دسته بندی

سبد خرید  

هیچ محصولی ثبت نشده

هزینه پستی 0ريال
مجموع 0ريال

اتمام خرید

نماد اعتماد اینترنتی نماد ساماندهی
http://nashrcdn.ir/i/10811.jpg

ما و تاریخ فلسفه اسلامی

رضا داوری اردکانی(مولف)
ناشر : پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی
سال چاپ : ۱۳۸۹
تعداد صفحات : ۶۱۱
شابک : ۹۷۸۶۰۰۱۰۸۱۱۳۲


این کتاب به منزله یک جزوه درسی ازکل تاریخ فلسفه اسلامی است به قلم مختصر و مفید دکتر داوری اردکانی. داوری تاکنون در لابلای مباحث فسفی خود شرحی از آراء بزرگان را بازگویی می کرد ولی با چاپ این کتاب صاحب یک دائره المعارف از استاد فلسفه ایران شده ایم که مرجع پرسشهای ما درباره افکار فلاسفه گذشته (از کندی و فارابی تا علامه طباطبایی و شهید مطهری) است.
کتابی که عنوانش ما و تاریخ فلسفه اسلامی است، می توانست تاریخ فلسفه نباشد، بلکه متضمن بیان نسبتی باشد که ما با فلسفه اسلامی و تاریخ آن داریم.
در تدوین این تاریخ دو نکته مهم مدنظر بوده است: نخست، توجه و اشاره به وجهه نظر تجددمآبانه، در خصوص گذشته و به ویژه درباره فلسفه گذشتگان است. در این مورد به جای این که مولف درباره درستی و نادرستی نظر اینان حکم کند، اندیشیده است که آ ن ها چگونه و تا چه اندازه توانسته اند و می توانند به فهم و درک گذشته و آرای گذشتگان پی ببرند. نکته دوم، تامل در جهت سیر فلسفه اسلامی و مقام این فلسفه در قیاس با فلسفه یونانی و فلسفه جدید است.
در این کتاب خطی رسم شده است که پیوند میان فلسفه ­ها از فارابی تا عصر حاضر را نشان می دهد. این خط، خط وحدت و جمع میان دین و فلسفه و محور دوران آتش بس در جنگ دائم میان فلسفه و سیاست، در عین حفظ آتش زیر خاکستر است.
کتاب ما و تاریخ فلسفه اسلامی در سه بخش سامان یافته است: قوام و تاسیس فلسفه اسلامی، گزارش مختصر تاریخ فلسفه اسلامی و وضع فلسفه در ایران و مقام فلسفه اسلامی.