دسته بندی

سبد خرید  

هیچ محصولی ثبت نشده

هزینه پستی 0ريال
مجموع 0ريال

اتمام خرید

نماد اعتماد اینترنتی نماد ساماندهی

تاریخ تحلیلی عاشورا

  تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۸/۰۹

سلسله جبال تاریخ بشریت از ابتدای خلقت آدم تا به امروز، قله های رفیع و دره های عمیقی را پشت سر گذاشته است. بلندترین قله این رشته کوه، عاشورا نام دارد. قله‌ای که رودهای فراوانی از ارتفاعات آن سر چشمه گرفته و بر دامنه تاریخ پس از خود جاری می شوند؛ و در مسیر خود، دشت های تشنه زلال معرفت را، به قدر تشنگی‌شان، سیراب می کنند.

به مناسبت ایام محرم، مجموعه کتاب های با محوریت تاریخ تحلیلی واقعه عاشورا، معرفی می شود:

قیام حسینی

سید علی خامنه ای(سخنران) | موسسه جهادی
مقام معظم رهبری در جایی می فرمایند که در حرکت امام حسین، می توان بیش از صد درس مهم، که هرکدام، سرفصلی برای تربیت یک جامعه است، برشمرد. ایشان به سرفصل های مهمی از این درس ها ورود کرده اند: پیروزی های کوتاه مدت و بلندمدت عاشورا، شرایط جامعه در آن زمان، عبرت های عاشورا، تقسیم سه گانه ظالم، مظلوم و منظلم، پیام های عاشورا، ابعاد مصائب حسینی، نقش عوام و خواص، مقایسه قیام حسینی و انقلاب خمینی، جلوه های عرفانی و معنوی عاشورا، ارزش شهدای کربلا، راز ماندگاری عاشورا ازجمله عناوینی از سخنرانی های معظم له هستند که قابلیت ارائه در قالب یک گفتار را دارند.


در مکتب عاشورا

عبدالله امین پور(مترجم) | بوستان کتاب
بیان مسایل مختلف مربوط به شخصیت امام حسین(ع) و ابعاد قیام عاشورا است. در نوشتار حاضر سعی شده است ابتدا به توصیف اوضاع سیاسی و اجتماعی دوران حکومت امویان پرداخته شده و سیاست دین ستیزی آنان مورد شرح و بررسی قرار گرفته و پس از آن علل رویارویی امام حسین با حکومت بنی امیه و اهداف قیام آن امام، مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد.


مبارزه پیروز: تاریخ تحلیلی قیام عاشورا

سیدمحمد بهشتی(مولف) | روزنه
مبارزه پیروز، بیست ودومین و جدیدترین عنوان از مجموعه آثار شهید بهشتی است. کتاب متشکل از یک مقاله و ۴ گفتار است که حدود ۵ دهه قبل ارائه شده. مقاله از دل سخنرانی وی در انجمن اسلامی مهندسین بیرون آمده و ۴ گفتار دیگر نیز متن سخنرانی دکتر بهشتی در محرم سال های ۱۳۴۴ و ۱۳۴۵ در مرکز اسلامی هامبورگ است.


مراقبه های عاشورایی: گفتارهای عاشواریی از علامه فقید سید منیرالدین حسینی هاشمی و میرباقری

محمد مهدی میر باقری(سخنران) | فجر ولایت
در مقدمه این کتاب به مبادی و مبانی تحلیل قیام عظیم عاشورا به عنوان یکی از مهم ترین وقایع تاریخ پرداخته شده و آمده است که مقدمه ضروری تفسیر عاشورا، یافتن نقشه آن حرکت جامعی است که عاشورا در درون آن و به خاطر تکمیل شدن آن رخ داده است.


نگاهی نو به جریان عاشورا

سیدعلیرضا واسعی(مولف) | بوستان کتاب
این اثر بر اساس نگاهی کلان از دیدگاه روان شناسی، اجتماعی، سیاسی و نظامی به واقعه عاشورا تنظیم شده است و با توجه به این که در عصر تخصص گرایی زندگی می کنیم، در تحلیل عاشورا هر یک از زوایای مذکور می تواند سرفصلی برای پژوهش های جدیدتر باشد. آنچه این اثر را نو جلوه می دهد، ساختار و نوع روش تحقیقی آن است.


