دسته بندی

سبد خرید  

هیچ محصولی ثبت نشده

هزینه پستی 0ريال
مجموع 0ريال

اتمام خرید

نماد اعتماد اینترنتی نماد ساماندهی

موسسه فرهنگی پیام آزادگان    

 • وصف خورشید: امام خمینی در اشعار شعرای آزاده
  ۲۰,۰۰۰ ريال
 • سرگذشتنامه آزادگان شاغل در پتروشیمی بندر امام خمینی اردوگاه موصل (جلد سوم)

  سرگذشتنامه آزادگان شاغل در پتروشیمی بندر امام خمینی اردوگاه موصل (جلد سوم)

  معرفی کوتاه لحظه های پر خاطره و جاویدانی بودند آن لحظاتی که غریو طوفان فرو نشست و مردانی از تبار عشق از چشمهسا ر روش ن دیا ر خویش غبا ر غربت ستردند و برخاک وطن بوسه زدند. مردانی که اگرچه به شانههایشان نشانی از زخم شقاوت بود و بلندای قامتشان از هجر وطن و سختی ایام تکیده شده بود اما دل دریایی و روح بزرگشا ن حکایت ا ز نستوهی نسل دلاوری داشت که ریشه در خاک دارند . یوسفهای گم شدهمان برگشتند و کلبه غمهای ما گلستان شد، و امروز بر ماست که به پاس دلاوریهای این اسطورههای صبر و ایثار، منزلت و جایگاه این عزیزان را درک کنیم و از بازماندگان این قشر درد کشیده سراغی بگیریم و حرفها و درد دلهایشان را بشنویم. حرفهایی که گاه ما را وامیدارد تا قدری تامل کنیم و از خود بپرسیم که ما در مقابل این همه ایثار چه کردهایم، آیا حرف ها و خاطرات همه این عزیزان را ثبت و ضبط کردهایم تا آیندگان راز پایداری این دلاور مردان را در جاده های خون و آتش دریابند؟ شرکت سهامی پتروشیمی بندر امام از جمله شرکتهایی است که از خدمات آزادگان و ایثارگران عزیز در ردههای مختلف سازمانی بهره گرفته و اقدامات شایسته ای را نیز به منظور ارج نهادن به این عزیزان انجام داده است. یکی از کارهای مفید و ضروری که تاکنون اقدام زیادی در خصوص آن صورت نگرفته، ثبت خاطرات مکتوب پایمردیهای این عزیزان در دوران اسارتشان می باشد.

  موجود نیست
 • داستان ناتمام

  داستان ناتمام

  معرفی کوتاه ... راه می رفتند و ذکر می گفتند، فارغ از هیاهو ی دنیاپرستانه و دور از ریا و تجمل می اندیشیدند و را ه می رفتند، سر ب ه زیر و آرام، مانند کسی که به محاسبه ی نفس خویش پرداخته است. کاروانیان متواضعانه راه می رفتند و هر لحظه شادابتر از پیش، خود را در معرض بارش رحمت آسمان قرار می دادند. باران معنویت بر صفحه جان آنها می نشست و روحشان را پر نشاط می کرد.گاهی که به روستا یا شهری می رسیدند مردم به استقبالشان می شتافتند و آنها را از صمیم دل می ستودند، گویا که به گمشده خویش رسیده اند.جلودار کاروان، مردی بود که از عم ق تاریخ آمده بود . بر دوش، کوله بار تجربه های نسلها را داشت و در سینه رازهای چگونه زیستن را. هم زاهد بود و هم مجاهد . هم در جمع بود و هم تنها . هم عارف بود و هم سیاستمدار. او با این کارش فرهنگ دعای عرفه را از مرز خسرو ی به همه جای میهن گستراند و هر سال با جمعیتی که بر تعدادش افزوده می شد ای ن راه را پیمود؛ از تنگ هی مرصاد تا مرز خسروی. مرز خسروی نزدیکترین مکان به کربلاست و دعای عرفه در کربلا یعنی فرهنگ عبادت را با فرهنگ شهادت آمیختن .این کتاب ماجرای یکی از آ ن سفرهاست . سفری که خواننده را از حال و هوای کاروان، گاه ی به حماسه آفرینی های جبهه و گاه به شکنجه گاه های عراق می برد. سفری که معنویت و مقاومت را می آموزد و سرگذشت مردانی گمنام را بیان می کند.

