دسته بندی

سبد خرید  

هیچ محصولی ثبت نشده

هزینه پستی 0ريال
مجموع 0ريال

اتمام خرید

نماد اعتماد اینترنتی نماد ساماندهی

مظلوم منظوم

  تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۸/۰۵

نمودار بلوغ کمال انسانیت در واحد زمان، همواره شاهد بروز نقاط عطفی بوده است، که باعث صعود و یا نزول این حرکت شده اند. یکی از این نقاط عطف، که نمایی‌وار، موجب رشد این نمودار شده است، عاشورا نام دارد.

به مناسبت ایام ماه محرم، مجموعه کتاب های شعر عاشورایی معرفی می گردند :

دل سنگ آب شد

علی انسانی(مولف) | جمهوری
این کتاب مجموعه شعرهای مذهبی در سوگ و رثای ائمه معصومین می باشد.


این حسین کیست (دفتر اول)

محمد جواد غفور زاده(مولف) | جمهوری
این کتاب غزل مرثیه و نوحه دو ماه محرم و صفر می باشد.


جرس فریاد می دارد (۷۲۰غزل عاشورایی)

جواد هاشمی(تحقیق و تنظیم) | شرکت تعاونی کار آفرینان فرهنگ و هنر
گستره ی موضوعی این اثر مربوط می شود به آغاز قافله سیدالشهدا علیه السلام از مدینه منوره و بازگشت حزن انگیز ایشان به این شهر مقدس. پیدایش این اثر تنها بر اساس قالب غزل رقم خورده است. تعداد اشعار این مجموعه به ۷۲۰ غزل می رسد که یادآور ۷۲ غزال شیرشکار بیشه شجاعت باشد. سروده های بیش از ۲۰۰ شاعر متقدم و متاخر در این اثر دور هم حلقه زده اند و به مویه نشسته اند. در پژوهش و گزینش اشعار افزون بر هزار جلد دیوان، تذکره و مجموعه شعر دیده و انتخاب اشعار با دقت نظرهای گوناگونی انجام شده است. این اثر در ۴۰ منزل گردآمده است.


که بربندید محمل ها (مثنوی های عاشورایی)

جواد هاشمی(تربت)(مولف) | شرکت تعاونی کار آفرینان فرهنگ و هنر
گستره ی موضوعی این اثر مربوط می شود به آغاز قافله سیدالشهدا علیه السلام از مدینه منوره و بازگشت حزن انگیز ایشان به این شهر مقدس. پیدایش این اثر تنها بر اساس قالب مثنوی رقم خورده است. تعداد اشعار این مجموعه به ۳۷۳ مثنوی می رسد که قریب ۱۰۴۰۰ بیت شعر را پوشش می دهد. سروده های بیش از ۱۰۰ شاعر متقدم و متاخر در این اثر دور هم حلقه زده اند و به مویه نشسته اند. در پژوهش و گزینش اشعار افزون بر هزار جلد دیوان، تذکره و مجموعه شعر دیده و انتخاب اشعار با دقت نظرهای گوناگونی انجام شده است. این اثر در ۴۰ منزل گردآمده است.


کاروان شعر عاشورا

محمد علی مجاهدی (پروانه)(مولف) | زمزم هدایت
«کاروان شعر عاشورا» عنوان کتابی است که محمدعلی مجاهدی (پروانه) با پشتوانه چهل سال مطالعه دامنه دار، درباره ی ادبیات آیینی به رشته تحریر درآورده است. این کتاب در ۶ منزل و با سیمای امام حسین (ع) در شعر فارسی، منظومه های عاشورایی دور از دسترس و چهره های نام آشنای شعر عاشورایی از سده چهارم تا زمان معاصر را بیان کرده است.


