دسته بندی

سبد خرید  

هیچ محصولی ثبت نشده

هزینه پستی 0ريال
مجموع 0ريال

اتمام خرید

نماد اعتماد اینترنتی نماد ساماندهی

کتاب «بی من، با ولی» به چاپ دوم رسید

  تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۷/۲۶

کتاب «بی‌ من، با ولی» نوشته انسیه ‌سادات هاشمی، با قلمی روان درباره تبیین ولایت فقیه از سوی دفتر نشر معارف تجدیدچاپ شد.

موضوع ولایت فقیه در اسلام، موضوع تازه‌ای نیست و از همان آغاز مطرح بوده است؛ یعنی از همان روزی مطرح شد که پیامبر اکرم(ص) به عنوان نخستین فقیه جامعه برای خودشان در کارهای مختلف، ولی انتخاب کردند.

کتاب «بی‌ من، با ولی» از «مقدمه و سه فصل چرا ولایت فقیه، تنهایی ولی فقیه و ولایتمداری» تشکیل شده است. در فصل اول عناوینی همچون: «مفهوم ولایت فقیه، پیشینه و چرایی ولایت فقیه، قرآن و حکومت، اگر حکومت این قدر ضرورت داشت علی علیه‌السلام سکوت نمی‌کرد، چه اصراری به وجود رهبر دینی است، آیا با رساله‌ نوشتن کار حکومت اسلامی راه می‌افتد، ولی‌ فقیه‌های بعد از امام زمان(عج)‌، مقبولیت ولی‌فقیه؛ آیت ‌الله‌ خامنه‌ای چطور رهبر شد، صلاحیت مقام معظم رهبری، اعلم ‌بودن، رفراندوم دوباره و مدینه فاضله جامعه بدون حکومت» مورد بررسی قرار گرفته است.

نویسنده در رابطه با مفهوم ولایت فقیه نوشته است: «ولایت فقیه هم یعنی جامعه اسلامی به دست کسی سپرده شود که علم تخصصی به اسلام دارد و می‌تواند برای مسائل جدیدی که پیش می‌آید، از علمش بهره بگیرد و حکم بدهد.»

 نویسنده در فصل دوم کتاب به مباحثی مانند: «تنهایی ولی فقیه گذشته و حال، تعریف عوام و خواص، نشانه‌های مرگ ارزش‌ها در جامعه، متغیرها، ولایت‌ ستیزی در تاریخ اسلام، در سقیفه چه خبر بود، ایجاد رعب و وحشت در شهر، شبهات پس از پیامبر(ص)، خواص و شبهات، سعد وقاص، عبدالله بن عمر، محمد بن حنفیه، دنیاطلبی خواص و عوامل تنهایی ولی در زمان کنونی» پرداخته است.

نویسنده در بخش «تنهایی ولی فقیه؛ گذشته و حال» نگاشته است: «تاریخ بارها ولی خود را تنها گذاشته و امانت خدا را بر زمین نهاده است. سقیفه و کربلا از نمونه‌های بسیار تلخ تنهایی ولی هستند. امروز هم نشانه‌هایی از تکرار تاریخ می‌بینیم. مهم‌ترین عاملی که در طول تاریخ باعث تنهایی ولی شده و بدترین حوادث را برای اسلام رقم زده است، مرگ ارزش‌ها است.»

گفتارهایی نظیر «روش پیغمبر(ص) برای ایجاد جامعه اسلامی، اصول ولایتمداری، حاصل ولایتمداری، تکلیف پیوستگان به دشمن، عشق و ولایت، نشانه‌های بی‌ولایتی در روایات، راه‌حل، نظام جمهوری اسلامی و ولایت امر، تنظیم قانون اساسی بر اساس ولایت امر، ارتباط ارکان و ارگان‌های نظام با ولایت فقیه، رئیس جمهور و وزیران» در فصل سوم دیده می‌شود.

 در گفتار نظام جمهوری اسلامی و ولایت امر می‌خوانیم: «فرض این است که ما نظام جمهوری اسلامی را از نظر تمامی جنبه‌های سیاسی و ولایتی و از جنبه‌های اقتصادی و اجتماعی، یک نظام اسلامی می‌دانیم. آنچه فعلا به بحث ما مربوط می‌شود، آن جنبه سیاسی است؛ یعنی اینکه ما نظام اسلامی را چگونه در حوزه ولایت امر و امامت قرار می‌دهیم؟ نظام اسلامی با چند شرط، تحت حوزه ولایت امر قرار می‌گیرد.»

بی من؛ با ولی

انسیه هاشمی(مولف) | دفتر نشر معارف
اگر سیر ولایت فقیه را از آغاز بدون دست اندازهای دشمن پی بگیری، می بینی چه مسیر ساده و روشنی دارد و جای هیچ سوالی هم در آن نیست. اما همیشه پس از یک دوره فراموشی، یادآوری دوباره آن برای دشمنان سنگین تمام شده است. چه زمانی که امام علی (ع) بعد از فاصله افتادن بین او و حکومت پیامبر ناچار شد از ابتدا خیلی حرف ها را بزند و آنقدر برای مردم حرف هایش تازگی داشت که انگار دین تازه آورده؛ چه زمانی که امام خمینی بعد از چندین دوره حکومت غیر اسلامی در ایران، انقلاب کرد و وقتی حرف از ولایت فقیه زد طوری برخورد کردند که انگار این نظریه را از جیبش درآورده است!