  موجود نیست
 • سرگذشتنامه آزادگان شاغل در پتروشیمی بندر امام خمینی اردوگاه رمادی

  سرگذشتنامه آزادگان شاغل در پتروشیمی بندر امام خمینی اردوگاه رمادی

  معرفی کوتاه عشق به جبهه و بودن در بین بچه های رزمنده با لباس های ساده و خاکی آن ها، هوش از سرم برده بود. کیف و کتاب مدرسه را رها کردم و با گرفتن رضایت نامه از پدرم راهی جبهه شدم. سال ۱۳۶۰ با اینکه نوجوان پانزده ساله ای بودم اما الحمدالله خوب می توانستم از پس مسئولیت های مختلفی که به من محول می شد بربیایم. در عملیات های زیادی حضور داشتم و از اینکه تا حدی توانسته بودم نسبت بهمیهن و مردمم ادای دین کنم، رضایت قلب داشتم و ا حساس سبکی می کردم. با شروع بهمن ماه ۱۳۶۴ کم کم ندای والفجر هشت در بین بچه ها پیچید. همه به فتح فاو فکر می کردن د و برای شرو ع عملیات زحمت می کشیدند. حضو ر ما هم که جز ء نیروی دریایی سپا ه و ا ز بچه های ناوتیپ ۱۴ کوثر بودیم در این عملیات مهم به نظر می رسید.بیستم بهمن ماه، عملیات با رمز زیبای یا فاطمه الزهرا(سلام الله علیها) شروع شد. نیروهای زمینی به فاو حمله کردند و ما که جزء نیروهای دریایی بودیم قرار بود به اسکله الامیه هجوم ببریم؛ اما با توجه به نامناسب بودن وضعیت آب و هوایی و طوفانی شدن دریا دستور عقب نشینی صادر شد.

  موجود نیست
 • از جماران تا تکریت

  از جماران تا تکریت

  معرفی کوتاه نوشتار حاضر، حاوی خاطراتی است از نگارنده درباره‌ی پانزده سال اسارت که درباره‌ی محیط رشد و تحصیل، نیز اقامت امام خمینی در جماران مطالبی بازگو شده است. سپس از شروع جنگ، ورود به خط مقدم، آغاز اسارت در بصره تا ورود به اردوگاه تکریت و پذیرش قطعنامه‌ی ۵۹۸ و بازگشت اسرا سخن رفته است. مقدمه: به کجا می رویم؟ چند سالیست که خداوند توفیق زیارت حضر ت امام رضا را نصیب من نموده تا به همراه خانواده چند روزی را در ایا م تابستان به مشهد برویم . امسال نیز همانند سالهای گذشته، یک ماه زودتر برا ی تهیه ی بلیت قطار ب ه یکی از دفاتر فرو ش مراجعه کردم . به افرادی که در صف خرید بلی ت بودند برگه ای برای در ج مشخصات ارائه شد . در یکی از ستونها نوشته شده بود که اگر از خانو اده ی شهید یا جانباز هستید علامت * بزنید که طبق مقررات تخفیفی در قیمت بلیت درد نظر گرفته شود . من با توج ه به اینکه در این مدت پانزده سال بعد از اسارت هیچ گاه از تخفیف بلیت قطار استفاده نکرده بودم به خود گفتم، می نویسم "آزاده"، شاید تخفیفی شامل حالمان شود . بالاخره نوشتم "آزاده" و مدارک را تحوی ل دادم. خانمی که مسو ول وارد کردن اطلاعات به سیستم جهت صدور بلیت بود حدود ا بیست ساله به نظر می رسید. او پس از اینکه بلیت چند نفر را صادر کرد و به آنها تحوی ل داد اس م مرا صدا زد و گفت : "آقا اینجا نوشته اید، آزاده "؟ گفتم : "بله". گفت: "آزاده دیگر کیست "؟ حالا هشت نه نفر دیگر پشت سر من منتظر اخذ بلیت شان بودند . ماندم که چه بگویم . خودم را داشتم جمع وجور می کردم که برایش "آزاده" را توضیح بدهم که همکار دیگرش که چند سالی از او بزرگتر بود کارت آزادگی مرا از او گرفت. نگاهی به آن کرد و گفت: "تخفیف شامل حال ایشان نمی شود".خلاصه بلیت ها با قیمت آزاد صادر شد و ما به مشهد رفتیم.

