دسته بندی

سبد خرید  

هیچ محصولی ثبت نشده

هزینه پستی 0ريال
مجموع 0ريال

اتمام خرید

نماد اعتماد اینترنتی نماد ساماندهی

تحلیل سیاسی    (۱۳۲ کالا موجود است.)

 • علل ناکارآمدی احزاب سیاسی در ایران

  علل ناکارآمدی احزاب سیاسی در ایران

  «احزاب سیاسی» یکی از ارکان مهم «توسعه ی سیاسی» در دنیای امروز می باشند. اغلب اندیشمندان سیاسی وجود احزاب را مایه ی توسعه و ثبات سیاسی، افزایش مشارکت های سیاسی اجتماعی و عامل تحقق و تحرک دموکراسی می دانند. علی رغم این اعتقاد، عده ای هم نسبت به این پدیده انتقاداتی دارند که وجود آن را مایه ی تفرقه، تشتت و بی ثباتی سیاسی اجتماعی می دانند. اما آنچه از تجربه ی کشورهای موفق در زمینه ی احزاب فهمیده می شود احزاب می توانند حلقه ی ارتباط مناسبی جهت مشارکت سیاسی بهینه ی مردم در عرصه ی حکومت باشند. تجربه ی احزاب سیاسی در ایران به دوران انقلاب مشروطیت باز می گردد، اما متاسفانه تاریخ تحزب در ایران بیانگر نوعی ناکارآمدی در قبل و بعد از انقلاب اسلامی بوده است. تجربه ی تحزب در ایران به خوبی نشان می دهد که این پدیده نتوانسته به طور مطلوب کارویژه ها و اهداف مورد نظر را تامین کند و معمولا در نحوه ی شکل گیری، تداوم حیات حزب، کارویژه های عضوگیری و تعیین خط مشی ها و... با نقصان هایی همراه بوده است. به هر حال، با این تجربه ی احزاب سیاسی در ایران، این سوال مطرح است که آیا در ایران پس از انقلاب اسلامی احزاب مایه ی توسعه و ثبات سیاسی، مشارکت عمومی و تحقق کارویژه های آن مساعد می باشد؟ با توجه به کمبود منابع و معمولا منابع ضعیف و سطحی در این زمینه و با توجه به اشراف نویسنده به موضوع و تلاش او در مراجعه به تمام منابع مرتبط با موضوع، این اثر یکی از کارهای بسیار جالب در زمینه ی علل ناکارآمدی احزاب سیاسی در ایران می باشد که می تواند پاسخگوی سوالات و شبهات متعدد در زمینه ی احزاب و کارآمدی یا ناکارآمدی آنها در ایران برای محققان و دانشجویان و سیاستمداران باشد. مرکز اسناد انقلاب اسلامی با امید به اینکه اثر حاضر بتواند سرآغاز مناسبی برای تجزیه و تحلیل پدیده ی احزاب سیاسی در محافل دانشگاهی و پژوهشی باشد، اقدام به انتشار این پژوهش نموده است تا بتواند رهگشای مباحث جدید و نقادانه در زمینه ی احزاب سیاسی در ایران باشد.

