دسته بندی

سبد خرید  

هیچ محصولی ثبت نشده

هزینه پستی 0ريال
مجموع 0ريال

اتمام خرید

نماد اعتماد اینترنتی نماد ساماندهی

اندیشه سرخ

  تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۲۹

به مناسبت ایام شهادت امام حسین و یاران با وفایشان، مجموعه ای از کتب با موضوع فلسفه و اندیشه عاشورایی، معرفی می گردد:


عاشورا در مصاف با استیلا

اکرم روشنفکر(مولف) | خیمه
روش نگارش این کتاب به تقلید از قلم امام راحل و با تکیه بر کلام جدید است؛ اما نه چنان پر از مباحث عقلی است که ملالت انگیزد و نه چندان خالی از آن که رخوت خیزد. ترتیب سخن در پنج فصل نگارش یافته است و رمز گشایی واژگان کددار هر فصل با قطره هایی از دریای علم حضرت روح الله میسر شد. این پژوهش با هدف برآورد تواناییی رویارویی در روز عاشورا، به پرسشی اساسی درباره ظرفیت انسانی و گنجایش نیکو منشی افراد انجامید. از این رو، تلاش کردیم تا ضمن هر فصل،با به کارگیری واژگان مناسب، از بار معنایی عناوین برای ایفاد مضامین آن استفاده کنیم؛ هر چند مشق این کار پیش تر،با مطالعه مجموعه آثار علامه شهید مرتضی مطهری فراهم آمده بود.


شکوفایی عقل در پرتو نهضت حسینی

عبدالله جوادی آملی(مولف) | اسراء
این کتاب مشتمل بر دو بخش است: بخش اول: کلیات، که در فصل نخست به تبیین سیره امام حسین علیه السلام اشاره شده است و در فصل دوم به پیام نهضت آن حضرت پرداخته شده است. بخش دوم : اثر نهضت حسینی که از شش فصل، شکوفایی عقل، رهبران الهی شکوفاگران عقل، اقدامات مخالفان شکوفایی عقل، قیام حسینی برای شکوفایی عقل، اثر قیام حسینی در شکوفایی عقل و تداوم اثر قیام حسینی برای شکوفایی عقل تشکیل شده است.


عقل و عشق در حریم عاشورا

اسماعیل منصوری لاریجانی(تحقیق و تنظیم) | سروش
کتاب حاضر نخستین مجلد از مجموعه کتاب های تولید شده از برنامه های "معرفت" با عنوان عقل و عشق در حریم عاشورا است که از ویژگی های بارز آن می توان به بیان مطالب عمیق حکمی و عرفانی در قالب الفاظ و اصطلاحات روشن برای فهم دقیق مطلب برای عامه مردم در کنار خواص اشاره کرد. کتاب " عقل و عشق در حریم عاشورا" روایتی تاریخی از حادثه عاشورا نیست، بلکه در حد خود به مبانی معرفتی این حادثه پرداخته که در آن میان، بحث از عقل و عشق برجستگی بیشتری دارد.


چهل جلوه از ولایت در عاشورا

اسماعیل منصوری لاریجانی(مولف) | چاپ و نشر بین الملل
کتاب چنانکه از نام آن پیداست رویکردی عرفانی به واقعه کربلا و حوادث روز عاشورا دارد و حاصل آن چهل خوشه از خرمن بی پایان عاشورا و کربلا است. مولف در این کتاب جلواتی از حقایق آن حادثه را که در طاقت فهم بشری است، ارائه نموده است.


