دسته بندی

سبد خرید  

هیچ محصولی ثبت نشده

هزینه پستی 0ريال
مجموع 0ريال

اتمام خرید

نماد اعتماد اینترنتی نماد ساماندهی
http://nashrcdn.ir/i/default.jpg

شرح حدیث جنود عقل و جهل

امام خمینی (ره)(مولف)
ناشر : موسسه تنظیم ونشر آثار امام خمینی,عروج
سال چاپ : ۱۳۸۹
تعداد صفحات : ۵۰۳
شابک : ۹۷۸۹۶۴۳۳۵۰۲۴x


سماعه بن مهران، راوی این حدیث (جنود عقل و جهل)، می گوید: نزد امام صادق (ع) بودم، در حالی که جمعی از یاران و اصحاب آن حضرت گرد ایشان‏ بودند، سخن از عقل و جهل به میان آمد. آن حضرت فرمود: «عقل و لشکر او و جهل و لشکر او را بشناسید تا هدایت‏ شوید.»
آن گاه امام (ع)، بنا به درخواست راوی با ذکر مقدمه ای درباره ‏چگونگی آفرینش عقل و جهل، لشکریان هر یک از آنها را (که برای هر یک، ۷۵ لشکر است) بر شمرد.
حضرت امام خمینی (ره) که در دوران حیات علمی خود، پس از کسب ‏مدارج عالی در فقه، تفسیر، فلسفه، عرفان و...، آثار گرانسنگی ‏به رشته تحریر درآورد، به شرح و بسط روایات، به ویژه روایات‏ اخلاقی، علاقه خاصی از خود نشان داده است. چنانکه از کتاب (شرح‏ حدیث جنود عقل و جهل) برمی آید، ایشان پس از تالیف کتاب «شرح‏ چهل حدیث» که از جمله کتاب های خواندنی آن عارف دلسوخته است ‏این کتاب را نگاشته است.
انگیزه حضرت امام (ره)، چنانکه از مقدمه خود ایشان برمی آید، دونکته است:
۱/ روش متداول علمای اخلاق برای تربیت اخلاقی، از نظر ایشان، ناکارآمد است و به تعبیر ایشان، کتب مربوط به اخلاق، به جای ‏آن که دوا باشد، نسخه است. در واقع ایشان معتقد است که این‏ کتاب ها به جای پرداختن به اصل تربیت و تصفیه نفوس، در چنبره‏ الفاظ و اصطلاحات، گرفتار آمده اند.
۲/ حضرت امام (ره) بر این نکته ها پای فشرده است که هدف اصلی و غایت قصوای صدور روایات، تصفیه نفوس است. بدین ترتیب،پیشوایان دینی که از نظر ایشان اطبای واقعی نفوس اند و به راز و رمز تهذیب و تربیت واقف اند، در روایات خود، بهترین شیوه را برای این هدف برگزیده اند و به جای اینکه نسخه اخلاقی ارائه ‏دهند، خود دوا را ارائه کرده اند.