  ۳۵,۰۰۰ ريال
 • مبانی دینی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

  مبانی دینی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

  قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بازتاب طبیعی و میثاق بزرگ انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام خمینی (ره) بود که در شرایط خاص اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و تحت تاثیر عقاید و افکار و آرمان های انقلابی تدوین شد و به تصویب نهایی رسید. این قانون که بنیان گذار جمهوری اسلامی به حق آن را بزرگ ترین ثمره ی جمهوری اسلامی نامید، پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی با اکثریت آراء نمایندگان مجلس خبرگان قانون اساسی در ۲۴ آبان ۱۳۵۸ به تصویب رسید و ملت ایران نیز در همه پرسی دوازدهم آذرماه همان سال با ۵/۹۹ درصد آراء به آن قاطعانه رای مثبت داد. قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به دلایل گوناگون از ویژگی های منحصربه فرد و برجسته ای برخوردار است: نخستین و مهم ترین آنها این است که این قانون تجسم آرمان ها، عقاید و ارزش هایی است که مردم مسلمان ایران در پی تحقق آن بوده اند. کلیه ی محتوا و اصول این قانون که مبین نهادهای فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی جامعه ی ایران براساس اصول و ضوابط اسلامی است، در فضایی برخاسته از شرایط خاص انقلاب اسلامی ایران شکل گرفت و تدوین یافت و به همین دلیل هرگز نمی توان رابطه ی علمی و منطقی بین درک صحیح و توجیه اصول آن را با تاریخ سیاسی مذهبی انقلاب اسلامی نادیده انگاشت. مردم ایران ابتدا در همه پرسی دهم و یازدهم فروردین ۱۳۵۸ پس از سال ها مبارزه با استبداد داخلی و استعمار خارجی و کوتاه نمودن دست اجانب از ایران، به اسلامی بودن نظام و حکومت جدید در این کشور رای مثبت دادند و سپس در همه پرسی بیست و چهارم آبان همان سال از محتوای اصول قانون اساسی این نظام که بر لزوم تطبیق کلیه ی قوانین و مقررات مدنی، جزایی، اقتصادی، اداری، فرهنگی، نظامی، سیاسی و غیر این ها با موازین اسلامی تاکید داشت، به عنوان اصل حاکم بر سایر اصول و مقررات نظام استقبال شایان توجهی نمودند. ویژگی دیگر آنکه محتوای قانون اساسی جمهوری اسلامی ضمن برخورداری و به کارگیری صحیح عبارات و کلمات حقوقی جدید و به چالش کشاندن تازه ترین و پیشرفته ترین قوانین اساسی جهان مدرن، به تشخیص برجسته ترین عالمان و فقیهان اسلام از احکام الهی ریشه گرفته است. بدین ترتیب ادعای گزافی نیست اگر بگوییم قانون اساسی ما یکی از بزرگ ترین نعمت های الهی است که خداوند به ملت مسلمان ایران ارزانی داشته است. هم اکنون این قانون پس از گذشت سه دهه از پیروزی انقلاب و پشت سر نهادن فراز و نشیب ها و تجارب ارزنده در اداره ی نظام و اجرای موفق سیاست های قضایی، اقتصادی و سیاسی، ارزش و توان علمی و دقت خود را اثبات نموده است. با این حال جایگاه واقعی آن همچنان برای بسیاری ناشناخته باقی مانده است. تاکنون به صورت پراکنده، تفسیرها و شرح هایی بر قانون اساسی به رشته ی تحریر درآمده است که در جای خود غالبا مفید و سودمندند اما در این میان جای پژوهشی که به صورت جامع به شرح مبانی دینی قانون اساسی بپردازد و تمام اصول و فصول قانون اساسی را دربرگرفته باشد، همچنان خالی است. پژوهش حاضر، ضمن بررسی اصول قانون اساسی، مبانی دینی آن اصول را به صورت مجزا و یا در چهارچوبی مشخص شرح نموده است.

  ۸۸,۰۰۰ ريال
 • نظریه فتنه
  موجود نیست
 • مجمع روحانیون مبارز

  مجمع روحانیون مبارز

  گزیده: پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷، عده ای از روحانیون که نقش بارزی در شکل گیری و پیروزی انقلاب داشتند و در جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نیز فعالیت داشتند، با اذن امام (ره) و همت شهید آیت الله مرتضی مطهری، جامعه روحانیت مبارز تهران را تشکیل دادند. تحولات و مقتضیات نظام جمهوری اسلامی موجب ظهور دیدگاه های مختلفی در عرصه مدیریت اجرایی کشور شد و به دلیل اختلاف سلیقه درونی بین اعضای برجسته جامعه روحانیت، این نهاد نیز از تاثیر اختلاف سلیقه ها و دیدگاه ها مصون نماند و این فرآیند نهایتا در سال ۱۳۶۶ منتهی به انشعاب جامعه روحانیت مبارز تهران شد، و مجمعی بنام «مجمع روحانیون مبارز» از جامعه روحانیت منشعب گردید. این کتاب به بررسی جامعه روحانیون مبارز می پردازد.

  ۱۱۰,۰۰۰ ريال
 • روحانیت و سیاست: مسائل و پیامدها
  ۴۵,۰۰۰ ريال
 • نظرسنجی های خارجی انتخابات دهم ریاست جمهوری
  ۴۳,۰۰۰ ريال
 • کالبد شکافی فرهنگی فتنه ۸۸
  ۴۱,۰۰۰ ريال
 • حماسه تلخ
  ۷۵,۰۰۰ ريال
 • ارزیابی رابطه با آمریکا(از دیدگاه اقتصادی)

  ارزیابی رابطه با آمریکا(از دیدگاه اقتصادی)

  در تحقیق حاضر نخست به انگیزه‌ها و اهداف آمریکا از داشتن رابطه با کشورهای در حال توسعه اشاره شده, سپس تاریخچه رابطه آمریکا با کشورهای در حال توسعه و نیز کشورهای اسلامی و خاورمیانه مرور می‌شود .در ادامه, با توجه به عواملی چون وضعیت زمانی, سیاست‌های حاکم جهانی, موقعیت ایران, نظام حکومتی ایران و رقابت‌های سلطه‌گرانه قدرت‌های مسلط, تحلیلی از رابطه آمریکا با ایران قبل و پس از انقلاب, عرض می‌شود' .ارزیابی رابطه ایران و آمریکا از منظر اقتصادی ' مبحث پایانی این کتاب است .

  ۱۹,۰۰۰ ريال