عاشورا؛ پیامد تغییر ارزش ها: تحلیلی جامعه شناختی

شمس الله مریجی(مولف) | دفتر نشر معارف
تحقیق حاضر درصدد است واقعه پر نوای حسینی (ع) را با رویکردی اجتماعی، نظاره کرده و با تکیه بر آموزه های جامعه شناسی وارده آن مقطع تاثیر گذار از تاریخ گردد تا بلکه به لطف حسینی بتوانیم دریابیم که چرا و چگونه جمعی به نام مسلمان و امت محمد (ص) با آن همه دنائت و جسارت، راه به روی فرزند نگین خلقت، بسته و در سرزمین طف، جنایتی مرتکب شدند که زمین تا قیامت از خجلت، سر به زیر پای انسانیت نهاده است؟


بازتاب تفکر عثمانی در واقعه کربلا

محمدرضا هدایت پناه(مولف) | پژوهشگاه حوزه و دانشگاه
کتاب حاضر درصدد پاسخگویی به این نگاه عثمانی هاست که نه تنها شیعیان، مسوول واقعه کربلا نبودند بلکه تفکرات عثمانی، اموی و رومی بود که فاجعه کربلا را رقم زد و این حقیقت با ادله و شواهد متقن تاریخی در این کتاب و دیگر آثار، بررسی شده است.


کوثر کربلا

عبدالله جوادی آملی(مولف) | اسراء
کتاب «کوثر کربلا» در سه بخش با عنوان سه جام نوشته شده است. مباحث این سه جام (بخش) همگی زیرمجموعه مبحث «عقل نظری» هستند و به تعبیری دیگر، جزء مباحث حکمت نظری و عملی بوده که برخی درباره شناخت، هست و نیست ها و بعضی درباره شناخت بایدها و نبایدها هستند و انتخاب کلمه جام به جای فصل به دلیل آن است که با نام کتاب هماهنگی بیشتری دارد.


کرشمه حسن (نظری اجمالی بر جنبه های عارفانه ی نهضت عاشورا

مهدی طیب(مولف) | سفینه
این کتاب حاوی فصولی با عناوین موحد زیستن، حسن ظن به خدا و کارهای خداوند، توکل، آرامش و صبر، رضا، عبادت، عبودیت، آزادگی و حریت، تسلیم و تفویض، علو همت ، مناعت طبع، کرامت و عزت نفس، خلاقی، عشق و جانبازی؛ همراه با متن و ترجمه ی زیارت عاشورا می باشد.


در قلمرو اندیشه امام موسی صدر سفر شهادت

مهدی فرخیان(مترجم) | مو سسه فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر
این اثر هفتمین جلد از مجموعه «در قلمرو اندیشه امام موسی صدر» با عنوان «سفر شهادت» که مجموعه سخنرانی ها، پیام ها و مقالات امام موسی صدر درباره واقعه عاشوراست. این کتاب حاوی شانزده سخنرانی، مقاله و پیام از رهبر ایرانی شیعیان لبنان درباره واقعه عاشوراست که با ترجمه مهدی فرخیان و احمد ناظم منتشر شده است.


عاشورا مظلومیتی مضاعف

محمدرضا حکیمی(مولف) | دلیل ما
عاشورا، پرچم اجرای عدالت است که بر قله خورشید نصب شده است و اگر شیعه کوتاهی نکرده بود و عاشورا را به جهانیان شناسانده بود، امروز عاشورا همه محیط های انسانی را با عدالت و انصاف آشنا کرده بود. به شرط اینکه خود طرفداران عاشورا و حکومت های مدعی اعتقاد با عاشورا، به عدالت و انصاف معتقد باشند و جامعه را بر اساس عدل و داد بسازند و این همه تفاوت های جهنمی و ” دره های فقر “ و ” قله های ثروت “ وجود نداشته باشد و یزدیانی که در زیر نام حسین(ع) خود را پنهان کرده اند در میان نباشند.


