دسته بندی

سبد خرید  

هیچ محصولی ثبت نشده

هزینه پستی 0ريال
مجموع 0ريال

اتمام خرید

نماد اعتماد اینترنتی نماد ساماندهی

مقتل خوانی

  تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۲۷

به مناسبت فرا رسیدن ایام سوگواری حضرت ابا عبدالله الحسین (ع)، بسته مطالعاتی، با موضوع کتب مقتل، ارائه شده است:

کتاب آه (بازخوانی مقتل امام حسین بن علی ع)

شیخ عباس قمی(مولف) | عماد فردا
گفت و گو ها و نامه های تبادل شده میان شخصیت های دخیل در حادثه کربلای حسینی ۶۱ هجری قمری به تلاش یاسین حجازی در «کتاب آه» منتشر شد. «کتاب آه» حاصل بازخوانی و ویرایش مقتل «نفس المهموم» است. کتابی که اغلب نقل های صحیح مقاتل و کتب تاریخ را در خود گرد آورده و جزءجزء حادثه شهادت حسین بن علی(ع) را از ۶ ماه پیش تر تا روز حادثه عاشورای حسینی ثبت کرده است. «نفس المهموم» بیش از ۵۰ سال پیش به فارسی ترجمه شده است. «نفس المهموم» نوشته شیخ عباس قمی است که به او لقب «خاتم المحدثین» داده اند.


مقتل (امام حسین علیه السلام)

سید مرتضی عسکری(مولف) | مطیع
این کتاب برگرفته از کتاب معالم المدرستین علامه سید مرتضی عسکری می باشد که بعدها با عنوان بازشناسی دو مکتب، ترجمه و به زیور طبع آراسته شد.کتاب حاضر به بررسی عملکرد امام حسین (ع) و حوادثی که بر خاندان اهل بیت (ع) در روز عاشورا رخ داد می پردازد.معمولا به چنین سبک نگارشی در بین متون تاریخی مقتل اطلاق می شود.


ترجمه لهوف (شومیز)

سید بن طاووس(مولف) | دلیل ما
لهوف درباره رخدادهایى است که به حادثه کربلا منتهى شده ، همچنین اصل جنگ و رخدادهاى بعدى آن. کتاب «لهوف» ابن طاوس اختصار و اشتهار را با هم جمع کرده و در نزد علماى برجسته شیعه جایگاه مهمى براى خودش باز کرده است به طورى که شهید محراب آیت الله سید محمد على قاضى تبریزى مى فرماید: «کتاب لهوف سید ابن طاوس - رحمه الله علیه - نقلیاتش بسیار مورد اعتماد است و در میان کتب مقاتل کتاب مقتلى به اندازه اعتبار و اعتماد به آن نمى رسد و در اطمینان بر آن کتاب در ردیف اول کتب معتبره مقاتل قرار گرفته است.»


تاریخ قیام و مقتل جامع سید الشهدا علیه السلام (جلد ۲)

مهدی پیشوایی(مولف) | موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)
هدف اصلی این کتاب ارائه ی گزارش جامع و مستند از تاریخ قیام عاشورا برای پویندگان علمی کشور به ویژه طلاب و خطبا است. در این مقتل تنها از منابع موجود تا پیش از قرن هفتم استفاده شده است؛ زیرا با بررسی های انجام شده از سوی محققان، در موضوع قیام سیدالشهدا علیه السلام تنها گزارش های منابعی که تا قرن هفتم به نگارش درآمده اند، قابل اتکا و اعتمادند و منابع پس از آن، گزارش های چندان معتبری را شامل نمی شوند.


تنهای تنها (مقتل وترالموتور)

مرتضی آقا تهرانی(مولف) | عماد فردا
کتاب با هدف احیای سنت حسنه مقتل خوانی ظهر عاشورا، در یک اثر متفاوت و مستند از نظر منابع، نیمروزی از حیات حسین بن علی(ع) – از صبح عاشورا تا لحظه شهادت – را روایت می کنند.


