دسته بندی

سبد خرید  

هیچ محصولی ثبت نشده

هزینه پستی 0ريال
مجموع 0ريال

اتمام خرید

نماد اعتماد اینترنتی نماد ساماندهی

نثر عاشورایی

  تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۲۸

به مناسبت فرا رسیدن ماه محرم، کتاب های حوزه نثر عاشورایی، معرفی می شوند:

طلسم سنگ

حسن حسینی(مولف) | سوره مهر
کتاب طلسم سنگ، مجموعه نثرهای عاشورایی است، که با قلم سید حسن حسینی، به رشته تحریر درآمده است. این کتاب در یازده بخش، نگاهی به وقایع و شخصیت های روز عاشورا، و بعد از آن، می پردازد.


حماسه سرخ: هبوط حیات هجرت و شهادت حسین بن علی (ع)

حسنعلی پوروحید(مولف) | دفتر نشر معارف
این کتاب تفسیری است برهبوط، حیات، هجرت و حماسه حسین بن علی علیه السلام. این اثر آمیزه ای است از «پژوهش و تحلیل» با «خیال انگیزی، تصویر سازی و دیگر ظرفیت های قلم». عناوین فصل های این کتاب عبارتند از: شاهد عهد شباب، راه و رسم منزلها ، بعثت سرخ، طنین انقلاب، هجرت، نهیب حادثه، هبوط، تماشاگه راز، زینب (س). حماسه سرخ عزم آن دارد تا در ذهن و خیال خواننده عاشورایی نو بیافریند و ناخواسته سیل اشک را از چشم مشتاقان سرازیر سازد؛نه! از دیده و دل خون بچکاند؛نه! به میانه معرکه و کشاکش حماسه بکشاند.


فتح خون

سیدمرتضی آوینی(مولف) | واحه
متن کتاب‌، از دو پاره کلی تشکیل شده است‌. پاره اول که متن اصلی کتاب است‌، به شرح و بیان وقایع و توصیف ماجراهای پیش‌آمده از رجب سال ۶۰ تا محرم سال ۶۱ هجری می‌پردازد; و پاره دوم که از زبان «راوی‌» روایت می‌شود، تحلیل و رازگشایی همان وقایع و ماجراهاست و در واقع بخش برجسته کتاب نیز همین است‌.


آینه مجموعه داستان های عاشورایی

ابراهیم حسن بیگی(مولف) | موسسه فرهنگی خاکریز ایمان و اندیشه
مجموعه داستان های «آینه» حاوی ۸ داستان کوتاه درباره برهه­ هایی از زندگی برخی افراد حاضر در حادثه عاشورا می باشد. هر داستان این مجموعه را یکی از نویسندگان حوزه داستان قلم زده است؛ که شامل داستان هایی از ابراهیم حسن بیگی، اکبر صحرایی، منیژه آرمین، علی اکبر والایی، شیرین اسحاقی، سهیلا عبدالحسینی و بیژن کیا است.


یک غنچه، صد زخم

حسین سیدی(مولف) | دفتر نشر معارف
«یک غنچه، صد زخم» جلد پنجم از مجموعه چهارده جلدی «سیره کاربردی چهارده معصوم(ع)» یا «سبک زندگی معصومین(ع)» است که در دهه ۸۰، برنده جایزه کتاب سال حوزه علمیه قم شد. در این مجموعه سعی می شود مسایل مختلف زندگی از دیدگاه اهل بیت(ع) بیان شود و هدف این مجموعه پاسخ به این سئوال است که در روزگار امروز و برای انسان قرن بیست ویکم چگونه اهل بیت(ع) می توانند الگو باشند و چگونه آنها می توانند گرهی از زندگی مردم باز کنند.


