دسته بندی

سبد خرید  

هیچ محصولی ثبت نشده

هزینه پستی 0ريال
مجموع 0ريال

اتمام خرید

نماد اعتماد اینترنتی نماد ساماندهی

کتاب «بایسته های اخلاق سیاسی از منظر مقام معظم رهبری» منتشر شد

  تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۲۹

کتاب «بایسته های اخلاق سیاسی از منظر مقام معظم رهبری» با تدوین احسان بابایی از سوی دفتر نشر معارف منتشر شد.
نحوه ارتباط اخلاق و سیاست از مهم­ترین شاخص­های مکتب سیاسی امام خمینی(ره) محسوب می­گردد که فصل تمایز و وجه امتیاز سیاست­ورزی در نظام جمهوری اسلامی نیز به شمار می­رود. سیاست در افق نگاه امام خمینی(ره) از شرافت و قداست برخوردار است، چرا که در مبنا و غایت به ارزش­های انسانی و اخلاقی متعهد است. بر این اساس، هر رفتار سیاسی که یادآور فاصله بین اخلاق و سیاست با مبانی انقلاب اسلامی و مکتب امام خمینی ناسازگار است.

حضور در عرصه سیاست، پشتوانه ­ای از خودسازی اخلاقی می ­طلبد و البته تاکید بر رعایت موازین اخلاقی، به معنای دعوت به کناره گیری از عرصه  سیاست نیست، بلکه با رویکردی ایجابی، لوازم اخلاقی سیاست­ ورزی را یادآوری می­کند.
از تبعات نامیمون رواج بداخلاقی­ های سیاسی، بدبینی به سیاست و سیاست­ گریزی است که در نتیجه موجب می ­شود عرصه سیاست برای اهل فضیلت و دانایی، ناامن و غیرقابل تحمل گردد. ضمن اینکه بداخلاقی­ های سیاسی در یک نقطه متوقف و محصور نمی ماند و در تار و پود جامعه به پیش می­رود و فضای جامعه را مسموم می­کند. رواج­ بد اخلاقی­ های سیاسی در جامعه ما این خطر را به دنبال دارد که این مولفه­ مهم مکتب سیاسی امام خمینی نادیده گرفته شود و نظام سیاسی ما برگ برنده و وجه امتیاز خود را از دست بدهد. بر این اساس باید به بداخلاقی­ های سیاسی مانند یک منکر بزرگ نگریست.

آورده مهم این مجموعه، عبور از کلیات و ابهام ­زدایی از موضوع اخلاق سیاسی و مشخص نمودن شاخص­ های عینی برای آن است. این مجموعه ضمن معرفی نگاه صحیح به سیاست­ ورزی، مقدمات و آمادگی­ های لازم برای ورود در فعالیت­ های سیاسی را به مخاطب یادآوری می ­کند.
در این اثر، مستند به دیدگاه ­های رهبر عالی قدر انقلاب اسلامی، حضرت آیت ‏الله خامنه ­ای بر رویکرد معنوی به سیاست به عنوان زیربنای عمل سیاسی در مکتب امام خمینی(ره) تاکید شده و بایسته­های اخلاق سیاسی معرفی گردیده است. این بایسته­ها عبارت­اند از: مسئولیت‏ پذیری سیاسی، تلاش برای برخورداری از تحلیل سیاسی، اهتمام به وحدت، همراهی آرمان­گرایی و واقع ­بینی، نقد ناصحانه و نقدپذیری صادقانه و پاسخگویی مسئولانه، لوازم اخلاقی حضور در عرصه انتخابات. در این اثر به دلیل اهمیت، فصلی ویژه به آفت­هایی که فعالیت­ های سیاسی دانشجویان را تهدید می­کند اختصاص یافته است و فصلی نیز سیره امیرالمومنین(علیه­السلام) در عرصه سیاسی را تبیین می­کند.
کتاب «بایسته های اخلاق سیاسی» شامل فصول ده گانه زیر است: «معنویت مبنای سیاست»، «مسئولیت سیاسی»، «بصیرت و تحلیل سیاسی»، «وحدت»، «آرمان و واقعیت»، «ادب نقد»، «نقدپذیری و پاسخگویی»، «انتخابات»، «آفات حرکت دانشجویی» و «اسوه سیاست ورزی».

بایسته های اخلاق سیاسی از منظر مقام معظم رهبری

احسان بابایی(گردآورنده) | دفتر نشر معارف
در این اثر، مستند به دیدگاه ­های رهبر عالی قدر انقلاب اسلامی، حضرت آیت ‏الله خامنه­ ای بر رویکرد معنوی به سیاست به عنوان زیربنای عمل سیاسی در مکتب امام خمینی(ره) تاکید شده و بایسته­ های اخلاق سیاسی معرفی گردیده است. این بایسته­ ها عبارت­اند از: مسئولیت‏ پذیری سیاسی، تلاش برای برخورداری از تحلیل سیاسی، اهتمام به وحدت، همراهی آرمان­گرایی و واقع­ بینی، نقد ناصحانه و نقدپذیری صادقانه و پاسخگویی مسئولانه، لوازم اخلاقی حضور در عرصه انتخابات.


بایسته های تبلیغ از منظر مقام معظم رهبری

احسان بابایی(گردآورنده) | دفتر نشر معارف
در این اثر تلاش شده است تا دیدگاه های رهبر عالیقدر انقلاب اسلامی حضرت آیت‏الله خامنه ای که خود از سرآمدان و الگوهای تبلیغ دینی در شکل و محتوا محسوب می ‏گردد در زمینه بایسته های تبلیغ ارائه شود. سرفصل های مهم توصیه های ایشان خطاب به مبلغین دینی عبارت است از: اهمیت و جایگاه تبلیغ، شرایط مبلغ مانند خودسازی و رشد اخلاقی و علمی، بایسته های تبلیغ، محیط های تبلیغی مختلف مانند مسجد، دانشگاه، امامت جمعه، محیط نظامی، محیط رسانه ای و مجالس عزای سیدالشهدا(ع)، مسئولیت مبلغین در خرافه زدایی و بدعت‏زدایی، صیانت از وحدت اسلامی و در نهایت بایسته های نحوه ارتباط با نظام اسلامی.


بایسته های فرهنگ عمومی از منظر مقام معظم رهبری

احسان بابایی(گردآورنده) | دفتر نشر معارف
آنچه در این مجموعه گردآمده، بعضی اشاره های رهبر معظم انقلاب اسلامی، حضرت آیت ‏الله خامنه ای به برخی از مهمترین مصادیق کاستی ها و بایسته های فرهنگ عمومی است که در ذیل این عناوین ارائه می گردد: انس با کتاب و مطالعه، قانون مداری، خودباوری، استقبال از کار و داشتن وجدان کاری، اهتمام به استفاده از تولید داخلی، اصلاح الگوی مصرف، دوری گزینی از اشرافیت و تجمل گرایی، اهتمام به نقد و نقدپذیری، رعایت حقوق و حرمت زن، ورزش همگانی، حفظ محیط زیست و منابع طبیعی و در نهایت انس با قرآن.