قیام جاودانه

محمدرضا حکیمی(مولف) | دلیل ما
در این کتاب که مشتمل بر ۲۳۲ صفحه است. عناوین مقالات مجموعه حاضر عبارت است از: ۱/ عاشورا و جهان اسلام؛ ۲/ عاشورا وانسان نو؛ ۳/ عاشورا و عدالت...؛ ۴/ عاشورا، انقلاب‏ها و حکومت‏ها؛ ۵/ حکومت مسانخ؛ ۶/ اسلام و مردم (دین مردمی)؛ ۷/ طاغوت‏زدایی، تنها راه رهایی؛ ۸/ عدالت، محو سیمای فقر. در قسمتی از مقدمه این اثر درباره عاشورا چنین تعبیراتی به چشم می‏خورد: «رسالت جداسازی حق از باطل و عدل از ظلم به منظور پایداری حق و عدل و نابودی باطل و ظلم همواره رسالتی عظیم است و عاشورای عظیم تجلی تام ادای این رسالت است».


فلسفه نهضت حسینی

سید هادی خسروشاهی(مترجم) | کلبه شروق
عظمت شخصیت امام سوم شیعیان آن قدر عظیم است که اهل سنت و حتی برخی پیروان دیگر ادیان هم درباره ایشان و حرکت تاریخی این امام همام و یاران وفادارش سخن گفته اند و قلم زده اند. از آثاری که در این راستا به قلم متفکران و نویسندگان اهل تسنن به رشته تحریر درآمده است، می توان به مقالات چهار تن از بزرگان اهل سنت به نام های سید ابوالاعلی مودودی، سید قطب، ابوالکلام آزاد و اقبال لاهوری اشاره کرد. مقاله های این افراد با ترجمه و توضیحات استاد سید هادی خسروشاهی در قالب کتابی با عنوان «فلسفه نهضت حسینی» جمع آوری و از سوی نشر کلبه شروق منتشر شده است.


حسین وارث انبیاء

امام موسی صدر(مولف) | موسسه نشر شهر
چرا از به خاک افکنده شدن امام حسین(ع) یاد میکنیم وآن را در مقتل می خواندیم؟ ناله ها و شیون های دلخراش! ماجرا را صحنه به صحنه می خوانیم تا واقعیت را پیش رو آوریم، خطر ستم پیشگان و سنگدلی شان را دریابیم و همچنین ابعاد فداکاری و تاثیر آن را بفهمیم.پس، ما تنها به شیون بسنده نمی کنیم و حسین(ع) را تنها شهید اشک ها نمی دانیم و برآنیم که تکلیف ما فقط با عزاداری به انجام نمی رسد.اگر در تاریخ نبرد حق و باطل، واقعه کربلا را از مقطع زمانی خودش خارج کنیم و آن را با گذشته پیوند دهیم، به طور طبیعی حادثه با آینده هم پیوند می خورد؛ چنان که می گوییم حسین(ع) وارث آدم(ع) و نوح(ع) و ابراهیم(ع) و موسی(ع) وعیسی(ع) و محمد(ص) است.


حماسه و عرفان

عبدالله جوادی آملی(مولف) | اسراء
دو مقوله عرفان و حماسه همواره در طول تاریخ از یکدیگر جدا نگاه داشته شده تا یک دست صدا نداشته باشد؛ زیرا معرفتی که با حماسه و خروش همراه نباشد و به جای آن خمودی و افسردگی جانشین صولت و نفوذ شده باشد هرگز راه به جایی نخواهد برد و سالک مسلک عرفان در سرای انزوا یا در تار تنیده افکار خود می ماند. در این کتاب اصول و بنیانهایی از این دو فضیلت انسانی شناسایی شده تا با تبیین جایگاه هر یک، زنگارهای باطلی که موجب دور نگهداشتن یکی از دیگری است زدوده شده و اتحاد و ائتلاف این و و اینکه هر یک مکمل دیگری است با بیان سیره علمی و عملی شاخصه های معصوم عالم اسلام یعنی امامان بزرگوار (علیهم السلام) ترسیم شده است.


