دسته بندی

سبد خرید  

هیچ محصولی ثبت نشده

هزینه پستی 0ريال
مجموع 0ريال

اتمام خرید

نماد اعتماد اینترنتی نماد ساماندهی
http://nashrcdn.ir/i/default.jpg

مجموعه مقالات درباره سنتور

شهاب منا(مولف)
ناشر : سوره مهر
سال چاپ : ۱۳۸۹
تعداد صفحات : ۶۰۰
شابک : ۹۷۸۹۶۴۵۰۶۹۲۲۱


فصل اول شامل کلیات است که مشتمل بر ۵ مقاله با عنوان کلی سنتور است که به معرفی کلی این ساز و وجوه مختلف مربوط به آن ( تاریخچه ، تشریح ساختار ظاهری ، کوک ، تکنیک های نوازندگی و ... ) می پردازد .فصل دوم تاریخچه سنتور در ایران را بررسی می کند در این فصل دو مقاله آورده شده است که مقاله اول با عنوان " سنتور- قانون " نوشته دکتر مهدی فروغ ون مقاله دوم با عنوان " تاملی بر تاریخچه سنتور در ایران " نوشته شهاب منا است که حاوی بررسی و نقد شاهد مثال هایی از حیات سنتور در ایران است . فصل سوم به گونه های سنتور در جهان می پردازد که شامل سه مقاله از نویسندگان مختلف ازکشورهای مختلف است که به فارسی ترجمه شده است . فصل چهارم کوک های سنتور، فصل پنجم تکنیک های نوازندگی ، فصل ششم آموزش سنتور ، فصل هفتم نت نویسی در آثار سنتور ، فصل هشتم روش ساخت سنتور را تشریح می دهند .
«سنتور» در ایران سازی نسبتا نوظهور است که به ویژه در قرن حاضر به دلیل توانمندی های ساختاری خود همچون داشتن صدایی غنی، پرطنین و قابلیت در نواختن قطعات ضربی سریع و پیچیده در همنوازی و تکنوازی موسیقی دستگاهی معاصر ایران رواج و اهمیتی روز افزون یافته و به سازی اصلی و محوری تبدیل شده است. از این رو است که در این روند برخی از سازندگان، نوازندگان و محققان معاصر به بررسی و کنکاش درباره وجوه مختلف آن پرداخته اند. کتاب مجموعه مقالات درباره سنتور، دایره المعارفی برای ساز سنتور است و برای نخستین بار است که یادداشت ها، مقالات نوشته شده و نیز اطلاعات شفاهی استادان و موسیقیدانان معاصر درباره جنبه های مختلف ساز سنتور از سال ۱۳۲۵ تاکنون در یک مجموعه گردآوری و شرح شده است.
در این کتاب یادداشت ها، مقالات و اطلاعات شفاهی موسیقیدانان معاصر درباره جنبه های مختلف معطوف به ساز سنتور به چهار دسته تقسیم شده است و مجموعه مقالات گستره ای۵۳ ساله از حیات سنتور در قرن حاضر را در برمی گیرد. در بخش نخست مقالات چاپ شده در نشریات معاصر توسط سنتورنوازان یا سنتورسازانی چون «ابوالحسن صبا»، «حسین صبا»، «داریوش صفوت»، «فرامرز پایور»، «حسین ملک» و «سیروس ساغری» و محققانی یا آهنگسازانی چون «مهدی فروغ»، «امین شهمیری»، «حسین علی ملاح»، «حسین دهلوی» و «کامبیز روشن روان» ارایه شده است.