دسته بندی

سبد خرید  

هیچ محصولی ثبت نشده

هزینه پستی 0ريال
مجموع 0ريال

اتمام خرید

نماد اعتماد اینترنتی نماد ساماندهی

کتاب «مفاهیم تربیتی در قصه حضرت یوسف(ع)» نوشته آیت الله سید کاظم حسینی حائری در آستانه نشر

  تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۱۳

کتاب «مفاهیم تربیتی در قصه حضرت یوسف(ع)» نوشته آیت الله سید کاظم حسینی حائری با ترجمه و تحقیق دکتر سید مهدی نوری کیذقانی (عضو هیات علمی دانشگاه حکیم سبزواری) و مدینه قشلاقی ترجمه شده و به زودی از سوی دفتر نشر معارف منتشر خواهد شد.

کتاب «مفاهیم تربیتی در قصه یوسف(ع)» تفسیر سوره یوسف(ع) و سخنرانی‌های تربیتی انتخاب شده از قصه حضرت یوسف(ع) آیت‌الله سید کاظم حائری در شب‌های جمعه در جمع طلاب حوزه علمیه، فرهنگیان و دیگر اقشار مردمی است که در سال ۱۴۲۷ قمری در شهر مقدس قم ایراد شده است.

این کتاب شامل تفسیر و توضیح جنبه های تربیتی و اخلاقی سوره یوسف(ع) است. این تفسیر شامل در بخش نخست این نوشتار، پس از نقل تعدادی از آیات در پانوشت صفحات، رابطه میان کلمات، معانی واژه ها، اعراب، تجزیه و ترکیب آنها آمده است. در بخش دیگر نیز تعالیم، معارف تربیتی و پیام‏های معنوی هر آیه به اختصار بیان شده است. نویسنده در توضیح هر آیه، روش و پیام قرآن در خودسازی، توسعه اخلاق حسنه، ایمان و تقوی و نقش پیامبرانی چون یوسف(ع) و یعقوب(ع) در عملیاتی کردن اخلاق الهی و معنوی را تشریح کرده است.

برخی از عناوین و سرفصلهای این کتاب عبارتند از: منظور از «احسن القصص» چیست؟، کاری که یعقوب(ع) به دنبال رویای یوسف(ع) انجام داد، نکوهش حسد، اراده خدا بالاتر ازهر اراده‌ای است، تاثیر حسد در جان‌ها، پناه بردن به توبه زمان ارتکاب گناه، تبعید یوسف به جای کشتن او، دلیل آوردن یعقوب(ع) به ترس از اینکه گرگ یوسف(ع) را بخورد، اعتماد به غیر خدا سزاوار نیست، علم یعقوب(ع) به دروغ برادران یوسف    (ع)، به بردگی گرفتن یوسف(ع)، مقدمات رسیدن یوسف(ع) به کمالات الهی، منظور از بلوغ اشد و حکم چیست؟، نیرنگ زن عزیز برای دفع سرزنش از خودش    ، زندان برای یوسف(ع) دوست داشتنی‌تر است، تصمیم بر زندانی کردن یوسف(ع) بعد از دیدن نشانه‌ها، رویای پادشاه و تعبیر یوسف(ع)، یوسف(ع) عهده‌دار خزانه‌های زمین می‌شود و...

چاپ اول کتاب «مفاهیم تربیتی در قصه یوسف(ع)» در قطع رقعی منتشر می شود. دفتر نشر معارف پیش از این کتاب «شهید صدر» را از این فقیه برجسته و مبتکر منتشر کرده است و به زودی کتابهای دیگری از ایشان را در زمینه سیره سیاسی معصومین(ع) و اخلاق اسلامی منتشر می‌کند.

آیت الله العظمی سید کاظم حسینی حائری (متولد ۱۳۱۷ شمسی در کربلا)، از مراجع تقلید شیعه است. در سن هفده سالگی در درس خارج فقه آیت الله سید محمود شاهرودی(ره) حاضر شد و هجده سال ادامه داد. در همین میان با آیت الله شهید سید محمدباقر صدر آشنا شد و نزدیک به چهارده سال در جلسات فقه و اصول و فلسفه و اقتصاد ایشان شرکت کرد. همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی ایران و پس از مبارزات طولانی با رژیم بعث عراق و تحمل سختی های فراوان، در جمادی‌الاولی سال ۱۳۹۴ هجری قمری ایران مهاجرت نمود و تاکنون در حوزه علمیه قم به تدریس خارج فقه و اصول اشتغال دارد. ایشان هم اکنون در شهر قم ساکن است ولی بیشتر مقلدان ایشان در کشور عراق و دیگر کشورهای عربی هستند. آیت الله حائری به همراه آیت الله هاشمی شاهرودی از برجسته ترین شاگردان «شهید صدر» محسوب می شوند.

گفتنی است، دفتر نشر معارف در راستای معرفی آثار اندیشمندان جهان اسلام چهار کتاب «راهبردهای اسلام»، «شیعه امامیه»، «گسترش ارزشها در پرتو اسلام» و «قیام امام حسین(ع) در پرتو نص و سند» از مرحوم علامه عبدالهای الفضلی (متفکر برجسته شیعی عربستان)، دو کتاب «شبهات یهودی» و «خاخام شکست خورده» از علامه جعفر مرتضی عاملی (مورخ برجسته لبنانی) و «اسلام، دین بیداری» از استاد محمد العاصی (اندیشمند آمریکایی و عضو مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی)، دو کتاب «میراث عظیم و امت خفته» و «جهان اسلام  و خیزش آگاهی» از دکتر مظفر اقبال (رییس مرکز اسلام و علوم کانادا) و «انقلاب اسلامی؛ بزرگترین چالش آمریکا» از دکتر ظفر بنگاش را ترجمه و منتشر کرده است و به زودی کتابهای دیگری از دکتر کلیم صدیقی، یوسف الخباز و طلال عتریسی منتشر می‌کند.