هفتاد و دو سخن عاشورایی از بیانات حضرت آیت الله خامنه ای

سید علی خامنه ای(مولف) | انقلاب اسلامی
اصلا حسین جنس غمش فرق می‌کند / این راه عشق پیچ‌وخمش فرق می‌کند اینجا گدا همیشه طالب کار می‌شود / اینجا که آمدی کرمش فرق می‌کند در مجالس عزاداری سه ویژگی باید وجود داشته باشد: ۱/ عاطفه را نسبت به حسین بن علی و خاندان پیغمبر بیشتر کند. ۲/ نسبت به حادثه عاشورا باید دید روشن و واضحی به مستمع بدهد. ۳/ نسبت به معارف دین هم ایجاد معرفت و هم ایجاد ایمان ولو به نحو کمی اثربخش باشد. کتاب ۷۲ سخن عاشورایی از نوادر نوشتارهایی است که در مورد چرایی واقعه مباحثی را مطرح می‌کند و اینکه چه کنیم از مردمان و حادثه عاشورا عبرت بگیریم و اگر شبیه آن‌ها عمل کنیم ...


خورشید شهادت

احمد مخبری(مولف) | تسنیم اندیشه
کتاب حاضر که به تحلیل و بررسی قیام عاشورا در بیانات مقام معظم رهبری اختصاص دارد مباحثی از این دست را دربرمی گیرد: زمینه های عاشورا، هدف اباعبدالله، نتیجه ی قیام اباعبدالله، و عبرت های عاشورا. در بخش پایانی کتاب نیز متن کامل چهارنوبت ذکر مصیبت سیدالشهدا (ع) درج گردیده که توسط مقام معظم رهبری در مقاطع مختلف ایراد شده است.


کهربا (گزیده ای از سخنان مقام معظم رهبری در رابطه با نهضت عاشورا)

هادی علی ئی(مولف) | مستشهدین وصال
نام حسین بن علی عله الصلاه و السلام، نام عجیبی است. وقتی از لحاظ عاطفی نگاه می کنید، می بینید خصوصیت اسم آن امام در بین مسلمین با معرفت، این است که دل ها را مثل مغناطیس و کهربا به خود جذب می کند. خدای متعال، در نام حسین اثری قرار داده است که وقتی اسم او آورده شود، بر دل و جان ما ملت ایران و دیگر ملت های شیعه، یک حالت معنوی حاکم می شود. این، آن معنای عاطفی آن ذات و وجود مقدس است.


آبروی علم: بیانات امام حسین (ع) در جمع اندیشمندان به همراه بیان

سید علی اصغر علوی(مولف) | خیزش نو
این کتاب به دنبال یافتن پاسخ به این سوالات است که چگونه می­توان چراغی را که با دستان حسین علیه السلام در خانه عاشورا روشن شده است به وسیله آینه ای به خانه تاریک علم تاباند؟ و چگونه می­توان از روشنای نهضت حسینی در نهضت تولید علم بهره برد؟ استاد دکتر رضاییان در مقدمه کتاب مینوسند: در کتاب "آبروی علم" نسبت نهضت تولید علم با نهضت حسینی مقایسه و تحلیل شده است. به بیان دیگر نهضت حضرت اباعبدالله الحسین به عنوان پارادایم متعالی در نظر گرفته شده است و بایسته های علمی و وظایف دانشمندان که آن حضرت در جمع نخبگان ایراد فرمودند، تبیین شده است. و در آخر مینوسند: نا گفته نماند که این کتاب دعوتی است برای دانشمندان و پژوهش گرانی که به دنبال سخنان تازه ای از جنس علم می گردند.


مدرسه حسینی

مصطفی دلشاد تهرانی(مولف) | دریا
مدرسه حسینی(ع) عنوانی است برای رویکردی تربیتی به بزرگترین حماسه انسانی، حماسه ای فرا تاریخی و فرا جغرافیای برای دمیدن روح حقیقت انسانی در همگان ، و راه نمودن مردمان به سوی تعالی. راهی که حسین (ع) در تعریف زندگی نشان داد، راه حریت و عزت است، و پرچمی که برافراشت، فراراه همه آزادخواهان و عزت جویان تا قیام قیامت است. حسین(ع) با برافراشتن پرچم حماسه کربلا و عاشورا، مدرسه ای را بنیان گذاشت که مردمان در آن به نیکوترین و والاترین تربیت(تربیت نبوی) دست یابند. مدرسه حسینی، مدرسه احیای اسلام نبوی و اسلام علوی است.