پاره های دل دفتر دوم (مجموعه اشعار محرم و صفر)

مجتبی روشن روان(شاعر) | آرام دل
شاعر در مقدمه درباره این اثر می نویسد: به لطف خداوند متعال و عنایات ذوات مقدسه معصومین (س) دومین دفتر پاره های دل که حاصل بیست سال دغدغه نوکری این کمترین آستان اهل بیت (ع) است را به محضر حضرت فاطمه ام البنین (س) تقدیم می نمایم.


گلچین مداحی محمودی

زینب محمودی(مولف) | نشر جمال
این اثر گزیده ای از اشعار زیبای مورد استقبال قرار گرفته در سی سال اخیر است. امید است مورد توجه سیدالشھداء و مرثیه سرایان آن حضرت قرار گیرد.


زخم های هلالی

محمد جبرئیلی(مولف) | لیله کوه
اگر شعر هدیه ای الهی و شاعر محرم مخزن غیب است، چه کسی به این موهبت از شاگردان مکتب امام صادق علیه السلام لایق تر و شایسته تر است. اگر چه از آغاز جریان نوین شعر در حوزه های علمیه به همت عزیزانی چون جواد محدثی، زکریا اخلاق و ... چندان نمی گذرد، اما شکوفایی جوانه های امید بخش در گوشه ی این بوستان، نوید آو فردایی لبریز از معرفت تنیده در زیبایی است. این کتاب شامل اشعار عاشورایی، سروده محمد جبرئیلی می باشد. شعر ها کوتاه هستند و در یک الی دو صفحه تنظیم شده اند.


همه آینه ها

مهدی مظفری ساوجی(گردآورنده) | سوره مهر
کتاب حاضر، شامل گزیده ی غزل های عاشورایی و مرثیه هایی پیرامون واقعه کربلا که در متن و بطن این واقعه سروده شده است. سعی برآن بوده که زیباترین غزل های عاشورایی بعد از انقلاب به ساحت این کتاب راه یابد و مقبول طبع مردم و صاحب نظر و دوستداران حضرت اباعبدالله الحسین (ع) واقع شود.


همواره حسین (ع) - مجموعه رباعی عاشورایی

سید محمدجواد شرافت(گردآورنده) | کتاب فردا
این اثر دربردارنده رباعی های شعرای مختلف در باب موضوعات زیر است: مدح و منقبت سیدالشهدا (ع)، محرم و وداع با مدینه و مکه، شهدای بنی هاشم و اصحاب، حضرت ابوالفضل العباس (ع)، تشنگی، روز عاشورا، غروب عاشورا، حکایت سر، امام سجاد (ع)، کاروان اسرا، حضرت رقیه و اربعین، عاشورا و انسان معاصر و منتقم خون شهیدان کربلا.


مقتل گل سرخ : منظومه ای در نینوا

عبدالرضا رضایی نیا(مولف) | چاپ و نشر بین الملل
کتاب حاضر از سی شعر آیینی تشکیل شده است. عناوین برخی از آن ها عبارتند از: «چاووش خوانی»، «آب ناب»، «یا لیتنا»، «قصه ی قاسم»، «تاجران خون» و «از جنون تا عشق».


حروف مقطعه

علی اکبر لطیفیان(گردآورنده) | آرام دل


حدود ساعت سه

سیدحمیدرضا برقعی(شاعر) | جمهوری
حدود ساعت ۳ یک دریا آب است؛ یک نیل دلتنگی است و یک آسمان شرمندگی و یک زمین بی‌قراری و تب داشتن و آرام نشدن است. پرچم به پرچم عشق چکیدن است و شرح " کاروان رفت و زمان از سفرت جا می‌ماند." است، " آسمان خیره به چشمان ترت جا می‌ماند است." و هزار هزار حرف است که بغض شده و فقط برای تو می‌شکند. حدود ساعت ۳ لحظه لحظه ذوب شدن است. پ.ن : ای پرده پرده عزا می‌کشی مرا، ای رستاخیز عام که نامت محرم است.