روضه های ناشناخته کربلا: نخستین مقتل مدیریتی

سید علی اصغر علوی(مولف) | بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق (ع)
این کتاب دریچه ای است برای آغاز نگاهی تازه به روضه های مدیریتی، روضه های اجتماعی، روضه های سیاسی عاشورا و ... که هرکدام مخاطب خاص خود را خواهد داشت و تاملی اشک آلود را برخواهد انگیخت. بیایید این بار امام حسین(ع) را در این قاب تماشا کنیم: امام حسینی که اداره ی ماجرای کربلا بر عهده اوست، و حسین مدیری است در مدار کربلا ... امید که از این منظر به غم های دیگر و شاید اصلی تر امام حسین(ع) بهتر واقف شویم. روضه هایی که شاید کمتر شنیده ایم و یا اصلا نشنیده ایم و این غربت کربلاست. مدیران بیشتر بخوانند چرا که آن ها بهتر می فهمند...


مقتل دربندی (سعادت ناصریه)

ملا آقا دربندی(مولف) | آرام دل
کتاب سعادات ناصری ترجمه فارسی کتاب اسرار الشهاده ایشان است که به همان شیوه نگارش یافته است. این کتاب در ۱۳ فصل به بررسی ابعاد مختلف واقعه کربلا می پردازد.


نخستین گزارش مستند از نهضت عاشورا

ابی مخنف(مولف) | موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)
کتاب حاضر ترجمه مقتل ابومخنف (متوفای ۱۵۷ه) اولین گزارش مستند از نهضت عاشورا است که با قلم یکی از راویان حدیث امام صادق (ع) در اوایل قرن دوم هجری به رشته تحریر درآمده است. از امتیازات این سند تاریخی این است که نویسنده گرایش شیعی داشته و حوادث را با یک یا دو واسطه از زبان کسانی که بعضا شاهد حوادث غمبار روز عاشورا بوده اند، نقل کرده و فرد مورد اعتماد رجال شیعه بوده، به طوری که علامه شوشتری مقتل او را صحیح ترین مقتل شمرده است.


دمع السجوم ترجمه کتاب ، نفس المهموم

شیخ عباس قمی(مولف) | سازمان چاپ و انتشارات
کتاب شیخ عباس قمی در مقتل سید الشهدا (ع) می باشد که بر گرفته از حدیث امام‏ صادق ‏(ع) است که فرمود: «نفس المهموم لظلمنا تسبیح و همه لنا عباده و کتمان سرنا جهاد فی سبیل الله‏»: نفس کسی که به خاطر مظلومیت ما اندوهگین شود تسبیح است، اندوه بر ما عبادت است و کتمان و پوشاندن راز ما جهاد در راه خداست. امام صادق‏ (ع‏) سپس‏ فرمود: واجب است که این حدیث با طلا نوشته شود. چون کتاب محدث قمی یادآور مصیبت های اهل بیت است، این نام را برای کتابش برگزیده است.


مقتل مقرم (مقتل الحسین (ع): داستان کربلا

سید عبدالرزاق موسوی مقرم(مولف) | طوبی محبت
مقتل مقرم، کتابی مستند و مفید پیرامون حوادث غمبار کربلا می باشد. نویسنده کتاب، علامه سید عبد الرزاق موسوی مقرم از علمای بزرگ معاصر بوده که برخی از اساتید او عبارتند از: سید محسن حکیم، آقا ضیاء الدین عراقی، سید ابوالحسن اصفهانی، میرزا محمد حسن نائینی، آیت الله خوئی، علامه محمد جواد بلاغی. این کتاب با نگاه نقادانه یک فقیه نوشته شده و نویسنده قضایای مختلف را با نگاهی فقهی تحلیل کرده است یکی از مهم ترین نکات در این مقتل، بررسی مسائل تاریخی، کلامی و معرفتی واقعه عاشورا می باشد. کتاب مقتل الحسین (ع) مرحوم مقرم بسیار محققانه تالیف شده و گفته های مورخین و محدثین را درباره امام حسین (ع) ذکر کرده، همچنین حادثه کربلا را به خوبی بررسی و اطراف و جوانب نهضت امام حسین (ع) را تحقیق نموده است.


