دسته بندی

سبد خرید  

هیچ محصولی ثبت نشده

هزینه پستی 0ريال
مجموع 0ريال

اتمام خرید

نماد اعتماد اینترنتی نماد ساماندهی

کتاب «امامت و رهبری جامعه» نوشته آیت الله سید کاظم حسینی حائری منتشر می شود

  تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۱۳

کتاب «امامت و رهبری جامعه» نوشته آیت الله سید کاظم حسینی حائری با ترجمه و تحقیق دکتر سید مهدی نوری کیذقانی (عضو هیات علمی دانشگاه حکیم سبزواری) و فهیمه پوررمضان از سوی دفتر نشر معارف منتشر می شود.

این کتاب مجموعه سخنرانی‌های حضرت آیت ‌الله سید کاظم حسینی حائری ماه مبارک رمضان سال ۱۴۰۶ ه . ق. می‌باشد، که بحثی درباره امامت و مقام آن، نقش ائمه(ع) و اسلوب آنان در رهبری جامعه و حفظ رسالت بوده است و تحت عنوان «الامامه وقیاده المجتمع» به زبان عربی منتشر شده است.

این کتاب مباحث و افکار مهمی را در بردارد که نویسنده با رویکردی علمی، عقلانی و بی‌طرف به آن‌ها پرداخته‌اند، به‌ویژه در مواردی که گاه مورد شک و شبهه است یا اندیشۀ بشری از درک حقیقت و کنه آن عاجز می‌باشد؛ اموری چون: عصمت پیامبران و ائمه(ع)، مبدا عصمت، شروط و اهمیت آن، معنی گناهان پیامبران، بررسی مساله شوری و نقش نص در تعیین امام، ولایت تکوینی معصوم و دیگر عناوینی که در این مبحث آمده است.

ناشر عربی کتاب در بخشی از مقدمه این کتاب نوشته است: «در این بحث و دیگر بحث‌هایی که حضرت آیت‌الله حسینی حائری به آن پرداخته‌اند، آثار و نشانه‌های مکتبی را می‌یابیم که شهید سید محمدباقر صدر آن را بنیان نهادند، بلکه این بحث‌ها را امتداد طبیعی آن مکتب می‌دانیم، به‌ویژه در زمینه منهج و شیوه بیان علمی وفکری مورد نظر؛ علاوه بر این، شهید صدر در زمینه های پژوهشی گوناگون، عناوین و مدخلهایی از خود به یادگار گذاشتند که شایسته است مورد توجه قرار گیرد و طرح آن‌ها تکمیل گردد. و این همان چیزی است که ما در این کتاب می‌یابیم، زیرا طرح عمومی کتاب، پیرامون رهبری ائمه(ع)، همان شیوه‌ای را دنبال می‌کند که شهید صدر آن را پایه‌گذاری کردند، و طبق آن زندگی سیاسی و اجتماعی ائمه(ع) را به سه دوره تقسیم کردند که ائمه(ع) در هر دوره‌ای وظایف و نقش معینی دارند و زمینه را برای دوره بعدی فراهم می‌کنند. یعنی همان‌طور که به  قضایا و امور جامعه اسلامی زمان خودشان می‌پردازند، جامعه را برای پذیرش دور جدید به رهبری مجموعه ای دیگر از امامان آماده می کنند. البته تمام اینها در چهارچوب یک هدف کلی است که قصد دارد با توجه به تجربه های حکومت پس از وفات پیامبر(ص)،  جامعه اسلامی را  از انحرافات  حفظ نماید.»

آیت الله العظمی سید کاظم حسینی حائری (متولد ۱۳۱۷ شمسی در کربلا)، از مراجع تقلید شیعه است. در سن هفده سالگی در درس خارج فقه آیت الله سید محمود شاهرودی(ره) حاضر شد و هجده سال ادامه داد. در همین میان با آیت الله شهید سید محمدباقر صدر آشنا شد و نزدیک به چهارده سال در جلسات فقه و اصول و فلسفه و اقتصاد ایشان شرکت کرد. همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی ایران و پس از مبارزات طولانی با رژیم بعث عراق و تحمل سختی های فراوان، در جمادی‌الاولی سال ۱۳۹۴ هجری قمری ایران مهاجرت نمود و تاکنون در حوزه علمیه قم به تدریس خارج فقه و اصول اشتغال دارد. ایشان هم اکنون در شهر قم ساکن است ولی بیشتر مقلدان ایشان در کشور عراق و دیگر کشورهای عربی هستند. آیت الله حائری به همراه آیت الله هاشمی شاهرودی از برجسته ترین شاگردان «شهید صدر» محسوب می شوند.

دفتر نشر معارف به زودی کتابهای دیگری از آیت‏ الله سید کاظم حسینی حائری مانند «مفاهیم تربیتی در قصه حضرت یوسف(ع)» (ترجمه مفاهیم التربویه فی قصه یوسف)، «اساس حکومت اسلامی» (ترجمه اساس الحکومه الاسلامیه) و دیگری «ولایت فقیه» (ترجمه ولایه الامر فی عصر الغیبه) را در زمینه تفسیر قرآن، سیره سیاسی معصومین(ع) و حکومت اسلامی منتشر می‌کند.

گفتنی است، دفتر نشر معارف در راستای معرفی آثار اندیشمندان جهان اسلام چهار کتاب «راهبردهای اسلام»، «شیعه امامیه»، «گسترش ارزشها در پرتو اسلام» و «قیام امام حسین(ع) در پرتو نص و سند» از مرحوم علامه عبدالهای الفضلی (متفکر برجسته شیعی عربستان)، دو کتاب «شبهات یهودی» و «خاخام شکست خورده» از علامه جعفر مرتضی عاملی (مورخ برجسته لبنانی) و «اسلام، دین بیداری» از استاد محمد العاصی (اندیشمند آمریکایی و عضو مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی)، دو کتاب «میراث عظیم و امت خفته» و «جهان اسلام  و خیزش آگاهی» از دکتر مظفر اقبال (رئیس مرکز اسلام و علوم کانادا) و «انقلاب اسلامی؛ بزرگترین چالش آمریکا» از دکتر ظفر بنگاش را ترجمه و منتشر کرده است و به زودی کتابهای دیگری از دکتر کلیم صدیقی، دکتر سمیر سلیمان، یوسف الخباز، کریستین یحیی بونو و طلال عتریسی منتشر می‌کند.