از دیار حبیب

سید مهدی شجاعی(مولف) | کتاب نیستان
باید حبیب باشی تا معنی عشق را بفهمی و دل به آن بسپاری. باید حبیب باشی تا از تمام دنیا چشم بپوشی و دنیایت بشود پا در رکاب بودن و گردن نهادن برای اربابت. باید لااقل هم مقدم باشی با حبیب تا جانت در قفس تنت بی‌تابی کند برای رهایی و وصال... و بوی یار را از فرسنگ‌ها دورتر حس کنی و سر بدهی به‌پای عهدهایت... و اگر این‌گونه شوی، مولایت برای دیدنت مشتاق می‌شود. حتی اگر حبیب نیستی باید از دیار حبیب باشی تا عشق را جرعه‌جرعه سر بکشی و سیراب شوی…


قصه کربلا (دوره ده جلدی)

مهدی قزلی(مولف) | عماد
نویسنده در این کتاب، با بهره گیری از وقایع عاشورا به خلق داستان های کوتاه درباره امام حسین (ع) و یاران باوفایش در واقعه عاشورا پرداخته است. مجموعه ۱۰ جلدی «قصه کربلا» کاری متفاوت در حوزه داستان نویسی معاصر درباره واقعه عاشورا است که با گزینش وقایع تاثیرگذار از رویداد بزرگ تاریخ شیعه به روایت گوشه هایی از آن واقعه پرداخته است.


آفتاب در حجاب

سید مهدی شجاعی(مولف) | کتاب نیستان
مقتل را خوانده‌ام، چه سبک لهوفش را و چه سبک شیخ مفیدش را... اما این‌ بار نوع دیگری از مقتل را ورق زدم، این بار زینب راوی این مصائب است. چقدر سخت است کربلا را از زبان قابله آن بشنوی و چه سخت تر که کسی برای تو روایت کند روزهای فراق را، که خود، تنها عمود تمام اتفاقات آن بوده است. چه سخت است که بشنوی که چگونه حسین و عباس و سکینه و رقیه،‌ همه و همه در بین پهنای دستهای او آرام می‌گرفتند و کودکان فقط در زیر خیمه او لرزش دستهایشان باز می ایستاد. آری آفتاب در حجاب روایت تمام دلتنگی‌ها و مظلومیت‌هاست از نگاه بانویی که خود، اول پیروز میدان جهاد است.


پدر عشق و پسر

سید مهدی شجاعی(مولف) | کتاب نیستان
روضه حضرت علی اکبر از زبان چه کسی شنیدنی است؟ از زبان یک مداح خوب یا یک روحانی مخلص؟ از زبان امام زمان چطور؟ خود امام حسین روضه پسرش را بگوید، چگونه است؟ سید مهدی شجاعی در کتاب پدر، عشق و پسر با خلاقیتی وصف نشدنی به بیان روضه حضرت علی اکبر از زبان اسب آن بزرگوار پرداخته است. اسبی که تمام حوادث کربلا را با چشمان خود دیده و برای لیلا، مادر علی اکبر، روایتگری می‌کند. این کتاب آنقدر زیبا نگارش یافته است که دید آدم را نسبت به علی اکبر امام حسین کامل می‌کند.


جلوه دیدار- نگاهی دیگر به حماسه کربلا

نورالله حسین خانی(مولف) | وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی
این کتاب حکایت حماسه کربلاست که به زبان فردی واله و سرگردان به نام عبدالله برای جابر بن عبدالله انصاری و غلام وی نقل می گردد. نویسنده کوشیده است که داستان واقعه کربلا را از منطقه صفاح تا کربلا و پس از آن تا اسیری اهل بیت – علیهم السلام – و مجلس یزید، از زبان شخصیت خیالی عبدالله به صورت داستانی و بسیار ساده بیان نماید.


برزیگران دشت خون

پرویز خرسند(مولف) | کتاب نیستان
در دهه پنجاه، یعنی چند سال، پیش و پس از انقلاب، سه کتاب از پرویز خرسند منتشر شد که در عرصه ادبیات مذهبی حادثه ای شگفت به شمار می آمد. نگاه متفاوت و نثر محکم و فاخر، عمده ترین وجوه امتیاز این قلم بر آثار پیشین بود و مهمترین دلیل استقرار در کانون توجه اهل ادب. این سه کتاب عبارت بودند از: مرثیه ای که ناسروده ماند، آنجا که حق پیروز است و برزیگران دشت خون. « برزیگران دشت خون » مجموعه روایت هایی است داستان واره از حسین(ع) و حسینیان، با مقدمه محمدتقی شریعتی مزینانی.