مانند باران گریستن

ابوالحسن شعرانی(مولف) | کتاب نیستان
این کتاب تلخیص مقتل دمع السجوم، ترجمه مقتل نفس المهموم می باشد.


پیشوای شهیدان

سیدرضا صدر(مولف) | بوستان کتاب
این دفتر، روایت لحظه لحظه هجرت امام حسین(ع) از مدینه به مکه و از عرفات به قربانگاه نینواست و در واقع، روایت هجرت غریبانه از مدینه به خانه خدا و خداست. هم چنین گزارش صحنه به صحنه شهادت امام و یارانش در روز عاشورا؛ گزارش هنگامه نبرد، غریو فتح و چگونگی عشق بازی که حسین در آن محاسن به خون خضاب کرد. کتاب حاضر در سه بخش، حیات و شهادت امام حسین(ع) و اسیری خاندانش را به تصویر کشیده است. شهادت و جهاد، اسارت، و شهید و شهادت، عناوین بخش های این اثرند. در انتهای این کتاب، نمایه ای از آیات، اشعار، برخی رویدادها تاریخی و اعلام نیز درج شده است.


سخنان حسین بن علی (ع) ازمدینه تا کربلا

محمدصادق نجمی(مولف) | بوستان کتاب
در این کتاب نگارنده کوشیده است متن سخنان امام حسین (ع) را از آغاز حرکت از مدینه تا هنگام شهادت، به ترتیبی که آن حضرت در مناسبت های مختلف ایراد کرده، برگرفته از منابع مختلف، ثبت نماید . علاوه بر متن عربی سخنان امام حسین (ع)، توضیح لغات، ترجمه و شرح متن سخنرانی درج گردیده است. بیان دقیق فرمایشات ان حضرت از مدینه تا کربلا و بررسی برخی از موارد مبهم تاریخی از جمله امتیارات این کتاب می باشد. کتاب سخنان حسین بن علی(ع) از مدینه تا کربلا تا کنون به زبانهای اردو ، ترکی استامبولی و روسی ترجمه شده است. این کتاب در ۴ بخش مدینه تا کربلا، مکه تا کربلا، سخنان امام(ع) در کربلا، خطبه حسین بن علی(ع) در منی، تدوین شده است.


لمعات الحسین (ع)

سید محمدحسین حسینی طهرانی(مولف) | کلبه شروق
کتاب حاضر از نوع کتاب های مقتل است که درباره واقعه کربلا و شهیدان عاشورا به چاپ رسیده است. در تالیف کتاب سعی شده است به معرفی آن دسته از اصحاب عاشورا پرداخته شود که از آنان یافته هایی روشن، مستند و تقریبا خالی از ابهام در دسترس بوده است. کتاب از صبح عاشورا و خیمه زدن اصحاب امام (ع) آغاز می شود و با ذکر وقایعی که در روز عاشورا رخ داده است از ابن سعد و لشکر جرارش، دعای امام و سخن ایشان با کوفیان، اتمام حجت امام تا توبه و بازگشت حر و التهاب زینب (س) ادامه می یابد و با ذکر هجمه جمعی دشمن، به شرح مقتل ها پرداخته می شود. بعد از ذکر مقتل های اصحاب به مقتل های اهل بیت اشاره شده است که با شرح شام غریبان به پایان می رسد.