جغرافیای رازها

ابوالقاسم حسینجانی(مولف) | هزاره ققنوس
کتاب «جغرافیای رازها» مجموعه شعری است که در قالب غزل، دوبیتی، رباعی و مثنوی سروده شده است. فهرست موضوعی کتاب حاضر بدین شرح است: «کوفه این تردیدی ست ، که شمایان دارید / غزل»، «نبودن ؛ نه این و ، نه آن بودن / نوسروده ها»، «زبان شورش کولاک ، سرخ ست / دوبیتی و رباعی» و «کربلا ؛ جغرافیای راز ها / مثنوی»


داریم با حسین حسین پیر می شویم

علی اکبر لطیفیان(شاعر) | جمهوری
این اثر مجموعه اشعار آیینی می باشد.


غزل مقتل

ایوب پرندآور(شاعر) | جمهوری
این اثر مجموعه اشعار آیینی می باشد.


قاصدک پیرهن مشکی خود را بردار

علیرضا دهرویه(شاعر) | جمهوری
این اثر مجموعه اشعار آیینی می باشد.


از آب گذشته

وحید قاسمی(شاعر) | جمهوری
این اثر مجموعه اشعار آیینی می باشد.


عطش زیر چتر باران

امیر اکبرزاده(مولف) | جمهوری
این اثر مجموعه غزلی است عاشورایی از امیر اکبرزاده که سبقه پرباری در شعر آیینی دارد و چند دفتر شعر مذهبی منتشر کرده است. اکبرزاده شاعری نسبتا پر کار است و کمیت بالای سرایش او نمی توان گفت باعث کاهش کیفیت شده ولی تا اندازه ای فرصت بازبینی و در صورت نیاز بازسرایی برخی از اشعار را از او گرفته است. زبان شاعر در اشعار آیینی خود و دراین کتاب تقریبا زبانی نئوکلاسیک است.


مشبه به تر

مهدی رحیمی(شاعر) | جمهوری
کتاب «مشبه به تر» تازه ترین اثر مهدی رحیمی (زمستان) شاعر جوان و اهل بیتی کشورمان با موضوع اشعار اهل بیتی است که در جند روز اخیر روانه بازار کتاب شده است. مهدی رحیمی (زمستان) با وجود اینکه در زمینه های دیگر شعری نیز از بهترین های شاعران جوان کشور محسوب می شد ،چند سالی است که از میان انواع زمینه های شعری، سرودن و نوکری در فضای شعر اهلبیت را برگزیده و کتاب هایی مانند رقص بر پل چینود، انار پابه ماه، بین الغزلین و مراعات بی نظیر و... را به چاپ رسانده که با استقبال خوبی در میان علاقه مندان به شعر اهل بیت روبرو شده بود.


بهای وصل: دفتر اول (امام حسین (ع))

مرکز مطالعات راهبردی خیمه(مولف) | خیمه
حماسه شور انگیز کربلا و خالق بزرگ آن امام حسین (ع) همواره در طول تاریخ اسلام در سرزمین های پهناور اسلام و چه بسا در بین سایر ملل جهان به عنوان محور همه باورها، اندیشه ها و حماسه های حق طلبانه زبان زد خاص و عام بوده است. کتاب فوق شامل گزیده اشعار و مراثی آیینی دوران شکوهمند انقلاب اسلامی برای حادثه عاشورا و در مدح و رثای امام حسین (ع) می باشد. این مجموعه، شامل مرثیه ها و اشعاری چند در قالب غزل از برخی شاعران معاصر هم چون محتشم کاشانی، فواد کرمانی، وصال شیرازی، و امیری فیروزکوهی در توصیف شخصیت حضرت سید الشهدا (ع) است.چند مجلس از دهه اول: مجموعه شعر سپید عاشورایی

سیداکبر میرجعفری(شاعر) | خیمه
این مجموعه ۴۰ قطعه شعر سال های اخیرم را دربرمی گیرد. «چند مجلس از دهه اول محرم» با یک مقدمه «مثنوی» شروع می شود، اما دیگرشعرهای مجموعه سپید است. شعرها در فضای معاصر و روزگاری که در آن زندگی می کنیم، سروده شده و به نوعی به حضور و مقوله مقاومت عاشورا در فرهنگ و زندگی ما اشاره دارد. همه سعی شاعر این بوده که در این مجموعه از این زاویه به ماجرای کربلا و عاشورا نگاه کند.