خلاصه کتاب قیام امام حسین (ع)

سیدجعفر شهیدی(مولف) | دفتر نشر فرهنگ اسلامی
کتاب پس از پنجاه سال، پژوهش تازه پیرامون قیام امام حسین (ع) از جمله کتاب های مطرح درتحلیل واقعه عاشورا است که به رخدادی که در سال ۶۱ هجری و درست پنجاه سال پس از وفات پیامبر در سال ۱۱ هجری اتفاق افتاد، می پردازد. دکتر شهیدی تحقیق و نگارش این کتاب را در سال ۱۳۳۰ انجام داده و کتاب را در سال ۱۳۵۷ با قلمی شیوا، متقن و مستند به منابع اصیل تاریخی مستند ساخت و تاکنون بیش ازسی ­و­ دو بار به چاپ رسیده است و هنوز پس از انتشار دهها هزار نسخه از رونق باز نایستاده است هر چند بیان حقایق تاریخی بخش عمده کتاب را تشکیل می دهد اما نوع مواجهه دکتر شهیدی با تاریخ در تحلیل حادثه عاشورا نو و بدیع است.


حسین علیه السلام عقل سرخ

حسن رحیم پور از غدی(سخنران) | دفتر نشر فرهنگ اسلامی
در گفتگوی اول کتاب به بررسی اجمالی علل و ریشه های عاشورا پرادخته و به تغییر ماهیت حکومت نبوی به سلطنت اموی پس از ۵۰ سال اشاره نموده و ریشه های تاریخی آن را تحلیل نموده و عبرتهای امروز آن را یادآوری نموده است. در گفتگوی دوم به تحلیل تاریخی دوران معاویه و روشهای مورد استفاده وی در مقابل امام اشاره نموده ، و به بررسی عکس العملهای حضرت سیدالشهداء در قبال وی پرداخته و به خطبه حضرت در منی اشاره می نماید که در آن خطبه از سران اصحاب، دعوت به قیام به عدل در مقابل معاویه می نماید. در گفتگوی سوم نیز ایشان به بررسی ادامه خطبه حضرت سیدالشهداء در منی می پردازد و در ادامه ، به تیپ شناسی شخصیت های درگیر در این حادثه و به طور اختصاصی به تیپ شناسی مردم کوفه پرداخته است.


کربلا مبارزه با پوچی ها

اصغر طاهرزاده(مولف) | لب المیزان
کربلا واقعه ای است که پس از توجه به متن تاریخی آن، باید به بررسی ریشه ها و نتایج آن پرداخت. زیرا تحلیل هر حادثه ای نتیجه حقیقی آن را به ما ارائه می دهد. لذا کتاب حاضر صرفا به نقل حادثه کربلا نپرداخته، بلکه سعی بر نگرش تحلیلی به واقعه دارد. در کتاب سعی شده به بسیاری از سوالاتی که ممکن است نسبت به حادثه کربلا پیش آید، جواب داده شود. مثل این که؛ آیا امام (ع) می دانستند شهید می شوند یا نه؟ یا این که اگر امام (ع) برای احیاء دین جدشان پا به عرصه امر به معروف و نهی از منکر گذاشتند، چرا در رویارویی با حر فرمودند: اگر مردم کوفه نمی خواهند، برمی گردم؟ و چراهایی از این قبیل.


عبرت های عاشورا

محمد موسی نوری(مولف) | ولاء منتظر
تحلیل صواب از حادثه عاشورا و مطالعه عوامل و زمینه‏ هاى پیدایى آن، مى ‏تواند چراغى فرا روى نسل امروز باشد و عبرت‏هایى را پیش روى آیندگان قرار دهد. «پیام‏هاى عاشورا» سلسله مباحثى است در تحلیل حادثه عاشورا، که دست‏مایه آن چند سخنرانى مقام معظم رهبرى«مدظله» در سال‏هاى اخیر درباره نقش خواص در حادثه عاشورا است. کتاب اول آن با عنوان «عبرت‏ هاى عاشورا» به تحلیل واقع‏بینانه از تجربه عاشورا پرداخته و نقش برخى از عوامل زمینه‏ ساز آن حادثه جانسوز را تبیین مى‏ کند، از جمله این عوامل است(ع) کنارگذاردن وصایاى پیامبراکرم(ص)، رنگ باختن معنویت پس از پیامبر(ص) و افول غیرت دینى.