مبانی مدیریت عاشورایی

سید علی اصغر علوی(مولف) | بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق (ع)
کتاب مبانی مدیریت عاشورایی بر اساس این هدف شکل گرفته است که به صورت یک دایره المعارف، محوری ترین مباحث مربوط به حوزۀ مدیریت عاشورایی را جمع آوری کند و در یک قالب معین و مشخص ارائه دهد. ضرورت چنین کاری، فقدان متن آموزشی مفید در حوزۀ مدیریت عاشورایی بود. این اثر درصدد است که گسست و حفرۀ فقر محتوایی را که در این حوزه وجود دارد، پر کند. به این دلیل، کلیۀ معارف عاشورایی در منابع مختلف اعم از کتاب و مقاله در فضای مجازی و غیرمجازی به کار گرفته شده اند. کوتاه سخن آن که در وهلۀ نخست تلاش بر این بوده که یک دایره المعارف خوب از معارف عاشورایی با مسائل رشتۀ مدیریت و تمرکز بر روش شناسی و رویکردها در این مجموعه گردآوری شود.


مشق سرخ: حماسه عاشورا در آثار شهید مطهری

مرتضی مطهری(مولف) | مرکز فرهنگی تبلیغی آینده سازان
کتاب«مشق سرخ، حماسه عاشورا در آثار شهید مطهری » گردآوری شده از سوی حمید کمالی و محمد معلی منتشر شد.حکایتی کوتاه از اندیشه و حرکت آدمی است، مشق سرخ حکایت آدم های کربلا است، حکایت ابعاد پیدا و پنهان عاشورا از زبان اندیشمند معاصر استاد شهید مرتضی مطهری است. این اثر در شش فصل تنظیم شده است، در پنج فصل اول، پایان هر موضوع سوالاتی جهت ایجاد تفکر و پژوهش در مخاطب طرح شده است. همچنین در فصل ششم پس از هر موضوع مخاطب کلیدی ترین پرسش ذهنی خود را طرح می کند. نگاهی نو به حماسه عاشورا، حماسه عاشورا بدون تحریف، پیام مهم حماسه عاشورا، رمز ماندگاری امام حسین(ع)، اشک و ماتم و نکته های حسینی، عنوان های شش فصل این کتاب را در بردارد.


سلوک عاشورایی خلاصه مباحث

مجتبی تهرانی(مولف) | موسسه فرهنگی پژوهشی مصابیح الهدی
کتاب «خلاصه مباحث سلوک عاشورایی»، گزیده ای از مباحث مطرح شده توسط حضرت آیت الله العظمی حاج آقا مجتبی تهرانی(حفظه الله تعالی) است که در ایام محرم و صفر سالهای اخیر در جلسات عمومی ایراد گردیده است. این مباحث، بررسی عالمانه و دقیق و چندبعدی گوشه هایی از حرکت عظیم و جهانی حضرت اباعبدالله الحسین(ع) است که در نوع خود کم نظیر بوده و در برخی موارد، کاملا بی سابقه است.برای مطالعه بیشتر در این زمینه، به کتاب های زیر مراجعه بفرمایید:
  • از عاشورای حسین علیه السلام تا عاشورای شیعه
  • بررسی کوتاه در زندگی رهبر آزادگان حسین علیه السلام
  • خرد در خون
  • عاشورا؛ درسها و عبرتها
  • آذرخشی دیگر در آسمان کربلا (مشکات)
  • ملکوت منی
  • معجزه عاشورا
  • دین، حرکت، رشد و پویایی (واقعه عاشورا، عصر حضور دین در جامعه)
  • دعوا سر اولویت است