حسینیه بهلول(سروده های علامه محمدتقی بهلول)

محمدتقی بهلول(شاعر) | آرما
این کتاب سروده هایی در بیان وقایع کربلا و عاشورا توسط شیخ محمدتقی بهلول می باشد که همراه با عکس هایی از کتاب چهل طوفان تزیین شده است.این کتاب در برابر کتابی با نام «خواهر و برادر افغان» که در مورد عشق مجازی و دنیوی و هجو سروده شده بود، سروده شد و نام آن در افغانستان به «برادر و خواهر کربلا» شهرت داشته است.


خلوتگاه عشق

محمود شاهرخی(مولف) | سروش
این مجموعه مشتمل بر اشعاری است به شیوه ی سنتی و با مضامین اخلاق مذهبی.


کلیات محتشم کاشانی (جلد ۲)

علی بن احمد محتشم(مولف) | سوره مهر


پدر، پسر، روح القدس

محمدرضا زائری(مولف) | خیمه
اشعاری از «شاعران مسیحی» در مورد امام حسین(ع) و عاشورا است. در این نوشتار ابتدا نمونه‎هایی از عرض ارادت اندیشمندان و شاعران مسیحی نسبت به اهل‎بیت پیامبر اسلام(ص) به‎ویژه امام حسین بیان شده، سپس ابعادی از عظمت شخصیت امام حسین و واقعه کربلا که در اشعار و نوشته‎های آنان منعکس شده است، ذکر گردیده است. نویسنده همچنین پیشینه‎ای از حضور مسیحیان در آیین‎های مذهبی شیعه به‎ویژه واقعه عاشورا ارایه کرده و محبت مسیحیان به آن امام را توصیف کرده است. 


مجلس حربن یزید ریاحی

علی معلم دامغانی(مولف) | سوره مهر
این کتاب در دو فصل تدوین شده است که فصل نخست آن شامل مقدمه، تشریح و توضیح به قلم محمدرضا تقی دخت است. نویسنده، منظومه را بر مبنای زیارت وارث آغاز کرده است. بخشی از این منظومه، پرداختی با عنوان شخصیت عاشورایی حربن یزید ریاحی؛ یکی از چهره های نامدار در واقعه عاشورا است. محمدرضا تقی دخت ، نویسنده مقدمه و شرح این کتاب، سروده علی معلم را یکی از کم نظیرترین منظومه های سروده شده درباره شخصیت حر دانسته است. کتاب حاضر، نخستین سروده شعر نو علی معلم به حساب می آید که عنوان آن به سبک مجالس تعزیه، «مجلس حربن یزید ریاحی» انتخاب شده است.


آغاز روشنایی آیینه

علی موسوی گرمارودی(مولف) | سوره مهر
کتاب «آغاز روشنایی آینه»؛ ترکیب بند بلند عاشورایی از سیدعلی موسوی گرمارودی است که به همراه بخش هایی درباره این سروده در قالب کتاب با همبن نام منتشر شده است. استاد بهاءالدین خرمشاهی در نوشتاری که در اول تیرماه سال ۱۳۸۷ مرقوم داشته این ترکیب بند را «نقطه اوج و عطفی در یک هزاره تاریخ مرثیه سرایی مذهبی و شعر عاشورایی در ادب فارسی »دانسته است. به اعتقاد او «غزل های این ترکیب بند ، صلابت کهن دارد و طراوت نو.»حمیدرضا شکارسری هم درباره این ترکیب بند نوشته است :« واژه هایی چون «غم»، «حقیقت»، «سیاهی»، «زیبایی»، «شکوه» و ... ترکیب موردنظر را به بیانیه ای مستقیم ، اما هنرمندانه و پر شور و تاثیرگذار بدل نموده اند که فایده مندی آن انکار ناپذیر است....».