بررسی و تحقیق پیرامون نهضت حسینی

سیدعلی فرحی(مولف) | دفتر نشر فرهنگ اسلامی
این کتاب تخصصی و عمومی است و طلاب و دانشجویان می توانند بهره های فراوانی از این اثر ارزشمند کسب کنند. یکی از اهداف اساسی قیام امام حسین علیه السلام مبارزه با ظلم برای زمینه سازی عدالت است؛ از این رو در بخش های مختلف این کتاب، بحث های جالب و بکری در توجیه عدالت و ضرورت تحقق آن در جامعه اسلامی به میان آمده است. این کتاب، از یک دیباچه، پنج بخش و هر بخش نیز از چند گفتار و زیرمجموعه تشکیل شده است.


نهضت امام حسین (ع) و قیام کربلا

غلامحسین زرگری نژاد(مولف) | سمت
در این کتاب تحلیلی در بنیادها و ماهیت قیام کربلا با اتکا به منابع دست اول است. پایبندی مولف به اصول نقادی تاریخی و پیراسته از پیرایه‌های عاطفی، از ویژگیهای نوشته به شمار می‌رود. در دیدگاه مولف حادثه کربلا یکی از مهم‌ترین نتایج تجدید حاکمیت امویان در تاریخ اسلام است. او بر این نظریه تاکید دارد که "واقعه کربلا در فراسوی کشاکش حسین بن علی (ع) و یزید، ستیز رویارویی دو مذهب بود، اما نه با ستیزی با عریان‌ستیزی توحید و شرک یا ستیز پیامبر اسلام و ابوسفیان بن حرب، بلکه در عصر تجدید اقتدار اشرافیت اموی و خلفای دیروز، کشاکشی تلخ و دشوار بود میان شرک نهان شده در کسوت توحید و توحید غریب مانده در جامه تنهایی و بی‌پناهی کامل سال ۶۱ هجری".


توجیه المسائل کربلا

سید علی اصغر علوی(مولف) | بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق (ع)
یکی از سنت های الهی، سنت امتحان و ابتلاء است. بر اساس این سنت، همه بشر باید امتحان شوند تا معلوم شود که عیار خلوص شان چه قدر است. به عبارت دیگر، چه قدر قول و فعل شان با هم یکی است. در این کتاب، ابتدا معنا و مفهوم توجیه را بررسی می کنیم. در ادامه به انواع و اقسام توجیه می پردازیم. سپس مهمترین مطلب این کتاب، یعنی توجیهات کسانی که امام حسین را یاری نکردند، مد نظرتان قرار می گیرد.


تاریخ اسلام از سقیفه تا کربلا (جلد ۲)

مهدی پیشوایی(مولف) | دفتر نشر معارف
کتاب پیش رو در سه فصل آماده شده است، فصل اول از رحلت تا شهادت امام علی علیه السلام، فصل دوم تا شهادت امام حسن مجتبی علیه السلام و فصل سوم تا شهادت امام حسین علیه السلام را در برگرفته که به نظر حجم مطالب، فصل اول خود در سه بخش سامان یافته است.


جایگاه تاریخی حادثه ها و هنر اصحاب کربلا در فهم آن

اصغر طاهرزاده(مولف) | لب المیزان
 آن چه در این کتاب بر آن تاکید شده معنای جایگاه تاریخی حادثه ها است و این که چگونه حادثه های بزرگ، تاریخ آینده را فتح می کنند، و این یکی از نکات حساسی است که ما امروز بدان نیاز داریم تا بدانیم چگونه به انقلاب اسلامی بنگریم و از جایگاه تاریخی آن غفلت نکنیم. نویسنده روشن می کند هنر اصحاب بزرگوار امام حسین فهم جایگاه تاریخی نهضتی است که حضرت سیدالشهداء آن را پدید آوردند و چون اصحاب می دانستند چه کار بزرگی به دست آن ها در شرف انجام است تا آخرین ساعت های روز عاشورا با تمام امید شمشیر می زدند و شهادت را جزیی از این کار بزرگ می دانستند.