آنجا که حق پیروز است

پرویز خرسند(مولف) | کتاب نیستان
 «آنجا که حق پیروز است» مجموعه روایت هایی است داستان واره از حسین(ع) و حسینیان. این کتاب که با نوشته ای با عنوان «انگیزش» از محمدرضا حکیمی آغاز می شود شامل بخش های زیر است: «خونی بر پایه های کاخ؛ قفس شکسته؛ به سوی نور؛ راهی به سوی ابدیتغ خون خورشید؛ پاک باخته؛ عشقی برترغ بر دریای خون؛ در پیشگاه خدا؛ جاویدان.


مرثیه ای که ناسروده ماند

پرویز خرسند(مولف) | کتاب نیستان
«مرثیه‏ای که ناسروده ماند» ، مجموعه ۱۳ مقاله ادبی پیرامون حادثه کربلاست که نویسنده در مقدمه خود چنین آورده است: اگر به خواندن این دفتر نشسته‏اید، فکر کنید که از کسی که بیشترین درد را دارد تنها، آهی می‏شنوید و یا قطره اشکی می‏بینید، درست است که در ابتدا با شنیدن «آه‏» و دیدن «اشک‏» حکم به غمگینی صاحب اشک و آه می‏کنید، اما قبول کنید که این همدردی نیست . باید چنان به آه گوش بسپارید که خود آهی برآرید و چنان در اشک خیره شوید که اشک در جانتان بجوشد . آنجاست که دردی را چشیده‏اید و دردمندی را پناه داده‏اید . این را ننوشته‏ام، زیسته‏ام، و شما نخوانید، زندگی کنید . چنین باد .


مردان و رجزهایشان

سید مهدی شجاعی(مولف) | کتاب نیستان
در صفحات نخست این کتاب به نقش اهمیت رجزخوانی در تاریخ جنگ ها و مبارزات عرب اشاره می شود. در پی آن، رجزهایی از یاران امام حسین (ع) نقل می گردد که هر یک عمق معرفتی و شکوه عشق آن یاران را نشان می دهد. این رجزها که به زبان عربی و فارسی گردآمده با توضیحاتی چند همراه است . عناوین برخی از آنها بدین قرار است: "آیین دلدادگی"، "جوهر جوانمردی"، "تندیس وفاداری"، "اسوه عاشقی"، "حماسه ادب "و "ماذنه ولایت".


فراموشان (داستانی از واقعه کربلا)

داود غفار زادگان(مولف) | قدیانی
در این کتاب – همان طور ‎که از عنوان آن برمی آید – نویسنده به سراغ کسانی رفته است که از نگاه مقتل نویسان پوشیده مانده اند و فراموش شده اند. اگرچه روایت او سرانجام همان حادثه عظیم را بازنمایی می کند، اما این بار افرادی مانند تامه؛ والی مدینه، همسر زهیر بن قین، یکی از سربازان حر بن زید ریاحی و… راویان واقعه کربلا هستند. با این تاکید که همه آن ها از همان «امر واقع کربلا» سخن می گویند، ولی از زاویه و نظر خود و نه همچون مقاتل از زبان یک راوی دانای کل. این رویکرد، علاوه ‎بر جان دادن به شخصیت های فراموش شده تاریخ، به معنای نگاه به واقعه عاشورا از زاویه ای است که تاکنون دیده نشده است.


آلبوم عاشورا

محبوبه زارع(مولف) | بوستان کتاب
این کتاب با استناد به منابع معتبر کهن، رویدادهای حماسه کربلا، امام حسین (ع) و یارانش را در روز عاشورا به تصویر می کشد. نوشتار حاضر در قالب نثرى روان و ادبى به تبیین ویژگی های بارز شجاعت، مردانگى، ظلم ‏ستیزى، ایثار، عرفان، توحید و خصایل والاى انسانى در حادثه کربلا می پردازد.


بگو چگونه دل کندی؟

محسن عباسی ولدی(مولف) | جامعه الزهرا سلام الله علیها
«چگونه از دل حسین کندی؟» حکایتی از روایت مظلومیت و اقتدار بانویی است که اگر چه قرن ها است پیکر آسمانی اش زیر خاک پنهان است؛ اما هم چنان خورشید عالم افروزی است که به راه بندگی می تابد تا کسی در سیاه بازار پر از مکر این عالم راه را گم نکند.


