دسته بندی

سبد خرید  

هیچ محصولی ثبت نشده

هزینه پستی 0ريال
مجموع 0ريال

اتمام خرید

نماد اعتماد اینترنتی نماد ساماندهی

حج‌نامه

  تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۶/۱۴

به کعبه رفتم و ز آنجا، هوای کوی تو کردم / جمال کعبه تماشا به یاد روی تو کردم
شعار کعبه چو دیدم سیاه، دست تمنا / دراز جانب شعر سیاه موی تو کردم
چو حلقه در کعبه به صد نیاز گرفتم / دعای حلقه گیسوی مشکبوی تو کردم
نهاده خلق حرم سوی کعبه روی عبادت / من از میان همه روی دل به سوی تو کردم
مرا به هیچ مقامی نبود، غیر تو نامی / طواف و سعی که کردم به جستجوی تو کردم
به موقف عرفات ایستاده خلق دعا خوان / من از دعا لب خود بسته، گفتگوی تو کردم
فتاده اهل منا در پی منا و مقاصد / چو جامی از همه فارغ، من آرزوی تو کردم

خسی در میقات

جلال آل احمد(مولف) | فردوس
خسی در میقات" یکی از معروفترین سفرنامه های معاصر حج است که جلال آل احمد در سال ۱۳۴۳ و در سن ۴۱ سالگی طی سفر حج نوشته است. شاید اولین ویژگی "خسی در میقات" که به ذهن می رسد، موقعیت ویژه ای است که نویسنده در آن پا به چنین سفری گذاشته و به موجب آن این سفر می تواند فصل تازه ای از حیات نویسنده محسوب شود.


اعترافات شهر خدا

سید مجید حسینی(مولف) | سوره مهر
راوی نخست خود مجید حسینی است که با دو نگاه متفاوت در این اثر روایتگری کرده است و راوی دوم پسر یک ساله اوست که بخشی از این سفرنامه را روایت می کند و همین موضوع بر جذابیت این کتاب می افزاید. این کتاب در دو بخش با نام های «سفر به شهر خدا» و «سفر به شهر ظواهر» تالیف شده است و در درون آن نیز تصاویری از مکان هایی که دستمایه خلق این اثر شده اند، منتشر شده است.


حج نامه ها

سیدعلی کاشفی خوانساری(مولف) | کتاب طه
 به نوشته ها و اشعار و کتاب هایی که با موضوع حج نوشته شده اند، «حج نامه» می گویند. در این کتاب، گزیده های کوتاهی از ۳۰ حج نامه آمده است. شعر ها و نثر ها، تقریبا تمام دوره ی هزار ساله قرن پنجم تا امروز را پوشش می دهند. در شعرهای این کتاب قصیده، مثنوی، غزل، ترکیب بند، مسمط، چارپاره و شعر نو دیده می شود. ۱۲ حج نامه از ایران قدیم، ۲ نمونه از دوره ی قاجار، ۷ نمونه از دوره ی پهلوی و ۹ نمونه هم از دوره ی معاصر انتخاب شده اند.


چراغستان خاموش و مسجد بی محراب (خاطرات از سفر حجاز)

حسن رضا رفیعی(مولف) | سوره مهر
نوشته حاضر یک سفرنامه معمولی نیست بلکه علاوه برخاطره های سفر حجاز، برداشت های نویسنده از روح و باطن اعمال و اماکن، وضعیت عقیدتی حاکم براین سرزمین را دربر دارد. دیدگاه های نو و مطالب خواندنی و مستند دیگر مولف در قالب دو فصل؛ خاطرات سفر مدینه با عنوان «چراغستان خاموش» و خاطرات سفر مکه با عنوان «مسجد بی محراب» تدوین شده است.


سفر به سرزمین نور

سیدمرتضی آوینی(مولف) | واحه
این کتاب سفرنامه حج شهید آوینی می باشد.


پرستو در قاف

علی رضا قزوه(مولف) | سوره مهر
پرستو در قاف را که بخوانید، دلتان پر می‌کشد به سوی مکه و مدینه، چشمانتان بارانی می شود به یاد بقیع. آشنا می‌شوید با مظلومیت شیعه و سبک و سیاق زندگی مردم عربستان و کشورداری سعودی‌ها و سلطان‌زاده‌ها و ولیعهد‌زاده‌ها و دلتان تنگ می‌شود برای روزهای ناب مدینه. پس با علیرضا قزوه همراه شوید در سفر حجش. و با توصیف‌های کامل و زیبایش تصور کنید امروز و دیروز عربستان را. سلمان را و ابوذر را و ساختمان‌های سر به فلک کشیده‌ی امروز را.


یار کجاست؟

رحیم مخدومی(مولف) | ملک اعظم
تقریظ مقام معظم رهبری پیرامون کتاب یار کجاست: بار دیگر موسم حج شد و وقت انس و معاشقه من با سفرنامه های حج؛ دود کبابی به ضرورت، با مصداقی از «وصف العیش، نصف العیش»، و «ماشا الله کان». اما بی شک این یکی از بهترین سفرنامه های حج است که من خوانده ام. اگر نگویم بهترین، لطیف، پرنکته، ژرف نگر، باروح، موعظه آمیز، گویا، و همراه با هنرمندی های ادیبانه؛ از قبیل زیبایی قلم، همراهی طنز، اشتمال بر تصویر، آمیختگی به خیال؛ و...خلاصه این که؛ دو، سه روزی مرا در هنگام بیداری های پیش از خواب، مست و دلاویز خود ساخت.