  موجود نیست
 • آزادگی در اسارت (خاطرات آزاده جانباز محمدمراد حمزه ای، شرح روحیه آزادگی و وقایع اردوگاه ۱۰ رمادی)

  آزادگی در اسارت (خاطرات آزاده جانباز محمدمراد حمزه ای، شرح روحیه آزادگی و وقایع اردوگاه ۱۰ رمادی)

  معرفی کوتاه «آبان‌ماه سال ۱۳۶۴ بود که اعزام شدم، تا جایی که به خاطر دارم به تنهایی به واحد تخریب رفتم و مدتی آنجا بودم. از آن‌جا به گردان حنین رفته، شب عملیات بازهم به تنهایی به سنگر کمین ارتفاعات کوهان رفتم و وقتی نیروهای عملیاتی به آنجا رسیدند، پشت سر آنها به راه افتادم. مجروح شدم و صبح آن شب هم به تنهایی اسیر شدم. حدود یک ماه بیش از عملیات هم خواب اسارت را دیده بودم...» نگارنده در این کتاب با نگارش خاطرات دوران جنگ و اسارت خود سعی دارد تا با نگرشی متفاوت، مخاطب را با رزمندگان و شهدا و اسرا آشنا سازد. به همین منظور در تحریر خاطرات تلاش بر آن بوده که صحنه‌ها قابل تجسم و درک باشد و تجربه‌هایی مطرح گردد که قابل استفاده در زندگی امروز باشد. همچنین در خاطرات سعی بر آن است تا مخاطبان این نگرش را درک و تجربه کنند که اتفاقات و تجربه‌های این دنیا می‌تواند نمادها و صحنه‌هایی از قیامت باشد.

  موجود نیست
 • پیک رهایی

  پیک رهایی

  معرفی کوتاه آقای نور الله عظیم زاده آرانی متخلص به (صادق) در سال ۱۳۳۸ در خانواده های مذهبی دیده به جهان گشود . دوران ابتدایی را در مدرسه ۱۷ شهریور ( ۲۵ شهریور سابق ) در شهر آران سپری نمود و پس از طی دوران راهنمایی در مدرسه نظام وفا جهت ادامه تحصیل به کاشان عزیمت کرد. در سال ۱۳۵۷ همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی موفق به اخذ مدرک دیپلم شد و در همان سال در رشته جامعه شناسی دانشگاه تهران پذیرفته شد . با شروع انقلاب فرهنگی و تعطیلی موقت دانشگاه ها به جهاد سازندگی پیوست و در سال ۱۳۶۰ برای خدمت به مردم محروم سیستان و بلوچستان راهی آن دیار شد . یک سال بعد راهی جبهه های جنوب گردید و در عملیات رمضان شرکت کرد و پس از مجروحیت، به دست نیروهای بعثی گرفتار شد . وی در دوران اسارت در زمینه شعر، خدمات ارزنده ای به هم بندان خود کرد و بخصوص با سرودن اشعار طنز روحیه بخش آن جمع محنت کشیده بود . ایشان اولین کسی بود که در اردوگاه موصل سرودن شعر را آغاز کرد و با توجه به فقدان قلم و کاغذ ضمن سرودن شعر، همه اشعار را به حافظه قوی خود می سپرد و در مناسبت های مختلف به اجرای شعر خوانی می پرداخت. هنگامی که انجمن شعر اردوگاه موصل مخفیانه تشکیل شد وی از پیشتازان این انجمن بود و در تمامی جلسات آن اشعار خوبی ارائه می کرد.از دیگر فعالیت های هنری ایشان در دوران زندان اجرای مجادله های شعری بسیار جذاب بود که میان من و ایشان صورت م ی گرفت و همیشه با استقبال گرم دیگر ه م بندان روبه رو می شد. در این مجادله های شعری تلاش می شد پیام هایی مثل صبر و بردباری ، امید، توکل و پایمردی در هدف به مستمعین منتقل شود . مجادله مثل مشاعره بود با این تفاوت که اشعار به غیر از ارتباط حروفی (حرف آخر شعر نفر اول شعر نفر دوم را تعیین می کند ) به لحاظ مفهومی نیز می بایست با هم تناسب می داشتند. این مجادله ها تا آخرین روزهای زندان استمرار یافت و هر بار هم بر کیفیت آن افزوده می شد.

  موجود نیست
 • حقوق اسیران جنگی (حمایت از اسیران جنگی در حقوق بین الملل بشردوستانه)

  حقوق اسیران جنگی (حمایت از اسیران جنگی در حقوق بین الملل بشردوستانه)

