دسته بندی

سبد خرید  

هیچ محصولی ثبت نشده

هزینه پستی 0ريال
مجموع 0ريال

اتمام خرید

نماد اعتماد اینترنتی نماد ساماندهی
http://nashrcdn.ir/i/9800.jpg

حرکت اسلامی فلسطین

سید هادی خسروشاهی(مولف)
ناشر : اطلاعات
سال چاپ :
تعداد صفحات : ۰
شابک : ۹۷۸۹۶۴۴۲۳۳۸۸


بدون تردید فلسطین که ما اکنون درصدد بررسی تاریخ مبارزات اسلامی آن هستیم در نزد مسلمانان از مقدس ترین و گرامی ترین اماکن اسلامی به شمار می رود.
این سرزمین زادگاه و خاستگاه پیامبران الهی است. مسجد الاقصی، نخستین قبله گاه مسلمین و معراج گاه پیامبر اسلام و سومین حرم شریف، در این منطقه قراردارد.

بدین ترتیب درمی یابیم که دینداری در بین مردم فلسطین از احساسات و عواطف اصیل و فطری مایه میگرفته است و تا آن زمان اوایل قرن بیستم هنوز آثار تفکرات گوناگون غربی در میان مردم ظاهر نشده بود. اما چون دینداری مردم بر شالوده بینش و درک علمی استوار نبوده، بسیاری از خرافات و جهالت ها در افکار توده ها رخنه کرده بود. برای ملت فلسطین امکان رویارویی با سیل فزاینده اندیشه های گوناگون که در آغاز قرن بیستم این سرزمین اسلامی را مورد تهاجم فرهنگی و تحت الشعاع خود قرار داده بود، بسادگی میسر نگردید.

در حقیقت با وجود برخورداری « فلسطین» از چنان حرمت و منزلتی که در آغاز به آن اشاره کردیم، این سرزمین از ابتدای قرن بیستم تاکنون، همواره بهشکل جولانگاه نیروهای استعمارگر غرب درآمده و شاهد جنایات هولناک و بی سابقه ای در این دوره از تاریخ بشریت بوده است.

در واپسین روزهای پایانی جنگ جهانی اول، انگلیسی های اشغالگر و متجاوز نخستین گامهای عملی در راه اشغال و غصب فلسطین و آواره کردن ساکنین اصلی آن و جدا سازی این خطه از پیکره امت اسلام را برداشتند. از آن پس صفحه سیاهی در تاریخ فلسطین گشوده شد. ولی مردم فلسطین لحظه ای در مقابله و رو در رویی با انگلیسی ها و اشغالگران درنگ نکردند و به گواهی اکثر مورخین خارجی، ماهیت مبارزات ملت فلسطین از همان آغاز رنگ اسلامی به خود گرفت و اگر چه فراز و نشیب های بسیاری را پشت سر نهاده و حتی گاهی به ظاهر از خط مشی اسلامی دور شده، ولی به طور کلی مسیر اصلی مبارزات در صراط اسلام بوده است. این حقیقت را همگان باور دارند و تاریخ نگاران و محققان به تداوم پیوند عمیق توده های فلسطین با اسلام اعتراف دارند. این پدیده را میتوان با توجه به مراحل مختلف تاریخ مبارزات اسلامی ملت فلسطین در چند دوره مورد ارزیابی و بررسی قرار داد:
دوره نخست: مرحله تاریخی سالهای ۱۹۱۷ تا ۱۹۲۹ م و ماهیت اسلامی قیامهای ۱۹۲۰، ۱۹۲۱ و ااا ۱۹۲۹/
دوره دوم: مرحله تاریخی سالهای ۱۹۲۹ تا ۱۹۳۹ و ظهور شیخ عزالدین قسام و پیدایش حرکت «اقسامیون» هوا داران قسام و آثارآن در رویدادهای انقلاب بزرگ فلسطین.

دوره سوم: مرحله تاریخی سالهای ۱۹۳۹ تا ۱۹۴۸ و پیدایش جنبش اخوان المسلمین و نقش این سازمان او هواداران قسام در جنگ فلسطین.

دوره چهارم: مرحله سخت و دردناک از سال ۱۹۴۸ تا ۱۹۶۷ و اوضاع سیاسی فلسطینی در بحران جنگ و پس از آن.

دوره پنجم: حرکتهای اسلامی معاصر از ۱۹۶۷ به بعد و موضع اخوان المسلمین در قبال مسئله افلسطین؛ نقش حرکت اسلامی « حماس» و« جهاد اسلامی فلسطین».