سفر غریب: سفرنامه حج

مجتبی رحماندوست(مولف) | سوره مهر
کتاب حاضر که در قالب سفرنامه به چاپ رسیده حاصل هشتاد روز سفر نگارنده به عربستان، سوریه، اردن و ترکیه در سال ۱۳۶۱ است که علاوه بر شرح مناسک حج اطلاعات تاریخی و جغرافیایی دیگری را نیز دربر دارد.


غوغای غبار

گل علی بابایی(مولف) | سوره مهر
نگارنده در کتاب حاضر، خاطرات سفر حج خود را در قالب سفرنامه به رشته تحریر درآورده است. در پایان کتاب نیز آلبومی از تصاویر دوران هشت سال دفاع مقدس و حضور نگارنده در جبهه های حق علیه باطل به همراه هم رزمانش و سفر ایشان به حج تمتع ضمیمه شده است. 


سفر به قبله

هدایت الله بهبودی(مولف) | سوره مهر
 نویسنده در مقدمه چاپ جدید(سوم) کتاب می نویسد: " سفر حج، برای من، غیر از نوشته هایی که بر صفحه دل ماند، کتاب سفر به قبله را هم به همراه آورد. این کتاب فقط یک بار روی چاپخانه را دید؛ نه من پی گیر چاپ دوباره آن بودم و نه حوزه هنری روالی برای تجدید چاپ داشت. ماند تا امروز و این دوره که موها یکی در میان سیاه وسفید شده و به گذشته بیشتر چشم دوخته می شود تا آینده. "


از این خانه به آن خانه

سیدیحیی یثربی(مولف) | نشر قو
 نگارنده در این کتاب، در قالب ادبی سفرنامه به تبیین و تشریح مناسک و آداب حج پرداخته است. در بخشی از کتاب می خوانیم: «حرم برایم ناآشنا است. آن مسجد باشکوه را دور می زنم، اما نمی توانم این همه زرق و برق را به آن عزیزی که تا زنده بود، برده وار زندگی می کرد ربط دهم. دلم می خواست جلوه ای از زندگی ساده آن خاک نشین ملکوتی را در پیش چشم داشته باشم. نمایی از خاک گلین! حجرات مفروش با ماسه! تکه ای از آن گلیم با حصیر خشنی که بر بدن او جا می انداخت! آه که چقدر دلم برای محمد تنگ است.


جای پای ابراهیم (سفرنامه حج)

محمد ناصری(مولف) | سوره مهر
این کتاب در سال ۷۴ به عنوان کتاب شایسته سال انتخاب شده است. این کتاب صرفا یک سفر نامه خام نیست بلکه در آن سعی کرده ام مسائل آموزشی حج را نیز تا حدودی باز گو کنم، لذا این کتاب برای افرادی که قصد مشرف شدن دارند مفید است .


سنگ در سرزمین آینه ها

آرش شفاعی(مولف) | سوره مهر
کتاب یادداشت های سفر حج نوشته آرش شفاعی است . این کتاب همانگونه که از نام آن پیداست خاطرات سفر حج نویسنده است که در سفر به حج نوشته است . قلم و کاغذ از ابتدای سفر همراه و همدم نوسینده هستند و او لحظه به لحظه احساساتش را بیان کند.در ابتدا طرز تشرفش را به حج می نویسد او در جلسات هفتگی شعر شرکت می کرده و در مسابقه سراسری شعر برنده سفر حج شده است.


در هوای دوست (خاطرات دو دهه سرپرستی حج)

محمد محمدی ری شهری(مولف) | دارالحدیث
کتاب «در هوای دوست»، خاطرات دو دهه سرپرستی حج محمد محمدی ری شهری می باشد. آیت الله ری شهری از سال ۱۳۷۰ تا ۱۳۸۸ به عنوان نماینده مقام معظم رهبری و سرپرست حجاج ایرانی، (بیست سفر حج) در خدمت حج و اهداف بلند این فریضه مهم اسلامی و زائران خانه خدا بوده است.


غیر از خدا هیچکس نبود

سید محمد جوادی(مولف) | سوره مهر
در کتاب «غیر از خدا هیچ کس نبود» پنج داستان با نام های «هوش ثروت است»، «ایثار»، «سود تجارت»، «حامد، پسر ایوب» و «پزشک زیرک» را گرد هم آورده است.


برای مطالعه بیشتر در این زمینه، به کتاب های زیر مراجعه بفرمایید:
  • سفید پوشان قبله ۲ (خاطرات روحانیون، معینه ها و مدیران کاروان های دانشجویی)
  • سفر به قبله: خاطرات پنجاه سفر به خانه خدا
  • دیار خاطره ها (سفرنامه حج)