دسته بندی

سبد خرید  

هیچ محصولی ثبت نشده

هزینه پستی 0ريال
مجموع 0ريال

اتمام خرید

نماد اعتماد اینترنتی نماد ساماندهی

معرفت نیایش

  تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۶/۲۱

شانه‌های متلاطم روز عرفه، از مرور اشک‌های حسین علیه‌السلام آمده است. گل آوایی در رگان لحظه‌های دشت جاری است. هوای تب‌دار عشق از دل کلمات عرفات برمی‌خیزد.
هر واژه، قطعه فراگیر شوق و دریایی پر از مرهم بر کویر دلتنگی‌ها است. عرفه، سرمایه معنوی حاصل از سوز و گدازهای حسین علیه‌السلام است. بضاعت خیس دلدادگی و وصال در دسترس است. معبودا! پاره‌های دل ما را با حاضران در وادی آسمانی عرفات، قرین ساز و با قلم گرفتن بر خطاهای دیروز، این قطرات انس را رهتوشه فردای معادمان کن.

نیایش‌گران پاک‌سیرت با سرایش زمزمه‌ها و نجواهای جاودانه و واداشتن واژه‌ها به کرنش رویاروی حق، خداپسندانه‌ترین زندگی و پربهاترین شیوه بندگی را برای خویش پی‌ریزی کردند.
در ادامه به بررسی برخی از آثاری که تحت عناوینی چون الهی نامه ها، مناجات نامه و نیایش ها تدوین شده اند، می پردازیم:

مناجات

سید مهدی شجاعی(مولف) | کتاب نیستان
این کتاب مجموعه نیایش‏ها و مناجات‏هایی است که ابتدا به صورت پراکنده در ماهنامه خاطره‏انگیز نیستان به چاپ می‏رسید. این مناجات‏نامه نیز بسان مناجات‏های خواجه عبدالله انصاری در قالب جمله‏های کوتاه و آهنگین و با بهره‏گیری از آرایه‏های لفظی و معنوی ادبی بیان شده است. با این تفاوت که همه فهم‏تر است و جوان‏پسندتر. عاشقانه‏هایی قابل لمس و مربوط به مومنین قرن پانزدهم. این کتاب ، مناجاتهایی است که به طور پراکنده در ماهنامه نیستان به قلم نویسنده به چاپ رسیده و در این مجموعه به صورت کتاب منتشر شده است.


مناجات نامه خواجه عبداله

خواجه عبدالله انصاری(مولف) | ارمغان طوبی
مناجات نامه اثری است به نثر از خواجه عبدالله انصاری ملقب پیر هرات. در میان نثر این کتاب، گاهی ابیاتی هم سروده شده است. مضمون این اثر تغزلات مسجع عارفانه است.


الهی نامه

حسن حسن زاده آملی(مولف) | بوستان کتاب
الهی نامه حکایتی از القاءات سبوحی است که از تحولات روحی و تفکرات عقلی و هیجان قلبی و هیمان شهودی به صورت طایفه ای از کلمات قصار به منصۀ تحبیر و ترصیف ظهور یافته است که مورد توجه نفوس مستعده شایق به کمال واقع گردیده است.


الهی نامه امام علی ابن ابی طالب (ع)

محمد مهدی رضایی(مترجم) | بهار دلها
این الهی ها که همچون قبسات نور در طور نیاز خواهی و معرفت جویی بنده شعله پراکنی و هدایت گری می کند، مایه هایی بس عظیم و آموزنده در باب مسائل عقیدتی، تربیتی و راه و رسم دعا و درخواست از خدا را در خود جای داده و سخاوتمندانه در اختیار خدا خواهان می گذارد تا هر کس به وسع استعداد و بندگی خویش، بایسته های ارادت عاشقانه و خالصانه به پروردگار عالم را بیاموزد و آن را سرمایه سعادت دو جهان خویش قرار دهد.


الهی نامه حضرت امام خمینی رحمه الله

محمد هادی فلاح(مولف) | نشر عروج
مناجات های این کتاب پس از گزینش در ۳ دفتر سامان داده شده است:۱)گره گشای راز از مناجات عرفانی ۲)جرگه عشاق از مناجات سیاسی الهی ۳)آل روح الله از مناجات امام درباره خانواده محترمشان گردآوری شده است. این کتاب در حقیقت مجموعه ای متشکل از مجموعه دعاها، مناجات های حضرت امام، اشعار عارفانه و نغز حضرت امام، نوشته های علمی سیاسی و عرفانی و الهی و همچنین سخنرانی های منتشر شده ایشان است.


الهی نامه

جواد محدثی(مولف) | بوستان کتاب
زبان عشق و نیاز «بنده» به درگاه «آفریدگار»، به صورت دعا و نیایش تجلی می کند. «الهی نامه»، زبان دل است و بیان روح و «شرح درد اشتیاق». زیره نیاز به کرمان غنا بردن و فطره عبودیت به عمان ربوبیت سپردن است و نه بیش از این.


نیایشنامه: سخن دل با خدا

رضا بابایی(مولف) | نور مطاف
گفت و گو با خدا ، زندگی را لذت بخش تر ، و روح را برای معراج به ماورای آب و خاک ، آماده تر می کند . در مناجات با خدا آنچه مهم است حضور دل و صمیمیت در گفتار است . در محضر دوست ، ترتیب و آداب چندانی نباید جست زبان دل را باید گشود و چشم جان را . برگ های این کتاب ، گفت و گوی بنده ای از بندگان خدا با خدای مهربان خویش است . آن بنده آمرزیده باد .


نیایش ها

مصطفی چمران(مولف) | بنیاد شهید چمران
نیایش های دکتر چمران در ایران که همزمان با جنگ تحمیلی نوشته شده ، نشانگر اراده محکم او در مبارزه با دشمنان است. این دست نوشته ها را می توان به عنوان قسمتی از خاطرات و زندگی نامه او تلقی کرد. چون با مطالعه هر نیایش، گویی خواننده قدم به قدم در زندگی روزمره او پیش می رود.


عاشقانه هایی برای خداوند

جواد نعیمی(مولف) | بوستان کتاب
گفت‏گو با «خدا» و لب گشودن به نام «او»، زیباترین جنبه وجود آدمی است. این یاد و نام قلبی و زبانی، در همه عرصه‏ های زندگی، خجستگی، کامروایی و نیک‏بختی او را تضمین خواهد کرد. پس انسان پیوسته باید در کوچه باغ یاد الهی گام زند و از هر فرصتی برای توجه یافتن به سرچشمه کمال، بهره جوید. اثر حاضر در همین راستا به شکل جذابی، عاشقانه ‏های بدیعی را به کمند کتابت آورده است.


نیایش ها

علی شریعتی (مولف) | سپیده باوران
خدایا ! عقیده ی مرا از دست عقده ام مصون بدار
خدایا ! به من قدرت تحمل عقیده ی مخالف ارزانی کن
خدایا! رشد عقلی و عملی ، مرا از فضیلت تعصب ، احساس و اشراق محروم نسازد