دسته بندی

سبد خرید  

هیچ محصولی ثبت نشده

هزینه پستی 0ريال
مجموع 0ريال

اتمام خرید

نماد اعتماد اینترنتی نماد ساماندهی

سیاسی    (۳۵۵ کالا موجود است.)

  • علل ناکارآمدی احزاب سیاسی در ایران

    علل ناکارآمدی احزاب سیاسی در ایران

    «احزاب سیاسی» یکی از ارکان مهم «توسعه ی سیاسی» در دنیای امروز می باشند. اغلب اندیشمندان سیاسی وجود احزاب را مایه ی توسعه و ثبات سیاسی، افزایش مشارکت های سیاسی اجتماعی و عامل تحقق و تحرک دموکراسی می دانند. علی رغم این اعتقاد، عده ای هم نسبت به این پدیده انتقاداتی دارند که وجود آن را مایه ی تفرقه، تشتت و بی ثباتی سیاسی اجتماعی می دانند. اما آنچه از تجربه ی کشورهای موفق در زمینه ی احزاب فهمیده می شود احزاب می توانند حلقه ی ارتباط مناسبی جهت مشارکت سیاسی بهینه ی مردم در عرصه ی حکومت باشند. تجربه ی احزاب سیاسی در ایران به دوران انقلاب مشروطیت باز می گردد، اما متاسفانه تاریخ تحزب در ایران بیانگر نوعی ناکارآمدی در قبل و بعد از انقلاب اسلامی بوده است. تجربه ی تحزب در ایران به خوبی نشان می دهد که این پدیده نتوانسته به طور مطلوب کارویژه ها و اهداف مورد نظر را تامین کند و معمولا در نحوه ی شکل گیری، تداوم حیات حزب، کارویژه های عضوگیری و تعیین خط مشی ها و... با نقصان هایی همراه بوده است. به هر حال، با این تجربه ی احزاب سیاسی در ایران، این سوال مطرح است که آیا در ایران پس از انقلاب اسلامی احزاب مایه ی توسعه و ثبات سیاسی، مشارکت عمومی و تحقق کارویژه های آن مساعد می باشد؟ با توجه به کمبود منابع و معمولا منابع ضعیف و سطحی در این زمینه و با توجه به اشراف نویسنده به موضوع و تلاش او در مراجعه به تمام منابع مرتبط با موضوع، این اثر یکی از کارهای بسیار جالب در زمینه ی علل ناکارآمدی احزاب سیاسی در ایران می باشد که می تواند پاسخگوی سوالات و شبهات متعدد در زمینه ی احزاب و کارآمدی یا ناکارآمدی آنها در ایران برای محققان و دانشجویان و سیاستمداران باشد. مرکز اسناد انقلاب اسلامی با امید به اینکه اثر حاضر بتواند سرآغاز مناسبی برای تجزیه و تحلیل پدیده ی احزاب سیاسی در محافل دانشگاهی و پژوهشی باشد، اقدام به انتشار این پژوهش نموده است تا بتواند رهگشای مباحث جدید و نقادانه در زمینه ی احزاب سیاسی در ایران باشد.

    ۳۵,۰۰۰ ريال
  • ولایت مطلقه فقیه (ثبات یا تحول نظری)

    ولایت مطلقه فقیه (ثبات یا تحول نظری)

