دسته بندی

سبد خرید  

هیچ محصولی ثبت نشده

هزینه پستی 0ريال
مجموع 0ريال

اتمام خرید

نماد اعتماد اینترنتی نماد ساماندهی
http://nashrcdn.ir/i/6412.jpg

عبرت های عاشورا

محمد موسی نوری(مولف)
ناشر : ولاء منتظر
سال چاپ : ۱۳۸۸
تعداد صفحات : ۱۹۶
شابک : ۹۷۸۹۶۴۰۹۱۲۵۱۵


کتاب «عبرت های عاشورا» از سه فصل اصلی مانند مفاهیم و کلیات، زمینه ها و ریشه های وقوع حادثه عاشورا و گونه هایی از عبرت آموزی در حادثه عاشورا تشکیل شده است.
عبرت مهم تر از درس، مفهوم شناسی واژه عبرت، تفاوت درس و عبرت، عبرت های عاشورا، قانونمندی حوادث تاریخی، ویژگی های سنن الهی، بیان میل ها و گرایش های طبیعی تاریخ، آیات سیر و نظر، آیات عبرت، آیات ذکری و تذکره، نمونه هایی از حوادث عبرت آموز در قرآن، قبیله گرایی، بروز قبیله گرایی در سقیفه، بازگشت به جاهلیت، تبدیل خلافت به پادشاهی و روحیه پرهیز از جهاد از جمله مباحثی است که زیرمجموعه فصل های اصلی این کتاب ارائه شده است.
طمع در غنایم غزوات، اسلام دنیاگرایانه، دنیاگرایی در روزگار خلفای ثلاثه، انحراف از سیاست های اقتصادی دوران پیامبر، تقسیم ناعادلانه بیت المال، عوام و خواص در مفاهیم جامعه شناسی، خواص پس از رحلت پیامبر اکرم(ص)، غفلت از یاد خدا، دنیاگرایی، وسوسه های شیطان، تهدید و ارعاب، بدعت گذاری در دین، عدم بصیرت، وسوسه های شیطان، برخی از حرکت های نابجای خواص در حادثه کربلا، تحریف آموزه ها و باورهای دینی، بدعت گذاری در دین، جلوگیری از نقل احادیث پیامبر اکرم(ص)، ارزش های حاکم بر جامعه نبوی، جدایی مردم از اهل بیت(ع) و حریم شکنی و قداست زدایی از موضوعات دیگری است که زیرمجموعه فصل های اصلی این کتاب مطرح شده است.
تبیین علمی و تاریخی بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره عبرت های عاشورا، آگاهی دادن به مومنان برای عبرت گرفتن از حادثه عاشورا و هشدار به خواص برای بهتر انجام دادن وظایف و جلوگیری از وقوع عاشورایی دیگر از جمله اهداف این کتاب است.
اگر به حوادث تاریخی به چشم عبرت نگاه شود، درس آموز است؛ زیرا با شناخت اسباب و علل پیدایش رویدادهای تلخ تاریخ، راه حرکت صحیح در مقاطع بعدی نیز روشن تر می شود. حادثه عاشورا نیز از این منظر جای بحث و بررسی دارد تا با شناختن عوامل زمینه ساز این حادثه تلخ بتوانیم از بروز چنین حوادثی در آینده جلوگیری کنیم؛ به ویژه آنکه در عصر حاضر به برکت انقلاب اسلامی، نظام جمهوری اسلامی استقرار پیدا کرده است، همانطوری که درس های عاشورا در پیروزی انقلاب اسلامی نقش مهم و اساسی داشت، حفظ نظام جمهوری اسلامی و دستاوردهای انقلاب اسلامی نیز در گرو توجه هرچه بیشتر به عبرت های عاشوراست.
اگرچه در این موضوع پژوهش هایی انجام گرفته است؛ اما از طرفی این پژوهش ها فاقد ویژگی های پژوهش حاضر است، از طرف دیگر موضوع عبرت های عاشورا، موضوعی است که شایسته است از زاویه های گوناگون و با بیان و قلم های متفاوت مورد بررسی قرار گیرد.
در این کتاب براساس روش تحقیق تاریخی به صورت توصیفی تحلیلی تالیف شده، سعی شده است حوادث عبرت آموزی که زمینه ساز پیدایش واقعه عاشورا شده اند، همچنین رخدادهای عبرت انگیز در خود حادثه عاشورا، با تتبع در اسناد و مدارک دست اول تاریخی و با استفاده از بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در این زمینه مورد بحث و بررسی قرار گیرد.