عاشورا؛ پیامد تغییر ارزش ها: تحلیلی جامعه شناختی

شمس الله مریجی(مولف) | دفتر نشر معارف
تحقیق حاضر درصدد است واقعه پر نوای حسینی (ع) را با رویکردی اجتماعی، نظاره کرده و با تکیه بر آموزه های جامعه شناسی وارده آن مقطع تاثیر گذار از تاریخ گردد تا بلکه به لطف حسینی بتوانیم دریابیم که چرا و چگونه جمعی به نام مسلمان و امت محمد (ص) با آن همه دنائت و جسارت، راه به روی فرزند نگین خلقت، بسته و در سرزمین طف، جنایتی مرتکب شدند که زمین تا قیامت از خجلت، سر به زیر پای انسانیت نهاده است؟


گسترش نهضت حسینی

محمدجواد باهنر(مولف) | دفتر نشر فرهنگ اسلامی
 بسیاری از مطالعات صورت پذیرفته در خصوص نهضت امام حسین علیه ‏السلام به تحلیل این واقعه در زمان وقوع بسنده کرده‏ اند و از بررسی تاثیرات بعدی و گسترش آن در طول تاریخ پس از خود غافل مانده ‏اند، حال آنکه شکوه و عظمت این نهضت را در تاثیرات بعدی آن بیشتر می‏ توان جستجو کرد. شهید دکتر باهنر طی پنج جلسه سخنرانی در ایام محرم و صفر سال ۱۳۱۹ و ۱۳۵۰ هجری شمسی، علل و چگونگی گسترش نهضت امام حسین علیه ‏السلام را در تاریخ اسلام مورد بررسی اجمالی قرار دادند که در این کتاب تحت عنوان «گسترش نهضت حسینی» گردآوری شدن و تقدیم علاقه‏ مندان می‏ گردد.


راز شادی امام حسین علیه السلام در قتلگاه

اصغر طاهرزاده(مولف) | لب المیزان


اطلس غدیر و عاشورا

پژوهشکده علوم و معارف حدیث(مولف) | دارالحدیث
بخش اول راجع به غدیر خم می باشد و در نقشه مسیر حج پیامبر و حضرت علی (ع) را نشان می دهد. وضعیت کنونی مکان غدیر خم را شرح می دهد بخش دوم به موضوع خلافت امام علی (ع) می پردازد. محدوده جهان اسلام در آن زمان را در نقشه نشان می دهد. محل نبرد های جمل، صفین، نهروان و نقشه سیاسی استانهای حکومت اسلام و نقشه سیاسی استان های مرکزی را در روزگار خلافت امام علی (ع) آورده است. بخش سوم شامل حادثه کربلاست. نقشه تقریبی کوفه هنگام قیام امام حسین (ع) و نقشه خط سیر کاروان حسینی در منطقه مکه و از مدینه تا کربلا و نقشه منطقه کربلا و خط سیر کاروان حسینی از مدینه تا بازگشت به مدینه را آورده است. تمامی نقشه ها از ترکیب رنگ و وضوح بسیار خوبی برخوردارند.


اولین روزشمار جامع تاریخ عاشورا (جلد ۱)

انجمن پژوهشی مذهبی کادح(مولف) | انجمن پژوهشی مذهبی کادح
کتاب اولین روز شمار جامع تاریخ عاشورا پروژه تحقیقاتی است که از سال ۱۳۸۶ در انجمن پژوهشی - مذهبی کادح آغاز شده است. این پروژه تحقیقاتی به بررسی روز شمارانه (Kornolojic) وقایع ۷ ماه آخر زندگی امام حسین بن علی بن ابی طالب (ع) در سال ۶۰ و ۶۱ هجری قمری از منابع معتبر تاریخی اهل تسنن و تشیع پرداخته است. با توجه به اینکه آثار تاریخی نگارش شده در خصوص تاریخ صدر اسلام تاکنون به صورت روزشمارانه و به طور جامع به بررسی حوادث نپرداخته بودند، تالیف این اثر برای نخستین بار در تاریخ اسلام در خور توجه است.


راز بازگشت جاهلیت در عصر عاشورا

جواد سلیمانی امیری(مولف) | دفتر نشر معارف
آنچه در تاریخ مشاهده می کنیم این است که امت در صدر اسلام، پس از رحلت پیامبر (ص) و پایان بعثت، دوباره به جاهلیت باز گشته و در صدد احیای آن آداب و رسوم است. آیه ۳۳ سوره مبارکه احزاب می فرماید:" و قرن فی‏ بیوتکن و لا تبرجن تبرج الجاهلیه الاولى؛ و با وقار در خانه خود قرار گیرید و همانند ظهور در دوران جاهلیت نخستین ظاهر نشوید..." توجه به واژه "الجاهلیه الاولى" نشان می دهد جاهلیت دیگری نیز وجود دارد که این جاهلیت ذکر شده در آیه، جاهلیت نخستین نامیده شده است.


