مانع از انحراف فکری، سرکوب جنسی و مخفی‌کاری آنان شوند. پاسخ‌گویی به این سوالات برای افراد با آسیب بینایی بسیار اهمیت دارد، چرا که این کودکان و نوجوانان، حتی هنگامی که بزرگ‌تر شده و به دوره‌ی جوانی وارد می‌شوند از منابع غنی اطلاعاتی و به طور ویژه از نعمت بینایی که خود منبع اصلی دریافت دانش جنسی است، محرومند.
معرفی کتاب:
افرادی که دارای ناتوانی‌های جسمانی هستند یا معلولیت ذهنی و روانی دارند به طور عمده به دلیل مشکل در برقراری ارتباط با دیگران، درک نکردن محرک‌های محیطی، مشکلات روانی مانند کاهش اعتماد به نفس و افسردگی، دارای مسائل خاصی در حوزهٔ سلامت روان و سلامت جنسی خود هستند. این‌که افرادی با آسیب‌های خاص جسمانی یا ذهنی چه مشکل‌هایی دارند یا در چه سطحی با این مشکل‌ها روبرو هستند، بستگی به سنی دارد که دچار این آسیب شده‌اند، همچنین شدت و نوع آسیب نیز می‌تواند تاثیر زیادی در این زمینه داشته باشد. ایجاد مشکل در آسیب‌های جسمانی به ویژه در مراحل گذار زندگی مانند دورهٔ نوجوانی، می‌تواند تاثیر متفاوت‌تر و مسائل پیچیده‌تر خاص خود را داشته باشد.
نوجوانی پیچیده‌ترین مرحلهٔ زندگی است. برای بسیاری از مردم، نوجوانی دوره‌ای پرچالش است که آن‌ها را به جوانی می‌رساند. در این دوره، افراد به خودشناسی پرداخته و در همین دوره است که در افراد، علاقهٔ فزاینده‌ای برای شکل دادن به روابط صمیمانه و عاطفی ایجاد می‌شود و آن‌ها درصدد ایجاد رابطه با جنس مخالف و تجارب مرتبط، خواهند بود. برای نوجوانان، روابط عاطفی و داشتن تخیل‌ها و تصورهای عاشقانه، بعد مهمی از رشد استقلال آن‌ها است که چگونگی شکل‌گیری آن از اهمیت زیادی برخوردار است. افراد با آسیب بینایی هم در گذار از این مرحلهٔ زندگی، تجارب مثبت و منفی بسیاری را کسب می‌کنند که خود در نگرش جنسی آنان و بالتبع سلامت جسمی و جنسی آنان تاثیرگذار خواهد بود...