  معرفی کتاب در این کتاب با قواعد و ساز کارهای حقوق بین الملل بشر دوستانه در حمایت از اسیران جنگی آشنا می شویم، موارد نقض حقوق اسیران ایرانی در عراق اثبات می گردد و شیوه های جبران خسارت اسیران ایرانی را مورد بررسی قرار داده و توصیه هایی در این زمینه ارائه می شود. بدین منظور باید به سوالات ذیل در فصول مختلف کتاب پاسخ داده شود. ۱/ چه کسی اسیر جنگی محسوب می شود؟ ۲/ اصول حاکم بر حمایت از اسیران جنگی کدامند؟ ۳/ چه مدت و تحت چه شرایطی این رفتار باید تداوم یابد؟ ۴/ چه موسسات و یا سازمان هایی مسئولیت نظارت و اعمال این مقررات را بر عهده دارید؟ ۵/ کدام حقوق اسیران جنگی ایرانی در عراق نقض شده است؟ ۶/ نتایج آن برای دولت عراق چیست؟ ۷/ شیوه جبران خسارت اسیران ایرانی کدامند؟ از خصوصیات این کتاب آنست که نگارنده آن آقای علی داعی دانشجوی دکترای حقوق بین الملل دانشگاه علامه طباطبایی قریب به هشت سال از عمرش را به عنوان اسیر جنگی در بازداشتگاه های عراق گذارنده است. هدف از انتخاب این موضوع بررسی علمی جوانب مختلف مسئولیت های ناشی از نقض حقوق اسیران جنگی ایرانی در بازداشتگاه های عراق است تا مسئولیت دولت عراق به دست فراموشی سپرده نشود و عاملان آن نیز بدانند روزی به دست عدالت سپرده خواهند شد. معرفی کوتاه , "توسعه و اجرای حقوق بین‌الملل بشردوستانه در زمینه حمایت از اسیران جنگی حاوی عناصر اخلاقی، سیاسی و نظامی است که رفتار انسانی مهم‌ترین اصل از اصول این حمایت است. بر اساس حقوق بین‌الملل، به ویژه کنوانسیون سوم ژنو، مراقبت و محافظت از اسیران جنگی بر عهده دولت اسیرگیرنده است. این دولت ملزم است امکانات لازم را تامین کرده و از رفتار غیرانسانی با اسیران پرهیز نماید. نگارنده در کتاب حاضر، نخست مخاطب را با پیشینه تاریخی حمایت از اسیران جنگی در حقوق بین‌الملل بشردوستانه آشنا ساخته و سپس به بیان حقوق اسیران جنگی از زمان آغاز اسارت تا پایان آن و وظایف دولت اسیرگیرنده پرداخته است. نیز نحوه نظارت بر حقوق اسیران جنگی و ضمانت اجرای آن را بررسی کرده است."

  موجود نیست
 • ستاره سپهر شیدایی (مقالاتی درباره حجت الاسلام و المسلمین سید علی اکبر ابوترابی)

  ستاره سپهر شیدایی (مقالاتی درباره حجت الاسلام و المسلمین سید علی اکبر ابوترابی)

  معرفی کوتاه این کتاب به یاد و خاطره کسی فراهم آمده است که در زندگی پربار خود، به سان آب، زلال و آینه گون و مصفا و پر از حیات بود. سید آزادگان سرافراز این مرز و بوم، آن سرو آزاد بوستان صلابت و شجاعت، مرحوم حجهالاسلام والمسلمین سید علی اکبر ابوترابی، به حق از نوادر روزگار و مفاخر ادوار و مصداق نیکی در رفتار و کردار و پندار بود. و همواره چنانکه خود می‌گفت پاک و خدمتگزار زیست و همچنان به دیار باقی شتافت. به نظر می‌رسد تجلیل و تکریم شخصیت چنین انسانهایی بر همه آنان که از صفات برجسته‌شان آگاه بوده‌اند فرض است، زیرا انسانها الگوهای ماندگاری در حیات این بزرگمردان می‌یابند که می‌توانند بدان تمسک کنند و راه آنان را در پیش گیرند. اگر بخواهیم در این مقدمه از فضایل و خصال آن سید کریم سخن بگوییم، هم به مکرر گویی پرداخته‌ایم و هم حق مطلب را آن چنانکه باید و شاید ادا نکرده‌ایم. از این رو خوانندگان گرامی را به مطالعه مقالات این اثر دعوت می‌کنیم. امید است این ناچیز در ادای گوشه‌ای از حق بزرگی که آن بزرگ بر گردن ما دارد مفید فایده‌ای باشد. در انتها لازم است از برادر آزاده گرانقدر جناب آقای قاسم جعفری که در جمع‌آوری مقالات این مجموعه و نیز تحقیق، تدوین و در مواردی تالیف آن و همچنین سایر آزادگان عزیزی که در رثای آن بزرگمرد قلم زده‌اند تشکر نماییم. همینطور از جناب آقای سعید عطاریان که در کار بازنگری و آماده‌سازی این اثر سعی و تلاش بسیاری کرده‌اند و نیز موسسه نگارش و ویرایش نوین که در ویرایش نهایی کتاب و آقای علی اصغر سنگسری که در حروف‌چینی و صفحه‌آرایی این کتاب ما را یاری رسانده‌اند، سپاسگزاری و قدردانی کنیم. امید است این خدمت ناچیز به ساحت سید آزادگان مورد قبول و عنایت آن عزیز قرار گیرد و ما را از دعای خیر خود محروم نفرماید.

  موجود نیست