دسته بندی

سبد خرید  

هیچ محصولی ثبت نشده

هزینه پستی 0ريال
مجموع 0ريال

اتمام خرید

نماد اعتماد اینترنتی نماد ساماندهی
http://nashrcdn.ir/i/6944.jpg

آوینی و مدرنیته (جلد ۱)

مهدی نصیری(مولف)
ناشر : کتاب صبح
سال چاپ : ۱۳۸۹
تعداد صفحات : ۰
شابک : ۹۷۸۹۶۴۶۶۹۸۲۸۴


نویسنده در این کتاب معتقد است دیدگاه شهید آوینی در مورد مدرنیته آشکارا از دیدگاه رایج و مشهور فاصله دارد و در مجموع وی را باید در زمره کسانی دانست که قائل به تفکیک مدرنیته به دو بخش خوب و بد نبوده و کلیت آن را اعم از فرهنگ و اخلاق و علم و تکنولوژی مدرن به مهمیز نقد و طرد می کشد.
وی اضافه میکند که آوینی تمدن غرب را یک پیکر و واجد روحی واحد می بیند که همه اجزا و عناصر آن ارتباطی وثیق و معنادار با هم دارند.او علم و تکنولوژی جدید را جدای از فرهنگ و مبانی الحادی و سکولار مدرنیسم نمی بیند و به همین جهت نظریه خنثی بودن تکنولوژی را نفی می کند.
نصیری معتقد است آوینی بر جهان گیری مدرنیته بارها در آثار خود تاکید کرده و اساسا دیگر تمدن های موجود را منحل و مستهلک در تمدن مدرن می داند.به اعتقاد آوینی تاثیر مدرنیته آنچنان عمیق و گسترده بوده است که اساسا انسان جدید نمی تواند تصوری از تمدنی دیگر و نوعی دیگر داشته باشد و این امر به وسیله نظام تعلیم و تربیت جدید و رادیو و تلویزیون رخ داده است.
نویسنده محترم برای تشریح دیدگاه های شهید آوینی پیرامون مدرنیته آثار وی را در موضوعات زیر مورد مطالعه و بررسی قرار می دهد:
۱- تحلیل مدرنیته از سیر تاریخ بشری(نظریه سیر خطی پیشرفت تاریخ)
۲ - توسعه
۳ - تکنولوژی
۴ - علوم مدرن و نظام آموزشی جدید
۵ - انسان جدید و دنیای جدید
۶ - چه باید کرد؟