چهل و یک مجلس(چهل و یک مجلس غزوه و روضه، نسخه خطی، ۱۲۹۵ قمری)

محمد جواد مرادی نیا(تحقیق و تنظیم) | سوره مهر
ین کتاب که منبعی برای روضه خوانی و تعزیه خوانی در گذشته به شمار می رود به شرح تعدادی ازغزوه های پیامبر اکرم(ص) و توصیف و تطبیق آنها با وقایع روز عاشورا می پردازد. این کتاب همچنین سعی داشته به این موضوع بپردازد که میان عاشورا و این غزوات چه شباهت ها و تناقض هایی وجود داشته و بر این اساس به روایت مظلومیت امام حسین (ع) و خاندان و یارانش پراخته است. سبک تالیف این کتاب تلفیقی از زبان فارسی و عربی است و به گفته مرادی نیا در مقدمه این کتاب، از متن آن می توان دریافت که نویسنده کتاب با تسلط بر منابع تاریخی فارسی و عربی در این متن توانسته بخش هایی از تاریخ صدر اسلام و رخداد عاشورا را در قالب نثری سلیس و به کمک اشعار شاعران پارسی گوی و عرب زبان در قالب مجالس خواندنی و سوزناک روضه توصیف کند.


محن الابرار

علامه مجلسی(مولف) | آرام دل
علامه مجلسى به مناسبت پرداختن به زندگى ائمه علیهم‏السلام در بحار الانوار، بخشى از جلد چهل و چهارم (باب بیست و چهارم از صفحه ۱۷۴ به بعد) و تمام جلد چهل و پنجم (تا پایان باب پنجاه از چاپ جدید وجزء دوم و سوم جلد دهم از چاپ قدیم)؛ یعنى بیش از یک و نیم جلد از این کتاب را به زندگانى امام حسین علیه‏السلام و مقتل ایشان و حوادث پس از شهادت حضرت در قالب ۲۷ باب، اختصاص داده است. به این بخش از کتاب بحار، مقتل بحار الانوار گفته مى‏شود. تاریخ پایان نگارش این جلد (جلد دهم چاپ قدیم) ربیع‏الاول ۱۰۷۹ است. این کتاب ترجمه قسمت مقتل بحارالانوار می باشد.روش مترجم در ترجمه چنین است که هرکجا نیازی به توضیح می بیند و یا اشکال و شبهه ای در متن احساس می کند، توضیحی با عنوان «مترجم می گوید» شروع و با عنوان «انتهی» پایان می دهد. هم چنین از مقاتلی که در دست داشته و مصنف به آنها استناد نکرده مانند مقتل ابی مخنف، مطالبی را در توضیحات خود آورده است.


در کربلا چه گذشت

شیخ عباس قمی(مولف) | مسجد مقدس جمکران
کتابی است در مقتل حضرت اباعبدالله علیه السلام به عربی! این کتاب را مولف محترم آن در مصیبت حضرت سیدالشهداء نوشته و از بهترین و معتبرترین مقاتلی است که تاکنون به رشته تحریر درآمده است. کتاب از ولادت حضرت شروع شده، سپس در مناقب حضرت و آنگاه تمام وقایع بیعت تا مرحله شهادت حضرت از اول تا به آخر را شرح می دهد. کتاب را عالم بزرگوار "حاج میرزاابوالحسن شعرانی" و همچنین آیت الله محمد باقر کمره ای ترجمه نموده اند .برای مطالعه بیشتر در این زمینه،می توانید به کتاب های زیر مراجعه بفرمایید:

  • مقتل الحسین: نخستین مقتل مکتوب امام حسین علیه السلام
  • المقتل الحسینی الماثور: عرض روائی لاحداث کربلا علی لسان المعصومین علیهم السلام
  • مقتل مفید
  • فروغ شهادت یا اسرار مقتل سیدالشهدا (ع)
  • مقتل الحسین به روایت شیخ صدوق (ره): امام حسین (ع) و عاشورا از زبان معصومان (ع)