بر کدامین مصیبت باید گریست

محمد تقی قادری(مولف) | نصایح
گزارشی تحلیل از حادثه «عاشورا» و وقایع مرتبط با آن است که با رویکردی آموزشی نگاشته شده است. نویسنده به ارایه سی گزارش درباره موضوع پرداخته و بر مبنای پژوهش های تاریخی سعی در تحلیل آن ها داشته است. در مورد هر یک از وقایع ابتدا واقعه مورد نظر بیان شده و سپس، پرسش ها و پاسخ هایی تحلیلی از آن ارایه گردیده است. در تدوین وقایع، از منابع نزدیک به عاشورا همچون مقتل ابومخنف استفاده شده و در تحلیل آن، به صورت مستقیم یا غیر مستقیم از آثار محققان معاصر استفاده گردیده است.


انقلاب کربلا از دیدگاه اهل سنت

عبدالمجید ناصری(مولف) | موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)
نویسنده این کتاب، انقلاب کربلا را با توجه به منابع اهل سنت به طور علمی بررسی کرده است. مولف پس از بیان مقدمه، پرسش های اصلی، پاسخ ها و فصل بندی، به دسته بندی و معرفی منابع پرداخته است. وی منابع حادثه عاشورا به دو دسته منابع دسته ای اول؛ یعنی آن دسته از منابعی که به طور مستقیم حادثه کربلا را گزارش کرده و منابع دسته ا ی دوم؛ یعنی آن دسته از منابعی که به طور غیر مستقیم به نقل این حادثه پرداخته، تقسیم بندی کرده است.


عشق و عطش

امید آرام(مولف) | قدسیان
کتاب حاضر، با تکیه بر اسناد به کتاب «الهوف فی قتلی الطفوف» اثر «سید بن طاوس (ره)» فقیه، عارف و دانشور جلیل شیعه، از مهم ترین کسانی که در عرصه مقتل نویسی و حفظ و ثبت تاریخ، وقایع و ماجرای خونین کربلای حسین(ع) است که به روایت تاریخ کربلا پرداخته است.این کتاب مقتل نیست و در سه بخش «راز راه»، «مرگ سرخ» و «رنگ رنج» و با عنوان های مختلف به شرح واقعه کربلا و گوشه های برگزیده، اما برجسته تاریخ عاشورا می پردازد.


حماسه حسینی (جلد ۱)

مرتضی مطهری(مولف) | صدرا
حماسه ی حسینی مجموعه ای است مشتمل بر کلیه ی سخنرانیها و یادداشتهای استاد شهید آیت الله مطهری درباره حادثه کربلا. جلد اول این مجموعه شامل سخنرانی هاست. این کتاب شامل هف


قیام امام حسین علیه السلام در پرتو نص و سند

عبدالهادی فضلی(مولف) | دفتر نشر معارف
کتاب حاضر پژوهشی درباره قیام امام حسین (علیه‎السلام) است که به قلم حضرت آیت‏ الله فضلی در سال ۱۳۸۲ ه ق (۱۹۶۲م) در نجف اشرف به رشته تالیف درآمده و در همان زمان منتشر شده است. این کتاب جزو نخستین آثار علامه فضلی است که آن را در جوانی و سن تقریبا بیست و هفت سالگی به رشته تحریر درآورده است. کتاب حاضر هم زمان با شروع جنبش اسلامی سیاسی و نهضت علمی مبارک نجف و اوج کشمکش آنها و رواج کمونیسم در عراق نوشته شده است؛ مساله ای که موجب می شود خواننده در کنار زبان و روش علمی کتاب که از شعارهای انقلابی نیز بهره گرفته، شاهد انعکاس حوادث آن برهه از زمان باشد.


درسی که حسین (ع) به انسانها آموخت

سیدعبدالکریم هاشمی نژاد(مولف) | نشر شاهد
در این کتاب شهید عبدالکریم هاشمی نژاد، نهضت مقدس امام حسین (علیه السلام) و جوانب مختلف آن بررسی شده است. در این کتاب بیش از ان که به قیام امام حسین(ع) بپردازد به بررسی حوادث پس از(رحلت پیامبر(ص) و دلایل قیام عاشورا می پردازد.