    قرن بیستم را می توان قرنی به شمار آورد که جهان وقایع و تحولات بی نظیری را در همه ی عرصه ها شاهد بود و هنوز هم در یازدهمین سال از قرن بیست ویکم، در بسیاری از محافل و مجامع علمی، فرهنگی، سیاسی و ... صحبت از مرور و بررسی رویدادها و دستاوردهای سده ی بیستم است. بسیاری از صاحب نظران، پیروزی انقلاب اسلامی ایران و به تبع آن، رشد روزافزون اسلام گرایی در بیشتر مناطق عالم را از رخدادهای مهم قرن مزبور به شمار آورده اند و با گذشت ۳۱ سال از این واقعه، هنوز با رهیافت های متعدد، به تحقیق در این باره مشغول اند. دراین میان، بدیهی است سهم نویسندگان و صاحب نظران ایرانی و خصوصا افرادی بیشتر است که خود با همه ی وجودشان این انقلاب را در همه ی مراحل لمس نموده اند و به عبارتی با آن زندگی کرده اند. وظیفه ی این عده در تبیین و تحلیل انقلاب اسلامی و شناساندن واقعیت های آن به همه ی جهانیان، از دیگران سنگین تر است. در همین زمینه و با احساس چنین مسئولیتی، کتاب حاضر تالیف شده است. سعی در گشودن منظر و رهیافتی جدید، در موضوع نظریه ی ولایت مطلقه ی فقیه (با بررسی ثبات، تداوم یا گسست این نظریه، در سیره ی نظری و عملی امام خمینی) و تلاش به منظور ارائه ی واقعیت های تاریخی و تئوریک این نظریه به شیوه ی علمی و روشمند، و تاکید بر آنها، از اهداف مهم این پژوهش است. درحقیقت کتاب حاضر در پی تبیین واقعیت های نظری و تاریخی درباره ی بخش های اصلی اندیشه ی سیاسی حضرت امام (ره) است. محقق محترم در این کتاب کوشیده با بررسی علمی و دقیق آثار و اندیشه های حضرت امام خمینی (ره)، ثبات و استمرار نظریه ولایت مطلقه فقیه را در اندیشه و سیره ی ایشان تبیین کند. این اثر در چهارمین دوره جشنواره بین المللی فارابی در سال ۱۳۸۹ ،به عنوان تنها برگزیده و اثر برتر گروه مطالعات انقلاب اسلامی و امام خمینی شناخته گردید.

    موجود نیست
  • مبانی دینی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

    مبانی دینی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

    قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بازتاب طبیعی و میثاق بزرگ انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام خمینی (ره) بود که در شرایط خاص اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و تحت تاثیر عقاید و افکار و آرمان های انقلابی تدوین شد و به تصویب نهایی رسید. این قانون که بنیان گذار جمهوری اسلامی به حق آن را بزرگ ترین ثمره ی جمهوری اسلامی نامید، پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی با اکثریت آراء نمایندگان مجلس خبرگان قانون اساسی در ۲۴ آبان ۱۳۵۸ به تصویب رسید و ملت ایران نیز در همه پرسی دوازدهم آذرماه همان سال با ۵/۹۹ درصد آراء به آن قاطعانه رای مثبت داد. قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به دلایل گوناگون از ویژگی های منحصربه فرد و برجسته ای برخوردار است: نخستین و مهم ترین آنها این است که این قانون تجسم آرمان ها، عقاید و ارزش هایی است که مردم مسلمان ایران در پی تحقق آن بوده اند. کلیه ی محتوا و اصول این قانون که مبین نهادهای فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی جامعه ی ایران براساس اصول و ضوابط اسلامی است، در فضایی برخاسته از شرایط خاص انقلاب اسلامی ایران شکل گرفت و تدوین یافت و به همین دلیل هرگز نمی توان رابطه ی علمی و منطقی بین درک صحیح و توجیه اصول آن را با تاریخ سیاسی مذهبی انقلاب اسلامی نادیده انگاشت. مردم ایران ابتدا در همه پرسی دهم و یازدهم فروردین ۱۳۵۸ پس از سال ها مبارزه با استبداد داخلی و استعمار خارجی و کوتاه نمودن دست اجانب از ایران، به اسلامی بودن نظام و حکومت جدید در این کشور رای مثبت دادند و سپس در همه پرسی بیست و چهارم آبان همان سال از محتوای اصول قانون اساسی این نظام که بر لزوم تطبیق کلیه ی قوانین و مقررات مدنی، جزایی، اقتصادی، اداری، فرهنگی، نظامی، سیاسی و غیر این ها با موازین اسلامی تاکید داشت، به عنوان اصل حاکم بر سایر اصول و مقررات نظام استقبال شایان توجهی نمودند. ویژگی دیگر آنکه محتوای قانون اساسی جمهوری اسلامی ضمن برخورداری و به کارگیری صحیح عبارات و کلمات حقوقی جدید و به چالش کشاندن تازه ترین و پیشرفته ترین قوانین اساسی جهان مدرن، به تشخیص برجسته ترین عالمان و فقیهان اسلام از احکام الهی ریشه گرفته است. بدین ترتیب ادعای گزافی نیست اگر بگوییم قانون اساسی ما یکی از بزرگ ترین نعمت های الهی است که خداوند به ملت مسلمان ایران ارزانی داشته است. هم اکنون این قانون پس از گذشت سه دهه از پیروزی انقلاب و پشت سر نهادن فراز و نشیب ها و تجارب ارزنده در اداره ی نظام و اجرای موفق سیاست های قضایی، اقتصادی و سیاسی، ارزش و توان علمی و دقت خود را اثبات نموده است. با این حال جایگاه واقعی آن همچنان برای بسیاری ناشناخته باقی مانده است. تاکنون به صورت پراکنده، تفسیرها و شرح هایی بر قانون اساسی به رشته ی تحریر درآمده است که در جای خود غالبا مفید و سودمندند اما در این میان جای پژوهشی که به صورت جامع به شرح مبانی دینی قانون اساسی بپردازد و تمام اصول و فصول قانون اساسی را دربرگرفته باشد، همچنان خالی است. پژوهش حاضر، ضمن بررسی اصول قانون اساسی، مبانی دینی آن اصول را به صورت مجزا و یا در چهارچوبی مشخص شرح نموده است.