راز سر به مهر

حسین حداد(مولف) | سوره مهر
راز سر به مهر مجموعه ای از بیست و چهار داستان کوتاه از پانزده نویسنده است که در فاصله زمانی سی و پنج سال پیش تا سال انتشار نوشته شده اند. این داستان ها را مرحوم حسین حداد گردآوری کرده و در ابتدای هر کدام ضمن ارائه مشخصات نویسنده تحلیلی کوتاه هم بر داستان نوشته است. او در این کتاب آثاری از سید مهدی شجاعی، قیصر امین پور، محمدرضا بایرامی، زهرا زواریان، مجید شاه حسینی، داوود غفارزادگان و... ارائه کرده است.


خون نوشت

هادی شریفی(مولف) | کتاب نیستان
این کتاب شامل ۷۳ بخش با نام «قطره» است و به گفته نویسنده، راوی در هر صحنه از واقعه عاشورا کنار شخصیت ها و قهرمانان، قصه هایی را از نگاه خودش می بیند و روایت می کند.


جوشن کبیر: چند قطعه ادبی به محضر سالار شهیدان

حامد صفایی پور(مولف) | خیمه
ین کتاب شمل ۳۰ قطعه ی ادبی می باشد که هر کدام در یک صفحه مجزا به نگارش درآمده اند. تمام اشعار خطاب به امام حسین علیه السلام نوشته شده و با عبارت «حسینا» شروع می شوند.


نوحه نواحی : نوحه خوانی در سمنان (جلد ۲)

متین رضوانی پور(مولف) | خیمه
در این مجموعه کوشیده شده است نوحه های اصیل ایرانی جمع آوری شود و در قالب نمونه فرهنگی مکتوب و صوتی به شیوه ای مدرن به نوحه خوانان، آهنگسازان و پژوهشگران حوزه موسیقی سنتی و مذهبی در ایران و سراسر جهان ارایه شود تا فرهنگ شفاهی و سنتی ایران ترویج شود و به نسل های آینده انتقال یابد. تاکنون در ایران کتابی که به نوحه خوانی اصیل از جنبه های موسیقیایی، اشعار و ادبیات بپردازد، نوشته نشده بود.نویسنده برای جمع آوری مطالب مجموعه نوحه نواحی پس از کسب اطلاعات اولیه، به شهرهای مورد نظر سفر و صدای نوحه خوان های پیشکسوت آن جا را ضبط کرده است.


نوحه نواحی : نوحه خوانی در همدان (جلد ۱)

متین رضوانی پور(مولف) | خیمه
در این کتاب ها ضمن آوردن نوحه ها، آوانگاری و نت موسیقی آن ها نیز درج شده است. همچنین همراه این آثار مکتوب، لوح فشرده ای با هدف آموزش و آگاهی از نحوه صحیح خواندن نوحه ها تدوین شده است. این مجموعه از چند طیف مخاطب بهره می برد. نخست، نوحه خوانان به ویژه نوحه خوانان جوان که به اطلاعاتی کامل و مستند در حوزه اشعار و موسیقی نیاز دارند. دوم، محققان و پژوهشگران مسلط به ادبیات و موسیقی می توانند به کمک مجموعه نوحه نواحی و لوح فشرده آن زوایای مختلف فرهنگ شفاهی و سنتی را واکاوی کنند. سوم، برخی آهنگسازان که می توانند از مطالب این آثار استفاده کنند و آهنگ هایی را بر پایه موسیقی نوحه ها اما به شیوه ای مدرن بسازند.برای مطالعه بیشتر در این زمینه، می توانید به کتاب های زیر مراجعه بفرمایید:
 • تو را معراجی بر نی ...
 • عاشورایی ها
 • راز شهر تشنه ها: سفرنامه کربلا
 • این است بهشت (سفرنامه کربلا)
 • غروب سرخ فام
 • آن حسین علیه السلام
 • جز زیبایی ندیدم
 • ۱۲۸ درجه تا قبله
 • ضریح قدیمی
 • فرجام: مجموعه نمایشنامه عاشورایی
 • اصحاب آخرالزمانی امام حسین علیه السلام
 • روضه عقل؛ فرهنگ جنون
 • علی، اصغر نبود
 • رد نگاهت، راه آسمان
 • سجده بر سرزمین سرخ: مولفه های معارف عاشورایی در سیره شهدا
 • چهل منزل با حسین (علیه السلام)