وارثان عاشورا

علی صفایی حائری(مولف) | لیله القدر
نوشته مزبور مجموعه ای است از پنج مبحث در زمینه: اضطرار به دین و حجت، حق و شبهه، احیای امر، وارثان عاشورا، اصحاب اباعبدالله (ع). این کتاب حاصل سخنرانی های مولف در چند دهه محرم می باشد که به همت و قلم خود ایشان، رقم زده شده است.


همین جا کربلاست

محمد بهرامی(گردآورنده) | شیخ عرفان
این کتاب مروری است بر امتداد کربلا از عاشورای ۶۱ تا انقلاب ایران و عصر ظهور در کلام حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری (مد ظله العالی).


آفتاب در مصاف : علل و ابعاد حادثه ی عاشورا

سید علی خامنه ای(مولف) | انقلاب اسلامی
«آفتاب در مصاف» کامل ترین مجموعه ای است که تاکنون درباره ی واقعه ی عاشورا از منظر رهبر انقلاب منتشر شده و مرجع و منبع جامعی است برای پژوهشگران، وعاظ و مبلغان، مداحان و ذاکران و عموم مردم در تبیین علل، ابعاد، اهداف و آثار قیام حسینی و پاسخ به شبهات این حوزه.


نسیم مبارک عاشورا

سید علی خامنه ای(سخنران) | دفتر نشر فرهنگ اسلامی
مقام معظم رهبری طی سالهای اخیر بطور جامع و مبسوط در بیانات خود به تحلیل موضوع تحریفات و بدعتهای عاشورا و ضرورت پرهیز از شبهات و بدعتها و تحریفات پرداخته اند، که اخیرا دفتر نشر فرهنگ اسلامی تحت عنوان «نسیم مبارک عاشورا مروری بر نهضت خونین محرم» مجموعه بیانات و رهنمودهای مقام معظم رهبری را در این خصوص به چاپ رسانده است.


گزارشی مستند از کربلا بر گرفته از احادیث اهل بیت (ع) و اسناد معتبر تاریخی

محمد محمدیان(مولف) | امیر کبیر
در این کتاب حوادث بعد از شهادت امام حسین (ع) تا ورود کاروان اسیران به کوفه و سپس شام و بازگشت آنها به کربلا و پس از آن به مدینه روایت می شود. تمام سعى و تلاش در این مجموعه بر این بوده است که مطالب ارائه شده مستند به کلمات معصومین و یا افراد موثق و مورد اعتماد باشد و از کتاب هاى تاریخى معتبر که نزد اهل فن مقبول هستند استفاده گردد و در عین حال از نقل مطالبى که با محکمات و اصول اساسى مکتب اهل بیت منافات دارد اجتناب شده است.برای مطالعه بیشتر در این زمینه، به کتاب های زیر مراجعه بفرمایید:
 • گونه های نقد و روش های حل تعارض در اخبار عاشورا (تا قرن هفتم هجری قمری)
 • بررسی تاریخ عاشورا
 • عاشورا
 • تاریخ و جلوه های عزاداری امام حسین (ع) در ایران با تکیه بر دوره صفویه
 • بازخوانی تاریخ کربلا: چهارده مجلس عاشورایی
 • عاشورا، چگونه و چرا؟!
 • خ‍ون خ‍دا: گ‍زارشی از ع‍اش‍ورای س‍ال ۶۱ ه‍ج‍ری
 • عاشورا در آینه‏ زمان
 • قصه کربلا به ضمیمه قصه انتقام
 • آینه در کربلاست: پژوهش و نگارشی نو در بازشناخت نهضت عاشورا
 • گریستن یا نگریستن
 • ناسخ التواریخ امام حسین علیه السلام به قلم روان
 • تاریخ تحلیلی اسلام (از عصر جاهلی تا عصر عاشورا)
 • تاملی در نهضت عاشورا
 • نگرش کوتاه بر حماسه پیروز عاشورا: بررسی و تحلیلی از صلح امام مجتبی (ع) و قیام پیروزمند امام حسین (ع)
 • در مسلخ عشق
 • چلچراغ حکمت ۳۳: حماسه عاشورا
 • امام حسین (علیه السلام) از مدینه تا کربلا
 • جریان شناسی تاریخی قرائت ها و رویکردهای عاشورا از صفویه تا مشروطه (با تاکید بر مقاتل)
 • جریان شناسی فکری معارضان قیام کربلا
 • چهار گفتار (در تبیین زمینه ها، علل و آثار حادثه ی عاشورا)
 • تربت خونین