دسته بندی

سبد خرید  

هیچ محصولی ثبت نشده

هزینه پستی 0ريال
مجموع 0ريال

اتمام خرید

نماد اعتماد اینترنتی نماد ساماندهی

علوم استراتژیک    (۰ کالا موجود است.)

 • مسئله وحی و پاسخ به شبهات آن

  مسئله وحی و پاسخ به شبهات آن

  معرفی کتاب وحی از موضوعاتی است که در علم کلام، علوم قرآن و فلسفه دین مورد بحث و بررسی قرار می گیرد. بسیاری از ادیان از جمله هندو، بودا، یهود، مسیحیت و اسلام اصل وحی را پذیرفته اند، اگرچه در چگونگی و تعریف آن با هم اختلاف نظر دارند. وحی و نبوت پیوندی ناگسستنی دارند و خدا از راه وحی با پیامبران خود ارتباط برقرار می کند. قرآن کریم این مسئله را با ساختاری روشن و فرایندی خاص که از جانب خدا بر پیامبران بطور مستقیم یا به وسیله فرشته ای به نام جبرئیل نازل می شود مطرح کرده است. بر همین اساس وحی از درون پیامبران بر آنان القا نمی شود تا پیام های نفسانی یا تجربه دینی و یا تجربه عرفانی بوده باشد. طبق دیدگاه عموم مسلمانان تنها منبع و مصدر قرآن در لفظ و معنا، خداست و هیچ کس حتی پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله در متن آن دخالتی ندارد. این مجموعه به این سوال پاسخ می دهد که «وحی رسالی و وحی قرآنی و شبهات آن چگونه قابل بررسی است». این مجموعه با اهداف تبیین حقیقت وحی، خطاناپذیری آن، وحیانی بودن قرآن کریم و پاسخ به شبهات درباره وحی نگاشته شده است. کتاب حاضر از ده فصل با تفصیل زیر تشکیل شده است: *۱/کلیات و مفاهیم *۲/امکان و اقسام وحی *۳/حقیقت و ویژگی های وحی *۴/رابطه وحی با رویا *۵/وحی و تجربه دینی *۶/وحی در ادیان ( یهود و مسیحیت ) *۷/خطاناپذیری وحی *۸/الهی بودن متن وحی و بررسی شبهات مصادر وحی *۹/فترت وحی *۱۰/وحدت یا تکرار وحی برای هر آیه و سوره و «رابطه آن با نزول قرآن بر هفت حرف» توضیحات «مسئله وحی و پاسخ به شبهات آن» نوشته حسین علوی مهر(-۱۳۴۲) است. این مجموعه به این سوال پاسخ می‌دهد که «وحی رسالی و وحی قرآنی و شبهات آن چگونه قابل بررسی است». این مجموعه با اهداف تبیین حقیقت وحی، خطاناپذیری آن، وحیانی بودن قرآن کریم و پاسخ به شبهات درباره وحی نگاشته شده است. «وحی» از گزاره‌های مهمی است که علم کلام، علوم قرآنی و فلسفه دین, آن‌را بررسیده‌اند بسیاری از ادیان از جمله هندو، بودا، یهود، مسیحیت و اسلام اصل وحی را پذیرفته‌اند؛ اگرچه در چگونگی و تعریف آن با هم اختلاف دارند. این اثر ده فصل دارد که فصل اول به کلیات و مفاهیم و ساختار معناشناسی وحی در قرآن و فصل دوم به امکان و اقسام وحی می‌پردازد. در فصل سوم حقیقت و ویژگی‌های وحی، در فصل چهارم رابطه وحی و رویا و در فصل پنجم وحی و تجربه دینی و در فصل ششم وحی در ادیان یهود و مسیحیت، مطرح شده است. فصل هفتم به خطاناپذیری و سلامت وحی و فصل هشتم به الهی بودن متن وحی و بررسی مصادر ادعایی برای قرآن پرداخته شده است. در فصل نهم بحث‌های مربوط به فترت وحی و در فصل دهم به تکرار یا واحد بودن وحی در مواردی از آیات یا سوره‌ها پرداخته می‌شود.

  موجود نیست
 • بچه های کوهستان (خاطرات سید رضا موسوی)

  بچه های کوهستان (خاطرات سید رضا موسوی)

  خلاصه اثر دوران کودکی و نوجوانی و جوانی ام، در یکی از شهرهای مرزی ایران و عراق به نام سرپل ذهاب سپری شده است. در کودکی و نوجوانی، پر شر و شور بودم. با بچه های محل و مدرسه، دائم دنبال بازی و دعوا و کشتی بودیم. منتظر بودیم زنگ تفریح را بزنند تا بریزیم توی حیاط خاکی مدرسه و کشتی بگیریم. حتی توی کلاس حریف ها مشخص می شدند که در حیاط وقت تلف نشود! من همیشه پای ثابت کشتی های توی حیاط مدرسه بودم. اسم کوچه ما، عزیزی بود. عزیزی، شهردار سرپل ذهاب بود که اهل محل قبولش داشتند. بعد از انقلاب، دزدکی روی تابلویی نوشتم تختی و اسم کوچه را عوض کردم. احمد پسرش بود. هم سن و سال بودیم. بین خانۀ ما و آن ها، تنها یک خانه فاصله داشت. جثۀ کوچکی داشت. بارها دعوایمان شده بود و کتکش زده بودم ...

  موجود نیست
 • فصلنامه فرهنگ و اندیشه (جلد ۴)

  فصلنامه فرهنگ و اندیشه (جلد ۴)

  فعالیت‌های ترجمان در دو بخش انتشارات ترجمان علوم انسانی و سایت ترجمان تعریف می‌شود؛ در سایت ترجمان مجموعه مقالات، نوشتارها، بررسی کتاب و گفت‌وگوها قرار داده می‌شوند و سپس مقاله‌ها در قالب کتاب منتشر خواهند شد. در بخش ابتدایی این فصل‌نامه در توضیحی آمده است: در انتخاب مقالات تلاش بر این است تا تنها متون دست اول از اندیشمندان اصلی جریان‌های مهم ترجمه شود و برخلاف بسیاری از دیگر نشریات و وب‌سایت‌ها ترجیح داده‌ایم تا تعداد مقالات کمتری را با کیفیتی بالاتر و محتوایی غنی‌تر ترجمه کنیم.

  موجود نیست
 • شماره ۲۱۶

  شماره ۲۱۶

  ازخودبیگانگى یا الیناسیون واژه اى است که Alienation در لغت به معناى ازدس تدادن یا قطع ارتباط با چیزى است. ازخودبیگانگى یعنى انسان به طور خودآگاه یا ناخودآگاه چیز دیگرى را در خود احساس مى کند و آگاهى به خویشتن یا ذات حقیقى پدیده را از دست مى دهد و دچار نوعى خودآگاهى کاذب مى شود. با اینکه ازخودبیگانگى یکى از موضوعاتى است که در دوره معاصر مطرح شده است، اما ریشه در جامعه ارکائیک دارد. فهم انسان آرکائیک از این موضوع با مفهوم جن زدگى مرتبط بود. فیلسوفان و اندیشمندان دوره معاصر، مثل هگل، مارکس، مارکوزه و آدورنو از جهان غرب و فرانتس فانون، امر سزر و دکتر على شریعتى از جهان در حال توسعه به این موضوع مقامى تازه بخشیدند.

  موجود نیست