    ۸۸,۰۰۰ ريال
  • نظریه فتنه
    موجود نیست
  • ولایت فقیه و حاکمیت ملت

    ولایت فقیه و حاکمیت ملت

    این مجموعه شامل پرسش هایی است از اندیشه سیاسی با موضوعاتی همچون "دین و سیاست"، "ولایت فقیه" و "نظام جمهوری اسلامی ایران" که از سوی "اداره مشاوره و پاسخ مرکز فرهنگی بهار" به آن ها پاسخ داده شده است.

    ۲۰,۰۰۰ ريال
  • پیشینه ها و مبانی ولایت فقیه ((نزد علمای شیعه))
    ۴۰,۰۰۰ ريال
  • مجمع روحانیون مبارز

    مجمع روحانیون مبارز

    گزیده: پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷، عده ای از روحانیون که نقش بارزی در شکل گیری و پیروزی انقلاب داشتند و در جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نیز فعالیت داشتند، با اذن امام (ره) و همت شهید آیت الله مرتضی مطهری، جامعه روحانیت مبارز تهران را تشکیل دادند. تحولات و مقتضیات نظام جمهوری اسلامی موجب ظهور دیدگاه های مختلفی در عرصه مدیریت اجرایی کشور شد و به دلیل اختلاف سلیقه درونی بین اعضای برجسته جامعه روحانیت، این نهاد نیز از تاثیر اختلاف سلیقه ها و دیدگاه ها مصون نماند و این فرآیند نهایتا در سال ۱۳۶۶ منتهی به انشعاب جامعه روحانیت مبارز تهران شد، و مجمعی بنام «مجمع روحانیون مبارز» از جامعه روحانیت منشعب گردید. این کتاب به بررسی جامعه روحانیون مبارز می پردازد.

    ۱۱۰,۰۰۰ ريال
  • روحانیت و سیاست: مسائل و پیامدها
    ۴۵,۰۰۰ ريال
  • نظرسنجی های خارجی انتخابات دهم ریاست جمهوری
    ۴۳,۰۰۰ ريال