سلوک خونین: گنجینه الاسرار عمان سامانی

ابراهیم کلانتری(مولف) | دفتر نشر معارف
در کتاب پس از معرفی "عمان سامانی "و ذکر مختصات مثنوی وی، شرح کوتاهی بر محتوا و برخی ابیات این مثنوی فراهم می آید. سپس متن اصلی اشعار درج می گردد. سراینده در این مثنوی، واقعه کربلا را با نگاه عرفانی به تصویر می کشد و در کنار آن از تجلی حق در هستی و ظهور عشق، و عرضه آن بر موجودات، سخن می گوید. همچنین به صف بندی سعادتمندان و شقاوت پیشگان در طول تاریخ اشاره می نماید.برای مطالعه بیشتر در این زمینه، به کتاب های زیر مراجعه بفرمایید:
 • خیمه گاه: ناله های سوگواری
 • خورشید در خون (دو منظومه)
 • راس ساعت سر
 • نوای خیمه گاه ۵ (ویژه محرم و صفر)
 • فرش عزای حسین: مجموعه نوحه های محرم و صفر
 • یک کربلا عطش
 • دو دریا اشک
 • سوره انگور
 • یک ماه خون گرفته ۶
 • یک ماه خون گرفته ۷
 • کربلا زمزمه سی ۳ : مجموعه نوحه های آذری (عاشورایی)
 • مکن ای صبح طلوع: مجموعه دودمه های اهل بیت (ع)
 • سفرنامه گلها: غزل مرثیه و نوحه دو ماه محرم و صفر
 • هر طرف آواز غم: نوحه خوانی در شوشتر
 • باغ ارغوان: عاشورا در شعر امروز یزد
 • ققنوس: پیش خوانی ها، نوحه ها، گوشه ها، مرثیه ها در تعزیه ی نواحی ایران
 • میر غرا کاشانی در قلمرو تعزیه
 • صحرا به دوش می کشد این غم را: مجموعه اشعار برگزیده اولین کنگره شعر زنان عاشورایی
 • منظومه شهیدان کربلا
 • شفق خونین : مجموعه ای از ادبی ترین مرثیه های مذهبی
 • شب شعر عاشورا: گزیده اشعار شب های شعر عاشورای شیراز به انتخاب اکبر میرجعفری
 • سلام بر عاشورا: مجموعه رباعی عاشورایی
 • تا کربلا
 • آوای ع‍اش‍ورا: چ‍ه‍ارده ب‍ن‍د ب‍ه ت‍ق‍ل‍ی‍د از دوازده ب‍ن‍د م‍ع‍روف ش‍اع‍ر ن‍ام‍دار م‍ح‍ت‍ش‍م ک‍اش‍ان‍ی
 • از سنگ ناله خیزد: غزل مرثیه های عاشورایی
 • زخم سیب: مراثی محرم و صفر نوحه های عاشورایی
 • زخم عتیق: (مجموعه اشعار و نغمات عاشورایی)
 • ۷۲ مجلس در عزای مظلوم
 • پا در رکاب باران: مجموعه اشعار آیینی
 • یک دم
 • امام حسین (ع) و عاشورا در شعر فارسی (دوره دو جلدی)
 • ترکیب بند محتشم کاشانی در رثای شهدای کربلا (فارسی - عربی - انگلیسی)
 • منزل به منزل (دوره چهار جلدی)
 • چهلچراغ: گزیده ای از میراث عاشورایی ادبیات عرب
 • شورش در خلق عالم
 • پروانه های پراکنده: مجموعه اشعار منصوب به حضرت امام حسین (ع)
 • شعر و موسیقی در نوحه های طهران قدیم